Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka, jaki prąd dla ogniw Ni-MH? Jakie napięcie?

Batmanmen 18 Lut 2008 19:21 5284 6
  • #1 18 Lut 2008 19:21
    Batmanmen
    Poziom 15  

1) Jakim prądem powinno się ładować ogniwa Ni-MH (1.2V)? Czy 120mA prądu stałego jest dobrą wartością?
    2) Do jakiego napięcia powinno się ładować takie ogniwa? (1.4V?)
    3) Ile powinien wynosić prąd podtrzymujący. Mam tu na myśli prąd który podtrzymuje naładowaną już baterie.

Ogólnie chodzi mi o ogniwa dostępne np. w allegro. Nie wiem czy to ma znaczenie ale np o pojemności 2300mAh.

dzięki.

0 6
  • Pomocny post
    #2 18 Lut 2008 19:52
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

1. Jakiej pojemności są te ogniwa? Nie myl napięcia akumulatora (tutaj 1.2V) z prądem ładowania. Nie znaczy, że jak ogniwo ma napięcie 1.2V to ma być ładowane prądem 120mA. Prąd ładowania ogniwa zależy od jego pojemności
    2. Przy standardowym ładowaniu (czas ładowania około 14 godzin) ogniwo ładuje się do napięcia 1,40-1,45V. Przy ładowaniu szybkim (prąd 1C) ogniwo ładuje się do napięcia 1,5V.
    3. Jeżeli dobrze pamiętam to prąd podtrzymania wynosi 0,03-0,01C.

Jeżeli chodzi o ogniwa 2300mAh to przy standardowym ładowaniu prąd będzie wynosił 230mA. Przy szybkim ładowaniu (1h) prąd będzie wynosił 2,3A.

Do standardowego ładowania możesz użyć LM317 lub kupić na znanym serwisie aukcyjnym ładowarkę.

0
  • Pomocny post
    #3 18 Lut 2008 19:58
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  

1. Prąd ładowania zalecany jako "standard" przez wielu producentów, to "C/10" przez 14 godzin, a więc przy pojemności 2300mAh prąd ładowania "wychodzi" 230mA. Wiele ładowarek, zwłaszcza szybkich, przekracza ten prad nawet kilkakrotnie, ale wtedy muszą być kontrolowane 2 inne parametry: napięcie i temperatura ogniw.
    2. Napięcie końcowe ładowania podawane w literaturze to 1,4 - 1,45V. Z moich pomiarów dokonanych na wielu egzemplarzach aku CdNi i NiMH wynika, że dobre jest stosowanie napięcia 1,42V. Nizsze napiecie może pozostawiać margines niedoładowania, a wyższe powoduje przepływ wyższego prądu "podtrzymujacego", co może być niekorzystne ze względu na wzrost ciśnienia gazów wewnątrz ogniwa.
    3. Jeśli dysponujemy źródłem z ograniczeniem napięciowym na 1,42V, to "prąd podtrzymujący" ustala się sam, a jest zależny od pojemności, temperatury otoczenia i egzemplarza ogniwa (być może od producenta). Jeśli prąd podtrzymujący ma być wymuszany układowo, to spotykana jest w literaturze wartość C/100, czyli dla 2300mAh "wychodzi" ok. 23mA.

0
  • #4 18 Lut 2008 22:28
    Batmanmen
    Poziom 15  

jeszcze mam wątpliwość co to bezpiecznego poziomu rozładowania ogniwa. Do jakiego napięcia powinno się rozładowywać ogniwo? Kiedy w urządzeniu powinien poinformować nas komunikat o rozładowaniu baterii?

Czy możecie mi polecić jakąś książkę, artykuł czy cokolwiek gdzie jest opisany ten temat.

0
  • #5 18 Lut 2008 22:58
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pojedyńcze ogniwo powinno się rozładować do napięcia 1-0,9V. Nie można dopuścić do stanu kiedy ogniwo rozładuje się do 0V. Przy tak głębokim rozładowaniu następuje degradacja ogniwa (nawet zmienia polaryzację). Ogniwo nadaje się do wyrzucenia (tzn. trzeba odpowiednio utylizować np. wrzucając do specjalnego pojemnika. Pojemniki takie znajdują sie w większych sklepach).

0
  • #6 18 Lut 2008 23:16
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  

Dozwolona głębokość rozładowania zależy od intensywności tego rozładowania. Przy rozładowaniu niewielkimi prądami (np. C/10) nie należy przekraczać w dół napięcia 1V. Przy rozładowaniach dużymi prądami (np. 2C) można krótkotrwale dochodzić do granicy 0,5 - 0,6V, ale trzeba BARDZO pilnować napięcia - zwłaszcza, jeśli jest to bateria kilku ogniw. Tak intensywne rozładowanie skraca jednak żywotność ogniwa. Dodatkowym problemem może tu byc niejednakowe zachowanie się ogniw, o całości będzie zawsze decydować ogniwo najsłabsze.
    Tu mogę poradzić selekcjonowanie ogniw do połączenia w baterię w/g kryterium możliwie zbliżonych prądów zwarcia, są one równe nawet kilkanaście A dla R6 o pojemności 2500mAh.
    Dobrze, że te ogniwa juz nie są takie drogie i eksperymenty nie grożą ruina finansową ...

1
  • #7 19 Lut 2008 18:32
    Batmanmen
    Poziom 15  

wszystkim dzięki za informacje. Dowiedziałem się tego co chciałem. Klikam prawdziwe "pomógł".

2