Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar widmowy - Propeller Clock

mb1988 30 Sty 2011 20:05 363023 234
    Moyshaa
    Poziom 14  
    Silnik 3 końcówkowy.
    Zasilacz 2A.
    Mam 2 TDA i na obu jest to samo.
    TDA się trochę grzeje ciężko stwierdzić czy za mocno (40-45 stopni "na palec"), bo nie wiem jaką temp powinien mieć.
    Kondensatory - OMG! Zamiast w kolejności CD DC ST TI wlutowane w odwrotnej.

Jutro jak kupie nowe i porządną odsysarkę to poinformuje o tym co z tego wyszło.

Dzięki za pomoc. I sorry za nieuwagę przez którą jej potrzebowałem.

----

Jednak przelutowałem je dzisiaj. Oczywiście działa. Jeszcze raz dzięki. :)
  • Fabryka Prądu
    mateo238
    Poziom 9  
    Zrobiłem sobie prosty wyświetlacz widmowy. Jednak gdy próbuję coś na nim wyświetlać to obraz mi się podwaja (chcę wyświetlić literę F a uzyskuję FF). Z czego może to wynikać? Dołączamy kod (na razie bardzo ubogi). Pomóżcie.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    Moyshaa
    Poziom 14  
    Wszystko pięknie ładnie, ale dlaczego nie piszesz komentarzy?

Code:
    MCUCR |= 1 << ISC00;

Cytat:
    Any logical change on INT0 generates an interrupt request.

Czyli 2 razy wywołujesz przerwanie. Sprawdź to. Może pomoże.
    mateo238
    Poziom 9  
    Faktycznie tutaj był problem. Wielkie dzięki!

PS. Komentarzy nie pisałem bo stwierdziłem, że projekt jest na razie tak ubogi, że nie ma co komentować.
    sliderps
    Poziom 15  
    witam,
    projekt naprawdę fajny - sam kiedyś tworzyłem pewną konstrukcję DIY ;)

http://www.allinbox.com/Black_giant/Black_giant.htm

Teraz zaczęły nam się zajęcia Mikroprocesory i mikrokontrolery i zgodziliśmy się zrobić na zaliczenie właśnie zegar widmowy. Jako, że jest to naprawdę ciekawy projekt - kompletnie nie wiemy jak się do tego zabrać. Jak narazie prowadzący dał nam spis elementów jakie mamy kupić + stary dysk który mamy wykorzystać. Pytanie, z jakich elementów dokładnie korzystał autor projektu i ile one kosztowały ? czy poza programowaniem tego w C, składanie i lutowanie elementów też jest kłopotliwe?
  • Fabryka Prądu
    gromleon
    Poziom 33  
    sliderps napisał:
    witam,
    projekt naprawdę fajny - sam kiedyś tworzyłem pewną konstrukcję DIY ;)

http://www.allinbox.com/Black_giant/Black_giant.htm

Teraz zaczęły nam się zajęcia Mikroprocesory i mikrokontrolery i zgodziliśmy się zrobić na zaliczenie właśnie zegar widmowy. Jako, że jest to naprawdę ciekawy projekt - kompletnie nie wiemy jak się do tego zabrać. Jak narazie prowadzący dał nam spis elementów jakie mamy kupić + stary dysk który mamy wykorzystać. Pytanie, z jakich elementów dokładnie korzystał autor projektu i ile one kosztowały ? czy poza programowaniem tego w C, składanie i lutowanie elementów też jest kłopotliwe?

Weź waść przewiń temat o 7 stron wstecz, pobierz dokumentację, następnie spisz elementy na karteczkę i sprawdź ich cenę w pierwszym lepszym sklepie elektronicznym internetowym. Potem przeczytaj te 7 stron a odpowiedzi same się pojawią na kolejne pytania (tzn mam taką nadzieję).
    krzysiek841
    Poziom 10  
    Witam szanownych kolegów !

Chciałbym złożyć taki zegar w wersji RGB wykonany w technologii smd, na mikrokontrolerze atmega32L-8AU. Posiadam już taki mikrokontroler i 20 diod smd rgb ze wspólną anodą. Prosiłbym kolegów o wszelkie pomysły dotyczące schematu i softu który mógłbym zastosować. Zegar mam zamiar wykonać bardzo profesjonalnie z dbałością o szczegóły. Chciałbym by posiadał płynne przejścia między kolorami, możliwość ustawienia w menu wybranego koloru poprzez zwiększanie lub zmniejszanie wyświetlania każdego koloru. Miałby być oczywiście sterowany pilotem rc5 i posiadałby jako zasilanie transformator bezstykowy. Chciałbym również by była możliwość wgrania i wyświetlania napisów, grafiki, itp. Chciałbym również wziąć pod uwagę że diody najbliżej środka wydawają się świecić jaśniej niż te na końcu ramienia i zredukować ten efekt. Myślałem by zrobić na początek wersję z 16 diodami, później może 24 i 32. Posiadam różnego rodzaju wentylatory, również zastosowanie silnika z dysku twardego wchodziłby w grę (Posiadam jeden taki egzemplarz który po podłączeniu od razu się kręci i nie potrzebuje głowicy do działania :P). Z lutownicą miałem już dużo do czynienia i montaż SMD raczej nie stanowi dla mnie problemów. Projekt byłby dość obszerny dlatego prosiłbym o pomoc. Części mogę kupić w grę wchodzi również inny mikrokontroler (dodatkowa pamięć, itp) płytkę mogę zaprojektować i wykonać, jedynie proszę o pomoc w zrobieniu schematu i softu :)
    pozdrawiam
    sarsik87
    Poziom 10  
    Jak sprawdzić jaką uzyskuje częstotliwość obrotów slinika ?? Jaki ilnik mógłbym użyć zamiast z hdd żeby był stosunkowo mały ale miał większą siłe (dawał większe obroty)??
    robotonic3d
    Poziom 1  
    proszę muszę listę materiałów i PCB układ może projekt lub schemat lub zdjęcie, które sprawiają, że PCB io porfa wdzięczny jest to najlepszy projekt jaki kiedykolwiek widziałem i mam nadzieję, że dzięki odpowiedź z góry.

please I need the list of materials and PCB circuit can project or the circuit diagram or photo would make the pcb io porfa grateful it is the best project I've ever seen and I hope your answer thanks in advance.
    Moyshaa
    Poziom 14  
    Gdy nie używasz znaków interpunkcyjnych, tłumacz nie potrafi poprawnie przetłumaczyć, a to co piszesz brzmi śmiesznie i jest ciężkie do zrozumienia.
    To co potrzebujesz, jest w poście #72.
    ---
    If you do not use punctuation marks, the translator can not translate properly, and what you write sounds ridiculous and it is hard to understand.
    What you need is in post #72.
    RazoR253
    Poziom 9  
    Mógłby ktoś utworzyć pliki .pdf z górną i dolną warstwą wirnika?
    Za nic nie mogę sobie poradzić z obsługą protela.
    heop
    Poziom 2  
    Posiada ktos projekt plytki w formacie dxf. albo w jakims innym tylko zeby sciezki byly narysowane wektorami ?
    bobek19926
    Poziom 7  
    Mógł by ktoś wrzucić projekt sterownika silnika i śmigła w pliku .brd?
    Aby odtworzyć programem Eagle.
    Milos8905
    Poziom 2  
    Can somebody send me PCB scheme of this project? Thank you
    samito22
    Poziom 1  
    hi, somebody can send me the part list et PCB scheme of this project?
    thank you.
    Milos8905
    Poziom 2  
    Which programmer you use for this microcontroller ATMEGA32? I can't find any programmer in Serbia for it. Can you send schematic for programmer? Tnx
    Milos8905
    Poziom 2  
    Can I use programmer http://programatory-usb.pl/ for SMD Atmega32? Can you explain me how to connect my microchip with programmer, and everything whit it, because I'm new in this... Thank you...
    psooya
    Poziom 37  
    Witam
    Nie przeczytałem całego wątku (aż 7 stron) ale projekt mi się podoba i mam ciekawy pomysł. Do zasilania uC można by użyć silnika krokowego zamocowanego w osi silnika napędzającego wyświetlacz. Trzeba by tak zrobić żeby np stojan zamocować do podłoża a oś silnika napędzającego przechodziła przez oś krokowego i napędzała i jego i płytkę. Pewnie można by to lepiej wymyślić ale wpadłem na to w tej chwili i podsuwam na przyszłość.
    H2QA
    Poziom 1  
    How to set time?
    This circuit you can remote?

Dodano po 3 [minuty]:

Jak ustawić czas?
    Układ ten można pilota?
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam zamierzam zrobić taki zegar jednak nie mam protela i mam prośbę czy mógłby ktoś udostępnić w pdf-e rozkład ścieżek tak abym mógł wydrukować (laserowo) na papierze kredowym i wytrawić płytkę PCB. Z góry dziękuję za poświęcony czas ...
    psychoticpolice
    Poziom 1  
    jakiego programu użyłeś do otwarcia tego
    [/b]
    mwp05
    Poziom 11  
    Koledzy, poddaje się, od kilku dni walczę z plikami z pierwszej strony:
    BLCD Driver.ddb i PropClock_v2.Ddb i poza bałaganem na dysku niewiele osiągnąłem.
    Przed wczoraj co prawda udało mi się zobaczyć PCB druk wraz z elementami ale nie udało ni się tego oddzielić by mieć osobno dwa pliki. Druk do termotransferu i opis montażu elementów.

W tym momencie jestem w punkcie wyjścia czyli wyczyściłem dysk z wszystkich wersji protela, viewera i... i jestem w punkcie wyjścia, czyli z niczym.

Czy byłby Ktoś tak miły i wstawił do wątku te pliki w pdf,
    Chodzi mi o BLCD Driver.ddb i PropClock_v2.Ddb (widok druku i widok montażu elementów).
    Jeżeli Ktoś przerabiał ten schemat może być i w eagle lub KiCad'zie bo wątpię by były jakieś konwentery.
    Latino33
    Poziom 1  
    Serdecznie witam!
    Po pierwsze jestem pod ogromnym wrażeniem tego zegarka. Projekt niesamowity i (jak widać) jest bardzo popularny. Od dłuższego czasu kręcę się po tym forum i podjąłem decyzję, że zacznę w końcu coś robić. Jestem kompletnym amatorem a jedyne co bym potrafił to lutowanie. Dlatego myślę, że jak rzucę się na głęboką wodę i poświęcę trochę czasu na ten zegarek to dużo się nauczę.

A więc tak: odnośnie postu powyżej. Na 3 stronie tego tematu kolega Slaby wstawił w pliku .pdf fotki z tych plików.

A teraz moje pytanie. Czy mógłby ktoś napisać czy gdzie mogę kupić taką płytkę jak na śmigło. Jak już mówiłem, nie umiem za wiele, dlatego pytam się o podstawy. Płytkę ze zdjęcia opartej o tą lampkę pewnie można byłoby samemu zrobić. Ale o śmigło już kompletnie nie wiem :D

Proszę o odpowiedź i jeszcze raz Witam :D
    mwp05
    Poziom 11  
    Latino33 napisał:

A więc tak: odnośnie postu powyżej. Na 3 stronie tego tematu kolega Slaby wstawił w pliku .pdf fotki z tych plików.

Cóż... Ja tam widzę tylko pdf ze schematami ale to już nie ważne, poszukam coś innego.
    hetm4n
    Poziom 20  
    Witam, złożyłem ten zegar na trafku powietrznym i działa,ale mam problem, DS nie odlicza czasu, pokazuje 00.00.80, wgrałem tylko flash autora, eeprom nie mogę wgrać bo avrstudio4 wyskakuje że plik eeprom jest pusty.

a tu link do filmiku jak działa.

Link
    mb1988
    Poziom 12  
    Cześć,

Po pierwsze gratuluje modyfikacji. Z Twoim rozwiązaniem zasilania zegarek chodzi dużo ciszej niż mój. Po drugie miło, że ktoś po pięciu latach wciąż odgrzebuje ten (niedopracowany) projekt i próbuje coś podziałać w temacie ;-).

Tajemnicza godzina 00:00:80 to znana zagadka w przypadku DS1307. Ta dziwna ósemka to najstarszy bit w rejestrze sekund. Cytując datasheeta
    Cytat:
    Bit 7 of Register 0 is the clock halt (CH) bit. When this bit is set to 1, the oscillator is disabled. When cleared to 0, the oscillator is enabled. On first application of power to the device the time and date registers are typically reset to 01/01/00 01 00:00:00 (MM/DD/YY DOW HH:MM:SS). The CH bit in the seconds register will be set to a 1.

Oznacza to, że nie tyle DS nie startuje, co nie został wystartowany :-). Dzieje się tak, ponieważ w tym projekcie został zastosowany bardzo pokręcony system ustawiania godziny, który wymaga wgrania dwóch różnych hexów po sobie :P. Jeden z nich ma wkompilowaną godzinę którą ustawia i tym samym kasuje tamten bit sterujący, a drugi z nich już tego nie robi. Żeby sprawdzić czy zegarek ruszy wstawiam do załącznika hexa, który powinien Ci ustawić godzinę na 15:00 z dzisiejszą datą. Jeśli o 15:00 sobie go wgrasz, przy włożonej baterii podtrzymującej, a następnie, nie wyłączając zasilania, wgrasz hexa dostępnego w archiwum na pierwszej stronie tego tematu to godzina będzie poprawnie odczytywana już zawsze.

Jest jeszcze jednak przeróbka, o której nie wiem czy wspomniałem na wcześniejszych stronach tematu. Mianowicie, chodzi o jeden rezystor podciągający linię przerwania od DS. Bez niego (bądź też bez zmian w sofcie) godzina choć będzie różna od 00:00:80 to nie będzie się zmieniać. Na fotce zaznaczyłem rezystor, o którym mowa.

Zegar widmowy - Propeller Clock
    robocp1992
    Poziom 9  
    Witam, zabieram się do zrobienia tego zegara, ale mam problem z dostaniem serowników do LED'ów MBI5170. Mógłby ktoś pomóc i powiedzieć, czym mogę zastąpić, lub wskazać sklep internetowy w którym mogę je dostać? Ewentualnie jeśli wie ktoś gdzie można dostać takie sterowniki w Krakowie, to też byłbym wdzięczny.
    mlassota
    Poziom 18  
    Przepraszam za wklejanie linka ale dostępne są TU - ten pasuje: Układ scalony MBI-5170GD, 8-kanałowy LED driver, SOP16L-150-1.27
    Jeszcze jedna porada - Proponuję wybrać diody o jak największej jasności. Dioda pali się bardzo krótko i standardowe z pewnej odległości przestają być widoczne