Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silników BLDC zasilanych niskim napięciem (5-7V)

18 Lut 2008 08:56 3520 2
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich mam do zaprojektowania takie coś:

  "Sterowanie silników BLDC zasilanych niskim napięciem (5-7V) zbudowanych w oparciu o mikrokontroler 56F8322".

  Czy mógłby ktoś zaproponować jakieś konkretne rozwiązanie jak taki silnik podłączyć do tego mikrokontrolera lub do jakiegoś innego i jak zrealizować regulację prędkości np. za pomocą potęcjometru podłączonego do przetwornika A/C.

  Przeczytałem już kilkanaście tematów związanych ze sterowaniem silnika BLDC ale nigdzie nie znalazłem sterowania silnika niskim napięciem.

  Szukam jakiegoś konkretnego rozwiązania najlepiej jakiegoś gotowego schematu wraz z opisem ponieważ zależy mi na czasie gdyż sesja zbliża się ku końcowi a projektu jeszcze nie mam.

  Czy ma może ktoś na to jakiś pomysł. Jestem początkującym w tym temacie więc proszę o fachową pomoc.
  Pozdrawiam
 • Poziom 27  
  Witaj
  Niestety szukać to Ci sie nie chciało za mocno, bo jest pare interesujących tematów z odnośnikami do for modelarskich.
  Co by ochłodzić Twój zapał powiem, że napisanie programu do nawet juz sprawdzonego schematu nie jest takie proste i wymaga bardzo dużo testów.
  Jeśli ma to być program na zaliczenie i nie budujesz układu strerownika silnika w modelu latającym, to możesz spłodzić coś, co będzie w stanie poruszać silnik ze stałym obciążeniem i nawet regulować jego prędkość.
  Podstawa to schemat podwójnego mostku H oraz dobre MOSFETY. ja polecam irf7220, a stosowane są również w markowym sprzęcie.
  Program powolutku wydziobiesz jeśli zbudujesz sobie układzik i posiadasz zasilacz z najlepiej regulowanym prądem i napięciem.
  Najpierw określ swoje możliwości i to co chcesz osiągnąć, a później jakoś powoli ruszysz, ale nie licz ze ktoś da Ci gotowy program na ten procesor
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Witam zrobiłem taki schemat jak poniżej i mam pytanie czy coś takiego może zadziałać. Zadanie jest takie jak w temacie czyli zaprojektować sterownik silnika BLDC zasilanego niskim napięciem 5-7V.
  Jak widać do mikrokontrolera podłączony jest mostek mocy któy będzie zasilał silnik BLDC. Kontrolę położenia wirnika silnika mają zapewnić hallotrony umieszczone w silniku, a regulacja obrotów ma się odbywać za pomocą potęcjometru podłączonego do wejścia przetwornika analogowo-cyfrowego. Zrobiłem również schemat ideowy któy ma posłużyć do teoretycznego opisania działania tego sterownika i teraz zaczynają się schody czy ma może ktoś pomysł jak napisać do tego sterownika program w postaci schematu blokowego programu. Z programowanie jeszcze nie miałem większej styczności więc nie wiem jak się za to zabrać.
  Pozdrawiam