Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny estradowe na głośnikach szerokopasmowych GDS 30/30

losti17 17 Lut 2008 16:58 9263 26
  • Zdjęcia:
    Witam
    Wstęp: Chciałbym abyście ocenili moją pierwszą konstrukcje głośnikową na 2X GDS 30/30 + GDWT 12-19/150 Tonsila.
    Kolumny powstały z myślą o graniu małych czy też średnich imprez.
    Wysoki odcięty kondensatorami o pojemności 6uF jeden. GDS-y puszczone całym pasmem.
    Założenie było takie aby były głośne, donośne i wytrzymałe, oraz wyraźne, nie spodziewałem się super jakości.
    Przede wszystkim chciałem aby głośno grały i tu się sprawdziły w 100%. Wytrzymują całą moc WS-503, (2x45) i jeszcze im mało.
    Oceńcie jak to wygląda itp. co mogę zmienić co zostawić :P [Projekt wykonał Kwaczor] :].
    Przy okazji zaproponujcie do tego subwoofer, wraz z końcówka mocy.
    Podajcie też cenę.
    Kosztorys
    płyty wiórowe: 120 zł (z docięciem)
    2x GDWT 12-19/150/8 140zł
    4x GDS 30/30 w bdb stanie 35zł szt.
    4x br 18zł
    Ramki 4x 12= 48zł
    terminale 2zł
    wytłumienie 15zł
    okablowanie 60zł (2x 7m [2.5mm])
    narożniki 16 szt. 21zł
    wkręty mdf 7zł
    vikol 6zł
    wiertło mdf 17zł
    okleina boków 5zł
    +bezcenna robota :P

Razem:
    599zł/para xD
    Ps. pozostało kilka wykończeń, na razie nie decydowałem się na obijanie kocykiem.
    Zdjęć więcej nie mam bo mam aparat na baterie a baterie wyczerpane. :P

Fajne!
  • #2 17 Lut 2008 17:15
    Szuler17
    Poziom 22  

Te "bass refleksy" to raczej są tutaj zbędne. Co do wykonania to może nie będę mówił. Ja bym jednak zastosował wersję 3-drożną i o wiele lepiej by to grało np. GDN 30/80/4, GDM 12/60/4 i GDWK 8-13/120 EX 80
    Myślę że następna konstrukcja będzie ciekawsza. :wink:

• #3 17 Lut 2008 17:20
    losti17
    Poziom 13  

długo nad tym wszystkim myślałem i jeżeli chodzi o przetworniki to wlasnie takich chcialem użyc, i na pewno innych bym nie użył. Jeszcze nie przetestowałem ich dokładnie. Poza tym trzeba tego posluchac i dopiero komentowac dzwiek, oczywiscie wedlug mnie.

• #4 17 Lut 2008 17:25
    Skipior
    Poziom 20  

Z kolegami zajmuje się nagłasnianiem imprez i patrz, że mamy idealnie takie same kolumny hehe :D
    Wiec tak: jaki litraz??
    My przykładowo używamy suba stx gdn 38cm 300W 8ohm... Jest super, kolumny napedzane sa jedną końcówką mocy z equalizerem, a sub drugą końcówką mocy z kolejnym equalizerem ;)

Dodano po 4 [minuty]:

Szuler... po pierwsze to te gdsy sa dedykowane do BR, po drugie konfiguracja jaka podales pasuje do domu... no po prostu smiech na sali... te glosniki maja po 96dB a syczka niby 103dB jak podaje Pro Tonsil... wiec może przemyśl swoją wypowiedź i zwróc uwagę, że to ma grać na S A L I... na SSSAAAALLLLIII... z definicji sala to pomieszczenie kilka razy wieksze od zwyklego pokoju ;] No a gdsy swietnie sie do tego nadaja... przy duuużych glośnośniach mają minimalne znieksztalcenia i pazurki pokazuja wlasnie na sredniej wielkosci sali... a Twoja konfiguracja lekko przebijala by tłum...

• #5 17 Lut 2008 17:37
    losti17
    Poziom 13  

noo właśnie kolega wyżej ujał dokładnie to co chce wam przekazac, także nie wyskakujcie co lepiej zagra w domu :) my jesteśmy zadowoleni, co ci sie pomylilo szuler, one są robione na estrade. tak jak w TYTULE

• #6 17 Lut 2008 18:01
    398216
    Usunięty  
  • #7 17 Lut 2008 20:26
    losti17
    Poziom 13  

Jeden z głośników był uszkodzony chwilowo zastępczy GD 30/50.
    Projekt jest od Kwaczora, br maja srednice 7cm i dlugosci 9cm. Tak jak radził Kwaczor, dokładnie tych głośników nie da się wystroic ponieważ parametry do dziś nieznane. Wrażenia odsłuchowe każdy ma inne, jak dla mnie oczywiście brakuje dobrego bassu, pozatym średniaki są bardzo dobrze słyszalne z dobrym pasmem przenoszenia które jest czułe na ucho ludzkie. Jak dla mnie cel osiągnięty, zadowalają mnie pod względem dynamiki. Napisze więcej gdy zagrają w większym pomieszczeniu, teraz są w pokoju... Ale narazie chyba nic z tego nie będzie ponieważ ukończyłem je niedawno, gdy był już okres trwania postu :>.

Może ktoś poradzi jaki do tego subwoofer, na sam głośnik chciałbym przeznaczyc 250-300zł.

Pozdrawiam.

• #8 18 Lut 2008 07:34
    fikus89
    Poziom 14  

He paczki jak moje ;) Nie ma to jak stare dobre GDS'y. Ciagle nie podales nam litrazu.. Ja mam paczke okolo 80 litrow i wymiary BR identyczne jak Twoje czyli chyba zestroilem dobrze ;) Skoro tak Kwaczor radził. Ja mam w swoich tubke od STXa i wg mnie dałes kondensator o zbyt duzej pojemnosci. U mnie STXy chodza na kondzie 1,5 uF bodajze. GDSy wysoko ciagna wiec nie ma co przeciazac GDWT. Co do wygladu to widac ze solidnie dechy sklepane ale jakbys okleil je kocykiem to dopiero bedzie efekt ;) Wiem co mowie jak dorwe aparat to dam zdjecie jakies. Pozdrowienia !

• #9 17 Mar 2008 10:08
    540055
    Usunięty  
  • #10 17 Mar 2008 12:22
    398216
    Usunięty  
  • #11 17 Mar 2008 18:48
    540055
    Usunięty  
  • #13 18 Mar 2008 07:31
    540055
    Usunięty  
  • #14 18 Mar 2008 18:51
    Uszol 1990
    Poziom 29  

Witam
    mam takie "same" :) tylko wszystko z Tonsila łącznie z wysokotonówkami ;) i do tego subb na GDN-38-300-4-AE nie miałem okazji jeszcze wziąć tego na sale ;) ale myśle że przyjemnie zagra
    pozdrawiam

• #15 19 Mar 2008 22:47
    losti17
    Poziom 13  

U mnie też tonsil całe. Nowe focie, w dalszym ciągu nie wykończone ale jakość myślę o niebo lepsza ;]

• #16 19 Cze 2008 20:41
    cmal
    Poziom 15  

Ja też jestem szczęśliwym posiadaczem tego GDSka :D. Wymieniłem cały system drgający, dałem membranie z włókna węglowego(jest cięższa od oryginału) na gumowym zawieszeniu, i efekt mnie pozytywnie zaskoczył. Głośnik schodzi niżej, co prawda SPL na pewno też trochę spadł ale mam zamiar zrobić jedną kolumienkę do domu. I tu moje pytanie. Nadawał by się? Czy lepiej sprzedać?
    //Sorry że się w temat wcinam :D

• #17 19 Cze 2008 20:48
    Skipior
    Poziom 20  

Jak do domu to spokojnie wystarczy... SPL mógł zejść do 94dB w porywach do 93dB, a to i tak dużo :) Oczywiście musisz się liczyć z tym, że to tego powinna pójść jakaś GDWT, a nie GDWK no i będzie to pasowało do muzyki raczej clubowej ;) Dynamika, ciężki, potężny, a za razem czysty i czytelny obraz muzyczny... Tak jest u mnie :) Bass? Wysoki, leciutko kopiący, naprawdę leciutko... Ale brzmią jak rasowe nadstawki :) Ja bym spróbował, będzie dobrze :)

• #18 19 Cze 2008 21:03
    cmal
    Poziom 15  

Mówisz? Żeby jeszcze maxymalnie obniżć mu pasmo to powinienem obudowe BS stosować rozumiem?

• #19 20 Cze 2008 11:38
    Skipior
    Poziom 20  

W przypadku tego głośnika nie ma co obniżać pasma, bo jego Fs = ok. 70Hz, nie powinno się stroić ponieżej, bo Fs wyznacza dolne pasmo, poniżej którego głośnik nie zagra, chyba, że w bardzo dobrze dopasowanej ( zestrojonej ) obudowie, ale nie wiem czy warto... Nie przy tym głośniku... Po prostu zrób paczkę, wsadź 2x BR o średnicy np. 6cm lub więcej i zestrój na ucho... Posłuchaj tego z dzień, dwa... Potem wyjmij BR i utnij z 1cm i znów posłuchaj z dzień lub dwa... Słuch musi się przyzwyczaić, ja w swoim zestawie wyłapę już najmniejszą zmianę w brzmieniu np. spowodowaną zmianą na korektorze... Tak samo słuch wyłapie różnicę i określi czy jest lepiej czy gorzej, co odbierze Twój mózg ( strefa muzyczna hehe ) i stwierdzisz, że tak zostanie, albo dalej będziesz kombinował... Czym krótsze tunele stawać się będą tym strojenie pójdzie w górę. Na tym głośniku uzyskasz dynamiczne brzmienie do muzyki klubowej. Głośne, szczegółowe i takie "ciężkie" brzmienie wielu instrumentów itp. Głośnik ten gra ostro, ale nie schodzi za nisko, na bass nie licz! To będzie delikatne pukanie...

• #20 20 Cze 2008 18:50
    cmal
    Poziom 15  

Aha, dzięki wielkie! Mam jeszcze jedno pytanko. Jaki GDWT do niego dołożyć? Chciał bym by wysokie dźwięki nie były męczące, ale i nie za ciche.

A, i dlaczego GDWT a nie GDWK?

• #21 21 Cze 2008 17:27
    Skipior
    Poziom 20  

No bo GDWK przeważnie są ciche... Trochę to wszystko na ślepo będzie robione... Nie znając SPL GDS'ów ciężko będzie dopasować sykę... Jeżeli ten GDS ma teraz z 94dB to jakaś tubka STX'a nawet wystarczy...

• #25 27 Cze 2008 00:21
    cmal
    Poziom 15  

Wpadł mi w oko tylko ten GDWT 18-200-8-PB. I mam jeszcze jedno pytanko... Czym to napędzić? Może jakąś końcówką tda?

• #26 27 Cze 2008 11:13
    Dj nemsu
    Poziom 22  

A nie lepiej GDWT 9/70? Lub większy?(oczywiscie tonsila, tanie są)
    Na estradzie sprawuje się bardzo dobrze.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME