Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dzielnik napięcia do miliwoltomierza z rezystorów 5%

18 Lut 2008 10:56 1997 5
  • Poziom 22  
    Witam!Mam miliwoltomierz o zakresie 200mV i chcę go dostosowac do pomiaru napięcia do 50V. Wiem że muszę zrobic rezystorowy dzielnik napięcia w którym stosunek rezystancji rezystora szeregowego do równoległego względem zacisków pomiarowych będzie wynosił 250.Jednak nie mogę nigdzie dostac rezystorów precyzyjnych o tolerancji 1%, wszędzie tylko 5%. Nasuwa mi się takie pytanie czy z rezystorów 5% mogę zrobic sobie dzielnik w taki sposób, że będę dobierał rezystory za pomocą miernika, ewentualnie jakieś połączenia szeregowe rezystorów gdyby któremuś brakowało trochę do wartości znamionowej? Nieraz zdarza się np że rezystor 1MΩ ma rezytancję powiedzmy 991kΩ. W tym przypadku musiałbym dobrac rezystory o łącznej rezystancji zastępczej 9kΩ i włączyc w szereg aby uzyskac ten 1MΩ. Czy to dobry sposób? Proszę o rady
  • Poziom 19  
    Można tak zrobić, ale pytanie jest, jaka jest stałość temperaturowa takiego układu.. Jeśli mała, będzie wymagać ciągłego sprawdzania wartości. Możesz spróbować użyć potencjometrów, by ustalać dobrą wartość dzielnika, ale to także może być niestabilne.
  • Poziom 22  
    Zauważyłem że pomiary "rozjeżdżają się" :/ to znaczy gdy układ jest dopiero włączony to pokazuje w miarę dobrze, potem zaczyna zaniżac pomiary. Jeśli skoryguję pomiar "w górę" zawyża znow dla tych dolnych wartości. Układ miliwotlomierza to zastaw NE 046. Stabilizator stabilizujący napięcie zasilania miliwoltomierza dałem na dośc spory radiator bo myślałem że im więcej się nagrzewa tym bardziej wzrasta jego rezystancja wewnętrzna i spada niepięcie na wyjściu i stad to pływanie. Co z tym można zrobic? Czy to wina rezystorów czy to dryf temperaturowy samego ICLa 7107?
  • Poziom 19  
    To może zrób test. Wyłacz układ niech się schłodzi. Znajdz jakieś stabilne źródło napięcia, możesz zrobić coś na na przykład LM385. A potem podłącz i zobacz jakie będą odczyty. To powinno dać odpowiedź, czy to wina samego miliwoltomierza.
    Druga sprawa to taka, że ten miliwoltomierz to chyba nie bierze aż tak dużego prądu, by się aż stabilizator grzał? Sam układ analogowy w środku powinien mieć własne, stabilne źródło odniesienia...
  • Poziom 22  
    Pierwotnie w układzie był stabilizator LM 7805 w wersji SMD ale się grzał więc
    zastąpiłem go zwykłym stabilizatorem z możliwością przykręcenia do radiatora. Układ pobiera prąd rzędu 100 mA, praktycznie wszystko żrą wyświetlacze. Jest tak, że jak wyłącze układ i po jakis 15 minutach z powrotem włączę to wszystko ok a potem już zaniża. Poza tym przy zwarciu zacisków pomiarowych powinno byc na wyświetlaczu stabilne 0000 ,ewentualnie może mignąc czesem znak "-" a u mnie to troche pływa, czasem pokazuje się 0001. Co to może byc?Czy możliwe żeby ICL był jakiś trefny?
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Wątpie. Po prostu to są już małe napięcia, a szumów dookoła masa. Skoro stabilizator aż tak się grzeje, to może powinieneś pomyśleć o jakimś innym rozwiązaniu? Jeśli zasilasz go z 12V, zastosuj dwa stabilizatory, wpierw 7809 a potem 7805, podzielisz moc wydzielaną na dwa. Prócz tego może Ci pomóc stabilizator impulsowy.