Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wentylator - zmiana kierunku obrotów

mateuszkeska 18 Feb 2008 12:17 3706 9
 • #1
  mateuszkeska
  Level 10  
  Witam!!
  Mam pytanie dotyczące wentylatorów. Czy jest możliwa zmaian kierunku obrotów wentylatora poprzez jakiś program lub ręcznie (np.: zmiana kabli)?? Do wentylatora dochodzą 3 kabelki.
 • #3
  popo333
  Level 14  
  Możesz odwrotnie zamontować wentylator
 • #4
  Lzep
  Level 39  
  pudryssek wrote:
  Albo podłączyć odwrotnie czerwony i czarny kabelek, ale jaki to ma sens? Tylko pogorszysz jego działanie..
  Kolego @pudryssek - to nie ma najmniejszego sensu i nie będzie działać - co najwyżej trochę dymu, albo nic. Już nie wspomnę, że łopatki wirnika są wyprofilowane tak, że tłoczą powietrze tylko w jednym kierunku !
  :cry:
 • #5
  holcer
  VIP Meritorious for electroda.pl
  mateuszkeska - opisz swój problem, coś wymyślimy ;). Nie możesz go po prostu zamontować na odwrót? Co chłodzi ten wentylator? Zrób może zdjęcie - gdzie i jak jest zamontowany.
  Pozdrawiam
  Holcer
 • #6
  jajek92
  Level 23  
  to zależy czy to silnik trój fazowy czy zwykły na 220V
 • #7
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przeniosłem z: Overclocking, Tuning i Modding PC!
 • #8
  mateuszkeska
  Level 10  
  Ten wentylator zamontowany jest wtylnej ściance kamputera, nic konkretnego nie chłodzi, tylko "wywiewa" powietrze z wewnątrz na zewnątrz, a moim zdaniem lepiej by było gdymy działał odwrotnie tj. wtłaczał powietrze z zewnątrz do wewnątrz. Jest on podłączony do płyty głównej, nie wiem jakie tam jest napięcie, ale na pewno nie 220V. Ten wentlatorek dokupiłem dodatkowo do kompa żeby obniżyc temperaturę układów na płycie głównej, ale po jego zamontowaniu nie zauważyłem zbyt dużego spadku temperatury, około 2 stopni. Więc pomyślałem, żeby sprawdzić o ile spadnie temperatura, gdy wentylator będzie wtłaczał chłodne powietrze.
  Dzieki za dotychczasową pomoc
  pozdro
 • #9
  Lzep
  Level 39  
  Quote:
  nic konkretnego nie chłodzi, tylko "wywiewa" powietrze z wewnątrz na zewnątrz, a moim zdaniem lepiej by było gdymy działał odwrotnie tj. wtłaczał powietrze z zewnątrz do wewnątrz
  Kiepsko kombinujesz kolego - z tyłu ma właśnie wywiewać ! Jak chcesz poprawić chłodzenie to wstaw wentylator wdmuchujący powietrze na przodzie obudowy. Ja tak mam (120mm na wlocie, 2x80mm na wylocie) i jest super przewiew w obudowie.
  :D
 • #10
  jajek92
  Level 23  
  Prawda, w obudowie powinien byćj eden kierunek wiaterku