Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio w Citroenie C5 - podlaczenie playera mp3/pendrive'a

17 Lut 2008 18:54 22726 17
  • Poziom 2  
    Jako,ze jest to moj pierwszy post na elektrodzie. Witam wszystkich i jesli swoj post wysylam do zlego dzialu to serdecznie przepraszam, a moderatora prosze o wprowadzenie niezbednych zmian.
    Przeszukalem tez forum, ale nie bylo odpowiedzi na moje pytanie.

Ale wracajac do sprawy. Mam Citroena C5 i autko jest swietne.
    Jedna jedyna rzecz jaka mnie strasznie irytuje to jego radio. Jedni mowia,ze to Calrion, inni ,ze VDO Siemens. Wyglada ono
    TAK

Nie ma do dziada fabrycznej zmieniarki z supportem MP3, mozna co prawda przez TAKI
    modul podlaczyc zmieniarke MP3 Sony, ale wtedy calosc staje sie na tyle droga,ze lepiej by pewnie bylo zainwestowac w cale nowe audio ( i nie wykluczone,ze tak wlasnie zrobie)

Najpierw jednak pytanie do ekspertow:
    Pamietam jak kolega jakis czas temu mial swoje radio (jaki Blaupunkt) przerobione w ten sposob,ze zamiast zmieniarki mial podlaczone gniazdu USB, tam wkladal pendrive, a calosc byla wykrywana jako zmieniarka. Nie chodzi mi juz nawet o zczytywanie ID3 tagow czy folderow. Niech to poprostu gra. Seryjne audio w C5 jest na tyle slabe,ze dobrze skodowana mp3 z wysokim bitratem brzmi prawie niezauwazalnie gorzej od zwyklego CD. O wygodzie zwiazanej z uzytkowniem Pendrive'a nawet nie wspomne.

A moze ktos z Was ma jakies inne rozwiazanie?
    Znajomy powiedzial,ze bez wiekszego problemu mozna by wyprowadzic gniazdo minijack, ale nie dosc,ze utracilbym mozliwosc odtwarzania CD to jescze o sterowniu z kierownicy czy z panelu radio moge zapomniec.
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Jeżeli chcesz słuchać muzyki z odtwarzacza mp3 lub zwykłego pendriva możesz kupić transmiter audio na allegro. Podłączasz do gniazda zapalniczki w samochodzie wkładasz mp3 lub pendrive i gra muzyka :D
  • Poziom 2  
    Dzieki!
    Ale... ;)
    Z tego co zauwazylem jakosc transmiterow jest tragiczna. Czasami lepiej (orginalny apple) czasami gorzej (chinol), ale zawsze jak dla mnie do zaakceptowania. Duzo lepiej juz dzialalo to z kasetowa przejsciowka. Jakosc byla calkiem niezla. Jednak opcja ta powoduje dodatkowa mase gratow w kabinie i kabelkow ;) A ja juz mam cb, nawigacje, ladowarke do telefonu itd. no i zeby zmienic kawalek, trzeba gdzies tam "mieszac" przy odtwarzaczu
  • SterControlSterControl
  • Poziom 2  
    No to garstka dodatkowych pytan:

Czy owe transmitery przekazuja tez dane o pliku mp3 (ID3 tagi) ?

Czy sa z pilotami na fale radiowe a nie IR?
    Wtedy zamknal bym to w schowku i mialbym spokoj. ;)

A co z rozwiazaniem jakie zasugerowalem ? Da sie cos takeigo zrobic koledzy?
  • Poziom 22  
    "Transmiter został wyposażony w wyświetlacz LCD znacząco zwiększający funkcjonalność urządzenia (wyświetlane są m.in. tytuły i numery utworów, aktualnie wybrana częstotliwość nadawania, poziom głośności i inne)".

Czy wyświetla tytuły w radiu, nie wiem. Z pilotem też ciężko mi powiedzieć.
  • Poziom 15  
    Witam kolegę z cytrynowego forum! Widzę, że dalej drążysz temat. Nie ukrywam, że ja też. Ostatnio znów na alledrogo pojawiły się te moduły tutaj aukcja
    Cena jest wciąż dość wysoka. Ciekawi mnie jednak na jakiej zasadzie działa to urządzenie. Jest tam pewnie jakiś przetwornik sygnału na postać zrozumiałą dla radia - że niby ze zmieniarki. No i sam fakt, że radio "zobaczy" to jako zmieniarkę. Zauważmy też, że sprzedawca ma tego sporo - do różnych modeli samochodów.
    Pamiętam, że ktoś kiedyś wspomniał, że na jakimś francuskim forum jest opisany sposób jak oszukać radio, że ma zmieniarkę. Niestety nie mogę tego nigdzie znaleźć a to mogłoby byc ciekawe.
  • Poziom 30  
    Oszukać radio faktycznie się da.
    Ale czy czasami nie macie tam spdif jako wejście audio z gniazda zmieniarki?

Zgodnie z tym:
    http://tlcdcemu.sourceforge.net/
    Pomierzyłbym najpierw napięcia w kostce zmieniarki (jedno ze złącza C).
    Potem warto było by przypiąć tam komputerowego com'a i zobaczyć faktycznie jak to działa.
  • Poziom 2  
    Tez chcialem zrobic jak proponujesz, ale prosciej bylo co innego: zamontowalem "modulator cyfrowy FM" firmy Dietz. Wpiszecie w googla to co w cudzyslowiach + dietz i wyskocza firmy, ktore to oferuja. Podlaczalem pod to juz kilka rzeczy - zwykle odtwarzacze, telefony i dziala. Jedyne, co moze byc upierdliwe, to to, ze trzeba dzwiekiem mocno podjezdzac, ale dotyczy to wszystkich tego typu przejsciowek (radiowych tez). Trzeba tylko pobawic sie z zasilaniem i dokupic ewentualna przejsciowke do anteny - jesli jest potrzebna.

... inne rozwiazanie to podobno mozliwosc zmiany softu w radiach tak, aby czytal i CD audio i MP3 ... ale nie znalazlem czegos takiego

... jeszcze inne rozwiazanie, ale drozsze za to chyba bardziej funkcjonalne - http://allegro.pl/item335286944_zmieniarka_peugeot_mp3_usb.html ale tego nie mialem okazji sprawdzic. Jakby ktos to zrobil to niech sie podzieli doswiadczeniami
  • Poziom 15  
    szymtro napisał:
    Oszukać radio faktycznie się da.
    Ale czy czasami nie macie tam spdif jako wejście audio z gniazda zmieniarki?

.

O ile się orientuję to raczej na pewno jest to spdif.
  • Poziom 30  
    Ktoś mi opisał co tam są za chipy w środku - na pewno spdif.

Najprościej to jest kupić podobny odtwarzacz tylko na kasety i przerobić go tak jak było w tym drugim temacie.
    Czyli wywala się napęd kasety i klapkę zastępuje się filtrem.
    Elektryka to w tym przypadku jest najprostsza, najwięcej pracy jest przy mechanicznym zgraniu całości - ale grzebiąc własnoręcznie w drugim tanim radiu właściciel się na pewno czegoś nauczy.

Problemem może być tylko rejestracja drugiego radia w bsi czy w komputerze auta.

A co do słuchania cd na polskich dziurach to usb przemawia do mnie bardziej nawet niż g-shock'i i podobne.

--------------------------------------------------------------------

A najciekawsze jest to że mechanicznie obudowa wygląda identyko jak tuner list renault a tamto jest przecież philips'a. Nie zdziwiłbym się gdyby złącze do panela było identyczne.
  • Poziom 8  
    Witam
    w moim samochodzie również walczę z przerobieniem wejścia aux czyli zmieniarki na USB.
    Do tej pory udało mi się zrobić przejściówkę AUX na mini-jack tj do wszelkiego rodzaju MP3 telefonów itp.
    Jest to banalnie proste
    na tylnim panelu Radia powinny być wejścia AUX R ,AUX L oraz AUX _I_
    wystarczy jedynie podpiąćdo nich przewody ze zwykłych słuchawek z mini-jack'iem
    prawy do AuX R lewy do AUX L i oczywiście mase do AUX _I_ i cieszyć się czystością dzwięku

Dodano po 2 [minuty]:

Walczę również z przerobieniem AUX (wyjścia na zmieniarke) na USB i już wiele mi nie brakuje
    cały układ działa , pendrive się uruchamia ale niestety nie chce wczytać plików z pendriwa do tego potrzebny jest wrzucony jakiś plik na pendriwa który ma zamaskować go i być widocznym dla radia jako zmieniarka a same pliki z pendriwa jako pliki z płyty
  • Poziom 2  
    2609rafal napisał:
    Witam
    w moim samochodzie również walczę z przerobieniem wejścia aux czyli zmieniarki na USB.
    Do tej pory udało mi się zrobić przejściówkę AUX na mini-jack tj do wszelkiego rodzaju MP3 telefonów itp.
    Jest to banalnie proste
    na tylnim panelu Radia powinny być wejścia AUX R ,AUX L oraz AUX _I_
    wystarczy jedynie podpiąćdo nich przewody ze zwykłych słuchawek z mini-jack'iem
    prawy do AuX R lewy do AUX L i oczywiście mase do AUX _I_ i cieszyć się czystością dzwięku

Dodano po 2 [minuty]:

Walczę również z przerobieniem AUX (wyjścia na zmieniarke) na USB i już wiele mi nie brakuje
    cały układ działa , pendrive się uruchamia ale niestety nie chce wczytać plików z pendriwa do tego potrzebny jest wrzucony jakiś plik na pendriwa który ma zamaskować go i być widocznym dla radia jako zmieniarka a same pliki z pendriwa jako pliki z płyty

Nad tym Clarionem spędziłem dużo czasu i nie jest to takie hop siup. Otóż w mini iso są dwa piny opisane AUX + i AUX - . Masy ogólnie opisanej nie ma. Można oczywiście podpiąć się do niej na płycie. Tylko druga sprawa jak włączyć wejście AUX. Trzeba je uaktywnić Lexią - niestety nie mogłem znaleźć tej opcji. Planeta peugeot-owska ma fajną ikonkę AUX wł/wył. Niestety Lexia jej nie ma. Podobno (wg forum Citroena) w kalkulatorze telematyki jest taka opcja - w tej która ja miałem nie było.
    Odkopałem temat jak podłączyć się w RD3 do wejście zestawu głośnomówiącego (które jest mono, ale tylko na wejściu gdyż wystarczy rozmostkować ścieżki przed wejściem do TEA). Wejście to miało aktywować się po połączeniu masy ze stykiem mute w kostce iso. Faktycznie wyłącza się np FM, ale później cisza. Nawet po podpięciu się pod te wejścia w układzie TEA nie ma żadnej reakcji.
    Poległem (z braku czasu) na wpięciu się w tor AM (który przy wejściu do TEA jest stereo). Niestety z braku czasu nie dobrałem odpowiednich kondensatorów i projekt upadł na jakiś czas (dźwięk chociaż nieczysty ale jest).

Może ktoś z Was już zaszedł dalej i może się pochwalić.
  • Poziom 2  
    Jako że dawno nikt nic nie wniósł do tego tematu postaram się pomóc.
    Jak wiecie z mojej poprzedniej odpowiedzi walczyłem kilka miesięcy z tematem radia clarion rd-3. Porzuciłem temat clariona, gdyż pochłonęło to zbyt dużo mojego czasu i koszty.
    Zakupiłem więc radio phillips 22rc220/35 i skorzystałem z pomocy:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1259314.html
    z jednym małym wyjątkiem - gniazdo usb jest w schowku, a nie w klapce kasety.
    Działa bardzo dobrze. Mp3 uruchamia się podczas przejścia w tryb tape, a sterowanie utworami odbywa się za pomocą oryginalnym przycisków przewijania taśmy za którymi zamontowałem przełączniki mikrostykowe (zapożyczone ze starego wzmacniacza głośniczków komputerowych).

Radio w Citroenie C5 - podlaczenie playera mp3/pendrive'a

Liczę że osobom, które nadal walczą z tym tematem przyda się mój skromny opis.
  • Poziom 10  
    Witam,
    W sieci natknąłem się na ciekawy pomysł z Rosji. Gość umieścił w radiu gniazdo USB i aux nie tracąc przy tym funkcji odtwarzania płyt cd, zmienia utwory umieszczone na pendrive itd. Wygląda bardzo dobrze. Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć jak to zrobić?

https://www.drive2.ru/l/8362286/
  • Poziom 2  
    Odciąć głowicę AM a w jego miejsce wpiąć się sygnałem z mp3. Jest wiele opisów na forum jak to zrobić. Trudniejsza sprawa to sterowanie uniwersalnymi przyciskami << >> mp3-ką. Jak będę miał więcej wolnego czasu to pobawię się takim sterowaniem w oryginalnym Clarionie RD3.
  • Poziom 10  
    Będę wdzięczny za pomoc. Planuję właśnie zakup takiego modelu, aby po przeróbce zastąpić oryginalnego kaseciaka.