Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz różnicowy - dwa fotorezystory

NeooeN 18 Feb 2008 22:06 1618 4
    NeooeN
    Level 13  
    Witam!
    Chciałbym prosić o pomoc w zaprojektowaniu wzmacniacza różnicowego. Układ miał by działać z dwoma fotorezystorami, które były by działać w przy dwóch odseparowanych żarówkach i zwrócić mi zero w momencie w, którym obie będą świeciły równo (żarówki regulowane np. potencjometrem).
    Planuje to zrobić na czymś takim:
    Wzmacniacz różnicowy - dwa fotorezystory
    Czy ten schemat jest jakiś w miarę sensowny? Jak mam dobrać wertości rezystorów i jakich tranzystorów mogę użyć?
    Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc!
  • Helpful post
    Caladan
    Level 19  
    Tranzystory pierwsze lepsze, na przykład popularne BC547, do tego rezystory rzędu kilku kilo. Wszystko trzeba policzyć, chociaż na oko. Przydało by się znać napięcia zasilania...
    NeooeN
    Level 13  
    Napięcie zasilania to napięcie 12V. Wejściowe to 0..12V. Na oko to jakie to mogą być rezystory? Kompletny strzał bo nie mam żadnego doświadczenia: na masie (Re) 10kΩ a na kolektorach 100kΩ. Może być?
  • Helpful post
    Caladan
    Level 19  
    Załóż na początek, że masz jakieś napięcie na bazach tranzystorów. Napięcie na emiterach będzie 0.7V niższe. Prąd płynący przez Re wylicz sobie z założenia, że złącze BE to dioda. W stanie gdy obie bazy są na tym samym potencjale, to prąd płynący przez Re rozkłada się na obie gałęzie i z tego możesz sobie wyliczyć prąd płynący przez każdy z kolektorów. Z tego liczysz potencjały kolektorów i już :D

Załóż na przykład Ue =3.3V, wtedy Ub = 4V. Re = 3k3, co daje prad emiterów 1mA. To dzieli sie na dwa, wiec Ic = 0.5mA. Zostało trochę mniej jak 8V dla tranzystora do pracy. Dając Rc1 = 8k2 potencjał kolektorów będzie gdzieś w okolicach 8V. (tj. 12V - 8k2*0.5mA).

Musisz pamiętać, że sygnał na wyjściu jest sygnałem różnicowym, co oznacza, że zero będzie występowało pomiędzy Uc1 i Uc2.
    NeooeN
    Level 13  
    Jak by miało nie działać to sie pobawię jeszcze z tymi wartościami ;) Serdeczne dzięki za info!
    @Edit:
    Jeszcze tak przy okazji tematu, czy jeżeli żarówki będą sterowane sygnałem audio (iluminofonia) to czy mogę ten sygnał audio podłączyć do wzmacniacza? Fotorezystry miały być separatorem, który oddawał by tylko poziom świecenia żarówki a nie sygnał audio, czy w takim przypadku układ będzie działał tak samo?