Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja Windowsa z ograniczeniem czasowym.

abaran 18 Feb 2008 09:55 1085 11
    abaran
    Level 11  
    Panowie mam taki problem prowadze mały serwis komputerowy - początki działalności czesto mam taki problem ze naprawiajac komus kompa muszę zainstalowac Windows aby sprawdzic czy wszystko ok. Instaluje wersje Windows i wtedy mam problem daję wersje z moim prytatnym legalnym kluczem ale nie rejestruje go przez neta. Teraz takie pytanie czy mozna wgrac do windows jakiś program który by np. po 30 dniach jakoś będzie uszkadzał windows tak aby użytkownik był zmuszony do przeinstalowania systemu.
    tzok
    Moderator of Cars
    Jak nie chcesz mieć problemów - po sprawdzeniu czy wszystko działa usuwaj system, chyba że użytkownik dostarczy Ci swój klucz licencyjny i policzysz go wtedy dodatkowo za usługę instalowania systemu.

Jeśli naprawiasz usterki sprzętowe to podłączaj swój dysk i na nim instaluj system do testów, przed wydaniem naprawionego komputera klientowi z powrotem zapinasz jego dysk (oczywiście wcześniej sprawdzasz go na obecność badów, stan SMART).

Jeśli naprawisz system to go masz naprawić a nie przeinstalować.
    abaran
    Level 11  
    Tak tylko czesto jest tak ze przychodzi synek z tatusiem i jak mu mówię ze legal Wil 280 zł to gosc mówi ze tak tylko na próbe a on sam sobie w domu przeinstaluje bo sciemnia zeby było jak najtaniej a doskonale wiem ze tego nie zrobi a musze miec pewnośc ze ten win zainstalowany prze zemnie padnie i bedzie musiał sam instalowac. Chodzi o to ze jak ktos narozrabia zeby potem nikt się do mnie nie przyczepił ze nielegalny ode mnie system dostał. Generalnie chodzi mi o to zeby miec jakis program w miare pewny który uszkodzi Windows i zmusi klienta do przeinstalowania.
    tzok
    Moderator of Cars
    Dla tego Ci mówię - nie masz prawa w tej sytuacji wydawać komputera z zainstalowanym systemem, chyba ze chcesz mieć problemy. Serwis w którym miałem praktyki też tak robił... do czasu aż któryś z klientów na nich nie doniósł, a zawsze trafi Ci się jakiś klient który nie będzie zadowolony z usługi.

Jak już bardzo chcesz to możesz wycinać informacje licencyjne z rejestru, np. przy użyciu narzędzia sysprep, wtedy klient będzie musiał przy pierwszym uruchomieniu samemu podać klucz licencyjny i swoje dane.
    abaran
    Level 11  
    A nie ma poprostu jakiegoś wirusa lub czegoś podobnego co powali system w pare dni ??
    Robert B
    Level 43  
    Taaa... Oto pytanie "serwisanta".
    I powiadasz kolego że "serwis prowadzisz"?
    Tylko współczuć klientom - włos się jeży :(
    dex
    Level 27  
    a Jaki problem żeby zabotować system przy kliencie z CD. Jak bym był serwisantem nawet czasu bym nie tracił na jakies instalacje.. nawet automatyczne..

Druga opcja boot z własnego dysku. Windows wykrywa większość sprzetu automatycznie.
    abaran
    Level 11  
    To nie jest kolego tak:
    jak masz dobrą opinie to goście przychodzą jak złą to nie proste prawda.
    Jak mówisz gościowi ze sprzet działa i ze za kilka dni sie wyłaczy to chyba jestes dla niego w porządku tak. To zle mnie interpretujesz kolego. Bo gdybym chciał w ten sposób biznes napedzac to długo bym nie pociągnoł.

Dodano po 6 [minuty]:

Klienci często spodziewają się, że dostaną komp z zainstalowanym systemem więc usuwanie go na ich oczach daje gwarancję że ten klient drugi raz już się nie pojawi a i innych odstraszy.

LiveCD z Linux-em też nie jest rozwiązaniem bo gdy klient będzie instalował swojego Windowsa i spotka się z jakimkolwiek problemem zrzuci go na serwisanta - choćby były to problemy z odczytem porysowanej płytki.
    dex
    Level 27  
    windowsy bootowalne też są. Jak klient chce mieć zainstalowany windows musi podać swój klucz, Mozna go zmienić po instlacji. Jak nie ma klucza lub nie kupi systemu, szkoda czasu na manewry..

Wszystko najlepiej uzgodnić przed "robota". Przy komputerach traci się duzo czasu, nawet przy prostych czynnościach jak instalacja, a czas to pieniądz.
    abaran
    Level 11  
    Koledzy podpowiadają mi aby użyc Sysprep. Czy ktoś w tym pracował??
    Rozwiązanie całkiem legalne.
    tzok
    Moderator of Cars
    Z tym całkiem legalne to bym polemizował... ale lepsze niż to co teraz robisz, bo za to możesz iść siedzieć.

Jesteś w końcu fachowiec serwisant, to możesz chyba ściągnąć ten pliczek ze strony Microsoftu i przećwiczyć procedurę na jakimś testowym komputerze.

Poza tym zasada jest taka - klient dostarcza komputer z Windowsem, dostaje go z powrotem z Windowsem i tym samym kluczem co miał, oddaje komputer bez systemu to dostaje bez systemu. Nie chcesz mieć problemów - nie przyjmuj komputerów z pirackim oprogramowaniem, ktoś naśle Ci kontrolę z BSA i będziesz w poważnych tarapatach. Jeśli masz zainstalować system to klient ma Ci dostarczyć nośnik i prawidłowy klucz licencyjny (skąd go weźmie to już nie Twoja sprawa - oczywiście jeśli to wersja BOX, bo do OEM _musi_ mieć naklejkę z kluczem na obudowie).