Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja autka z marketu...

unitral 17 Lut 2008 18:32 14279 16
  • Modyfikacja autka z marketu...

Oto takie autko kupione synowi w markecia za 30 pare zł jest doskonałą baząd orozbudowy przez niedoświadczonych konstruktorów.
    Dlatego postanowiłem zamieścić tu kompletny opis wraz ze schematami co można z niego zrobić przy bardzo ubogim zapleczu podzespołów elektronicznych, a które napewno znajdą się u każdego prawie elektronika - nawet początkującego.

Po pierwsze schematy elektryczne :
    Nadajnik

Odbiornik

Są to modyfikacje schematu z karty katalogowej układów stosowanych w tanich zabawkach ze sterowaniem RC (karta znajduje się poniżej).

Po pierwsze należy sprawdzić na jakich układach zbudowane są układy, w przypadku układów serii SCTX2/RX2 problemu nie ma.
    Są to układy 4 kanałowe cyfrowe - Prawo, Lewo, Przód, Tył plus dodatkowy kanał TURBO.
    To właśnie togo dodatkowego kanału dotyczy modyfikacja.

Kanał TURBO zwykle jest nie wykorzystany co pozwala dobudowaćdo modelu dowolne urządzenie sterowane włącz/wyłącz.
    Jedyną wadą tego kanału jest jego sprzężenie z pozostałymi kanałami.
    Ale nie przeszkadza to zupełnie w wykorzystaniu go jako kanał on/off, co właśnie zrobiłem.

Mój pomysł polega na dołożeniu do tego właśnie kanału w nadajniku mikroprzełącznika NO, w odbiorniku natomiast przerzuutnika bistabilnego - dowolnej konstrukcji - z bramek logicznych , tranzystorów lub przerzutnika scalonego typu T.
    Z powodu braku części zmuszony byłem wykorzystać nieśmiertelny układ 7400 łącząc jego wescia , przez co otrzymując zwykłe inwertery.

Kanałten załącza dodaktowo dołożone do modelu światła (diody LED białe i czerwone), oraz dodatkowo modyfikuje oryginalną część układu mostka H w taki sposób że podczas normalnej jazdy prędkość pojazdu została zmniejszona do około 40% nominalnej a po załączeniu świateł (dodatkowego kanału) prędkość wraca d onormy.

Inspiracją była zbyt duża prędkość pojazdu co powodowało problemy ze sterowaniem w małych pomieszczeniach - pokój dziecinny.
    Teraz po wybraniu trybu zwykłego auto porusza się powoli dając dziecku możliwość doskonalenia technik prowadzenia pojazdu np. w slalomie, a w trybie TURBO do zabawy w wyścigi :)

Dodatkowąnie opisywaną modyfikacją było "wsadzenie" do pojazdu akumlatorków 4,8V 1,3Ah o prądzie wyładowania 20A i zamontowanie gniada do ich ładowania.

Cały dodatkowy układ zmontowany na pająka zmieściłem w schowku na baterie.

Mam nadzieję że komuś moja modyfikacja pomoże w zbudowaniu własnej modyfikacji albo wyjaśni zasadę działania prostych modeli z marketu.

Tutaj link do zdjęć - bez punktów :)
    http://rapidshare.com/files/92659920/zdj_cia.rar.html

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 17 Lut 2008 21:28
    marcinek29
    Poziom 10  

Bardzo fajna konstrukcja. Jeszcze lepszym efektem bylo by dodanie plynnej regulacji predkosci.

• #3 17 Lut 2008 21:32
    Zigus
    Poziom 14  

Po 1. Sciagnij prowizje z plikow, bo ty chcesz sie nam pochwalic.
    Po 2.Ciekawy projekt :P, podoba mi sie oceniam 8/10.

• #4 18 Lut 2008 00:54
    sq8ju
    Poziom 24  

marcinek29 o jakim dodaniu mówisz ?? W tym przypadku trzeba było by zmienić całkowicie elektronikę.

• #5 18 Lut 2008 08:38
    bigitch
    Poziom 12  

milo ze podales sposob jak zrobic fajny bajer z tego autka, diody tez fajny efekt oczywiscie nie zaplace 6 pkt zeby to obejrzec, sam zrobilem takie cos z diodami led niebieskimi z ukladem zasilania od nokii 6100 ale nie mialem pomyslu jak to wlaczac przy pomocy ukladu jaki tam zastosowales. bo po podlaczeniu lini sterujacej do ukladu z nokii po wlaczeniu przycisku na sterowniku samochodzik staje w miejscu i pala sie diody. jesli za pozwoleniem oczywiscie moge dolaczyc do tematu moje zdjecia i schemat moglybysmy pokazac podobny sposob modyfikacji autka.

• #6 18 Lut 2008 09:08
    ogorki
    Poziom 17  

ludzie, co wy z tym płaceniem za punkty, przecież jest podany link do rapida, a stamtąd to już chyba nie problem...
    a wracając do tematu, to jaki "to coś" ma względny zasięg, no i jak w razie czego z możliwością jego zwiększenia.

• #7 18 Lut 2008 09:15
    bigitch
    Poziom 12  

no tak nidoczytalem, zwracam honory. odnosnie moejgo schematu, czy moglby ktos go tak zmodyfikowac zeby aukto nie stawalo.?

• #8 18 Lut 2008 13:57
    mikioza
    Poziom 2  

jak polepszyć zasieg takiego autka najlepszy byłby schemat

• #10 18 Lut 2008 16:35
    mungo
    Poziom 18  

dalo by się jakoś policzyc zasieg takiej zabawki znajac moc i dlugosc anteny??? tak teoretycznie np 0.3W i 12cm antena...

• #11 18 Lut 2008 17:42
    unitral
    Użytkownik obserwowany

Witm.
    Co do prowizji o jest ona utomatyczna i nie da się jej ściągnąć. Prowizja dla mnie wynosi 0!
    Dlatego dałem link do rapida.

Płynna regulacja prędkości w przypadku tego układu nie jest możliwa.

bigitch W mojej konstrukcji jest wszystko - jak masz pod ręką przerzutnik typu T to zamiast mojego klucza można go tam wsadzić.
    Podrzucę też schemat na T ale nie dziś.

Co do zasięgu to będzie problem.

Co do budowy robota na autku tego typu to dopiero problem - stała tylna oś i plastikowa przekładnia kiepskiej jakości oraz śmieszny układ "kierowniczy".
    Też nad takim myślałem ale brak mi czasu.

Daj ten swój schemat, coś pomyśle.

Dziękuję za opinie i pozdrawiam.

ps.nie dodałem tego projektu dla punktów ani ocen :)

• #12 20 Lut 2008 23:20
    Pillati
    Poziom 2  

Uważam, że to całkiem dobra konstrukcja. Bardzo pomoże mi w przerobieniu autka mojego siostrzeńca. :D

• #13 21 Lut 2008 00:51
    Doominus
    Poziom 34  

Konstrukcja ciekawa ale na dłuższa metę przerabianie zabawek z marketu nie ma sensu.

• #14 21 Lut 2008 10:06
    BolzZ
    Poziom 26  

A co jest dla Ciebie metą dłuższą? Kazda zabawka cieszy przez pewien czas, a wszelkie jej modyfikacje czas ten moga przedluzyc, gdy w wersji fabrycznej juz sie znudzi lub okaze nie do konca udana.

• #15 23 Lut 2008 01:52
    djgrabo
    Poziom 11  

tez jestem na etapie przerabiania takiego autka :) tyle ze moja modyfikacja bedzie sie opierac na wstawieniu micro serwa modelarskiego i sterowaniu pwm silnikiem. mam zamiar wstawic uC ATTiny13 w efekcie czego sterowanie bedzie proporcjonalne :)

• #16 23 Lut 2008 20:04
    unitral
    Użytkownik obserwowany

do tego musisz już miećpotencjometry w pilocie - czyli cały oryginalny układ ----> KOSZ
    Wykorzystasz jedynie nadajnik i odbiornik.

Problemem będzie więc spora ilość zakłuceń na tej częstotliwości.
    Chyba że będziesz wykorzystywał oryginalne kanały w trybie impulsowym - ale co z błedami transmisji? wiesz ile czasu zajmnie przesłanie jednej porcji danych do modelu? Dość sporo.

Jednak Powodzenia !

ps.ja wykorzystałbym oryginalne moduły 433MHz - koszt kompletu to około 30zł - a prędkość przesyłu danych dość spora. Ewentualnie modułu na 300MHz - ale takie ciężko dostać.

• #17 24 Lut 2008 11:40
    kraz73
    Poziom 27  

Swego czasu przerobiłem Nikko 1:16 na proporcjonala. Nadajnik i odbiornik używka - były tanie 45 zeta, miejsce pochodzenia aukcja. Gorzej było z kwarcami zwłaszcza odbiorczym. Montaż serwa nie sprawiał większych problemów, sterownik silnika na PIC-u schemat i wsad z sieci. Koszty razem z tymi koszmarnymi kwarcami w granicach 120 zeta. Samochodzik jeździ do dnia dzisiejszego choć odbiornik jest już zmieniony, oryginał pochodził z pół roku i usiadł mu zasięg.

W chwili obecnej odbiornik zmontowany jest na oryginalnym dekoderze i module odbiorczym pochodzącym z sterownika od szlabanu wjazdowego 27MHz . Zasięg nieznacznie się skrócił ale i tak znacznie przekracza rozwiązania marketowe.

Szukaj w 5mln produktów