Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kierownica do PC

polsatom 31 Gru 2003 16:30 2163 14
  • #1 31 Gru 2003 16:30
    polsatom
    Poziom 10  

szukam schematu kierownicy do pc a dokladnie jak jest zrobic do niej wibre ( które piny na wtycze od joja za nie odpowiadaja )

0 14
  • #3 31 Gru 2003 20:42
    powerm
    Poziom 23  

Sorry ale wibra to nie tylko piny ale i oprogramowanie (sterowniki).
    Jesli chodzi o budowe urzadzen joystickopodobnych. To analogowe to sa wlasciwie potencjometry a cyfrowe to kontakty. Poszukaj sobie opisow pinow gniazda GamePort.

0
  • #4 02 Sty 2004 21:50
    polsatom
    Poziom 10  

Posiadam kierownice analogowa i chcialem do niej dorobic wibre nie chodzi mi o sterowniki a głównie o zasade jej dzialanie

0
  • #5 02 Sty 2004 22:03
    gretzky
    Poziom 21  

wiem że wibre wywołuje silnik krokowy zamontowany przy kierownicy
    Do wywołania wibry na 100% poczebne są sterowniki, ale jakie to ci nie powiem.

0
  • #6 03 Sty 2004 21:11
    Zbynia
    Poziom 31  

to nie wiesz nic bo to nie silnik krokowy (co wszyscy się tak uczepili tych silników???są one tylko w stacji dyskietek i niegdzie więcej.....)jest to zwykły silnik z przeciwwagą która powoduje wibracje...........
    aby działała wibracja to musisz mieć doniej sterowanie na układzie sterowniki i gry które to wykorzystają......
    sam tego nie zrobisz...............

zasada działania jest prosta :gra daje cynk że ma wibrować z lewej strony - sygnał (o odpowiednich parametrach wibracji)idzie to portu joya (zinicjowany przez sterowniki kierownicy) a stamtąd trafia do układu który rozpoznaje że ma wibrować z lewej strony o maxymalnej mocy przez 1.5 sekundy a później 2 razy słabiej przez kolejne 3 i puszcza odpowiednie napięcia na końcówki silnika który odwala czarną robotę...........(taki krótki szybki przykład - żadnej filozofii w tym nie ma.........)

0
  • #7 03 Sty 2004 21:44
    powerm
    Poziom 23  

Panowie - czy to silnik krokowy, liniowy zwykly czy magnetyhiperstryczny ze StarTrek. Mechanika jest sprawa poboczna, nawet elektronika, bo mozna sobie wyobrazic ze zwyczajny cep mloci w kolumne takiej kierownicy w celu wywolania wibracji w rytm tego czy innego przerzutnika. Najwazniejsza rzecza aby dany sterownik software'owy byl kompatybilny z dana gra przynajmniej do momentu az bedzie dostarczany jednolity interfejs np DirectX do tego typu wrazen. Jednym slowem szkoda czasu lepiej zarob pieniadze na czym innym i za te pieniadze kup np Logitech Momo Force

0
  • #8 03 Sty 2004 22:26
    gretzky
    Poziom 21  

ej no sory ale miałem rozpierdzieloną kierownice to widziałem.
    Był w niej silnik krokowy i mała płyteczka z ukłądami ULN2003 i jakaś bramka chyba 4510 coś w tym rodzaju, niepamiętam dokąłdnie parenaście rezystorów i kondensatorów.
    Ale na 150% był w niej silnik krokowy

0
  • #9 04 Sty 2004 13:20
    Zbynia
    Poziom 31  

nie możliwe bo przy wolnym wibrowaniu byłyby tylko takie małe szrpnięcia których byś prawie nie czuł a nie delikatna wibracja - silnik krokowy działa na impulsy a nie na napięcie stałe które powoduje że się on kreci - dajesz mu 100 impulsów a on wykonuje 100 kroków i nigdy nie spotkałem się z czymś takim w żadnym dżoju............

chyba że ktoś zrobił kosmosa.........(i na pewno to nie działało jak trza)
    ale wszędzie śa zwykłe silniki - rozbierz se pada od plejstona to zobaczysz jak to wygląda.......
    jakoś nie wyobrażam sobie pracy takiego silnika w czymkolwiek co wymaga płynnych obrotów.........

co do działania to powerm ma rację - wszystko pięknie tylko nie na pc.........

0
  • #10 04 Sty 2004 17:32
    gretzky
    Poziom 21  

to nie jest gamepad tylko kierownica wiem co jest w gamepadzie ,mały silnik na stałe napiecie z półkolem an ośce kótre powoduje wibracje,
    Ale w kierownicy mam śilnik krokowy i pare zębatek, jak miałem ta kierownice i np. grałem w jakąś gre samochodową to w czassie udeżenia maksymalnie mi ją skręcało, tak więc taki wibratorek o jakim mówisz to by chyba tego nie zrobił.
    Dodam ze kierownice przywiózł mi tato z niemiec.

0
  • #11 13 Sty 2004 15:40
    Magirus
    Poziom 12  

polsatom napisał:
    Posiadam kierownice analogowa i chcialem do niej dorobic wibre nie chodzi mi o sterowniki a głównie o zasade jej dzialanie

Mam kierownicę w której wibracje są tworzone na podstawie sygnału analogowego z wyjścia karty dźwiękowej.
    W środku kierownicy znajdują się silnik (a może dwa silniki) z przeciwwagą która powoduje wibracje w zależności od amplitudy sygnłu z karty.

0
  • #12 13 Sty 2004 22:46
    powerm
    Poziom 23  

AA to znam tylko sie to nazywalo chyba Vibrartion Force i z grubsza polega na tym jak sie trafi jakis dzwiek a la uderzenie czyli zwykle dupniecie basem kierownica wibruje. Niestety to ersatz ForceFeedbacku.

0
  • #13 14 Sty 2004 16:09
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

"Ale w kierownicy mam śilnik krokowy i pare zębatek, jak miałem ta kierownice i np. grałem w jakąś gre samochodową to w czassie udeżenia maksymalnie mi ją skręcało, tak więc taki wibratorek o jakim mówisz to by chyba tego nie zrobił.
    Dodam ze kierownice przywiózł mi tato z niemiec." gretzky to o czym mowisz to calkiem inna bajka. my tu gadamy o telepaniu sie kierownicy a nie wyrywaniu jej z rak. twoj silnik skrecal kierownica gdy sie w cos uderzylo a nam chodzi o wibracje.

0
  • #14 14 Sty 2004 18:42
    przemek.tomala
    Poziom 22  

a może by tak pokombinować, że wziąć jakiś stary sterownik prosty pobawić się nim, i sprawdzić jakie sygnały są kiedy na porcie, i jakimi się steruje

A łatwiej może tak (tylko ze strami problem), że podłączyć wibracje pod coma?? ew na lpt, jeżeli game portem nie ma jak sterować

0
  • #15 15 Sty 2004 13:55
    THoTH
    Poziom 15  

panowie, a moze by tak "na prostaka" walnac pare mikrostykow, na prawo i lewo i zeby non stop chodzil - np. Symulator Kaszla :crazyeyes:
    Hehe...

Ale mysle, ze jakby dac na potencjometry gazu i hamulca jakies silniczki to moglo by dac to niezly efekt ?? !! cysto teoretyzuje - pewnie by zanikl sygnal wogole, zwiekszyla by sie rezystancja i wszystko by padlo :/
    ale... warto sprobowac :P

0