Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz do cb radia (czy naprawdę to cos daje)

18 Lut 2008 22:24 29878 43
  • Poziom 20  
    Witam... Ostatnio mój tata kupił sobie cb-radio i żali sie na zbyt mały zasięg jego zestawu.... Słyszałem i czytałem trochę o wzmacniaczach do anten cb. Co wy o nich sądzicie? Żeczywiscie poprawia to osiągi tego radyjka??
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jakie radio, jaka antena, jak zamontowana, jaki mikrofon?
    Ja nie narzekam na zasięgi. Mam bez wzmacniacza kilkadziesiąt km. Niech popracuje troche nad sprzętem.
    Michał
  • Poziom 27  
    Witam. Moje zdanie to dobra antena, taka która ma minimum 1,5m dł. A wzmacniacz do krótkiej anteny doda tylko więcej szumów(myśle że chodzi Tobie o zestaw do mobilka).
  • Poziom 20  
    Tak do mobilka oczywiscie... Posiadam antenę "alan 80cm", "radio intek..." i na prostym, odciknku drogi osiaga około 15km;/ Więc troche mało... Co byście poradzili przerobić aby ten zestawik był sprawniejszy?
  • Poziom 27  
    Jeśli na antenie 80cm ma 15km zasięgu,to powinien być super zadowolony z osiągów tego zestawu.
  • Poziom 27  
    A te 15km. to mobilek z mobilkiem ?
  • Poziom 20  
    sorry... 5km. Badaliśmy mobilek z mobilkiem....
    Antena 2m na obu wkręcona w dach, mikrofony ze wzmocnienim i od razu ci się odmieni. Kikut 80cm to za mało.
    Michał
  • Poziom 20  
    A te wzmacniacze z allegro do mikrofonu niby coś dają??
    Klucz do sukcesu to antena.
    Michał
  • Poziom 20  
    A jest jakaś mozliwość polepszenia parametrów jak radio ma 6w, bez zmiany elemętów tego zestawu??

• Poziom 31  
    jeśli jest to poprawnie zestrojone i zamontowane to żadna

marcin
  • Poziom 38  
    Najlepszym "wzmacniaczem" jest dobra antena. Dobra - to znaczy odpowiednio długa i zestrojona. Anteny samochodowe na pasmo CB nie mogą być zbyt długie ponieważ są kłopotliwe w eksploatacji. Dlatego przyjęto pewien kompromis kierując się względami eksploatacyjnymi i bezpieczeństwem. Niestety niektóre firmy wykorzystując niewiedzę użytkowników produkują takie buble jak Twoja 80 cm antenka, czy jeszcze krótsze. Przy tym podają zawyżone parametry takich anten, dosłownie "wzięte z sufitu". Z kolei inne firmy wciskają niezorientowanym klientom kolejny kit w postaci różnych wzmacniaczy, które zamiast polepszać pogarszają odbiór czy nadawanie. Jak myślisz, dlaczego konstruktorzy sprzętu CB nie wyposażają swoich radiotelefonów w dodatkowe wzmacniacze, echa czy inne bzdety, jeśli coś takiego faktycznie poprawiało by zasięg czy zrozumiałość przekazywanej przez radio wiadomości. Odpowiedź jest jedna - radiotelefon CB ma wszystko czego potrzeba aby przekazać wiadomość z jakością pozwalającą na pełną zrozumiałość w określonych warunkach. Oczywiście radiotelefony CB mają różne parametry, które decydują również o zasięgu. Jest też sprzęt wyposażony w dodatkowe emisje np. SSB, różnego rodzaju filtry, czy inne bajery wpływające na poprawę zasięgu i komfortu odsłuchu. Niestety za taki sprzęt trzeba zapłacić więcej niż u naciągacza, który zachwala swoje buble np. na Allegro. Jeśli chcemy zaoszczędzić na sprzęcie, w tym na antenie, nie możemy się dziwić że takie czy inne radio nie spełnia naszych oczekiwań. Nawet super radiotelefon CB jeśli nie będzie miał dobrej anteny, nie zapewni nam oczekiwanego większego zasięgu. Po za tym zasięg jest pojęciem względnym, ponieważ ma na niego wpływ wiele innych czynników, które należy uwzględnić przy obiektywnej ocenie działania radiotelefonu. Do takich czynników należą m/innymi ukształtowanie terenu, przeszkody terenowe, poziom zakłóceń w danym miejscu, pogoda, jakość sprzętu własnego oraz korespondenta, itp. No cóż ale sprzęt został już kupiony i zamontowany. Szkoda tylko że nie zapytałeś przed jego zakupem, czym się kierować aby spełnił Twoje oczekiwania. Teraz aby ten stan zmienić i nieco polepszyć zasięg trzeba wydać dodatkowe pienądze na lepszą antenę. Inne rozwiązania jak wymieniane wzmacniacze sprawy nie poprawią. Po za tym zmieniając taki parametr jak np. moc nadajnika na określonej emisji radio traci certyfikat CE (zgodności z normami zasadniczymi).
  • Poziom 10  
    Popieram wypowiedzi poprzedników. Antenka to podstawa. Sam to sprawdziłem i z cała pewnością polecam. Minimum to 1,5 m - np ML 145 lub jego odmiany. Dobry miki też nie zawadzi. Ze wzmocnieniem i ewentualnie pogłosem. Tyle styka i więcej nie potrzeba. Testowałem kiedyś dopałki typu CTE o mocy 100 W w mobilu. To była masakra. W promieniu paru kilometrów nikt mnie nie słyszał. Same zakłócenia robiłem i inni mnie też błogosławili. Do czasu gdy pod domem coś tam robiłem przy cb i przy włączonej dopałce coś usiłowałem pogadać. Żona powiedziała mi że wszystko było doskonale słychać w telewizorze a zakłucenia w wizji były takie że nie dało się ogłądać, a wiadomo leciał jakiś serial.. Od tamtej pory dałem sobie luż od dopałek. Naprawdę, dobra antena i mikrofon to wszystko co potrzeba.
  • Poziom 20  
    A wzmacniacze do mikrofonów coś dają??
    Tak. Głośniejsz, czystsze, inaczej brzmiące audio. Oczywiście nie można z tym przesadzić. Polecam ci jakiś mikrofon ze wzmocnieniem.
    Michał
  • Poziom 20  
    na allegro są jaieś wzmacniacze do mikrofonów po 9zł. A ma moze ktoś z Was schemat takiego wzmacniacza??
  • Poziom 20  
    dzięki.... A te wzmaki z allegro po 9zł dadza coś?? Czy to tylko taki chwyt marketingowy?
    Nie wiem. Zapytaj tych, co to kupili.
    Ja sam sobie robiłem.
    M.
  • Poziom 14  
    Cześć.
    Te na allegro (jeśli to te smd na 2 tranzystorach co kiedyś były po 5 czy 6 zł) to oczywiście, że coś dają, ale to zależy w jakim radiu.
    Ale tak jak Ci kolega SP5IT napisał to poprawia modulację ale nie zwiększy Ci napewno zasięgu np. dwukrotnie..
    Jedynym chyba plusem tych z allegro to gabaryty, bo koszt elementów w nich to max 2-3zł :)
    Także TYLKO antena kolego Ci pomoże w uzyskaniu dalszych łączności.
    Pozdrawiam.
    Bogdan.
  • Poziom 20  
    jaką antenę do 150zł byście polecili??
    Ja niezmiennie Santiago 1200 ale musisz jeszcze waluty dołożyć.
    Michał
  • Poziom 10  
    Witam!
    Mam podobny problem. Mam radio Johnny2 i antene SIRIO 2000PL(150dł), antena na stałe do auta,z tyłu pośrodku, zasięg na tym zestawie w łączności z bazą to 7-8 km(chyba trochę mało moim zdaniem) i... chodzi o to że mam zakłócenia których nie mogę wyeliminować,pochodzą od pracującego silnika i wchodzą przez antenę. Wymieniłem już regulator i szczotki na altrenatorze, dołożyłem kondensator, zasilanie prosto od akumulatora(bateria ma rok). I mam pytanko, chce kupić wzmacniacz,nie duży do 35W, lub zmienić radio na Johnsona2 czy to w czymś mi pomoże? Dodam że auto mam w dieslu.
    Przygodę z cb dopiero zaczynam, tak że jestem koloru trawki na wiosnę...
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
  • Poziom 14  
    Wzmacniacz xW...
    Temat tyle razy wałkowany, że aż wstyd pytać.
    Po pierwsze to co Ci z tego, że ktoś Cię bedzie słyszał, a Ty jego nie? a po drugie i NAJWAŻNIEJSZE- podłączając wzmacniacz staniesz się PIRATEM RADIOWYM !!

A piratom mówimy "stanowcze NIE".
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Ok. Rozumiem że wzmacniacz odpada. A co dalej?
  • Poziom 20  
    Na którymś z postów czytałe, ze może to być jeszcze wina akumulatora... Miałem podobny prosblem i po zmianie szczotek też nic nie pomogło ale po wymianie akumulatora owszem...
  • Poziom 10  
    To też czytałem,ale baterie mam roczną,i już by był problem?
  • Poziom 26  
    december74 napisał:
    .... chce kupić wzmacniacz,nie duży do 35W...
    Przygodę z cb dopiero zaczynam, tak że jestem koloru trawki na wiosnę...
    .

To sa skutki legalnego handlowania sprzętem, którego używanie jest nielegalne. Po prostu ktoś legalnie kupując jest przekonany, że może równie legalnie używać.
    Paradoks? Nic podobnego. Ten ktos ma prawo tak uważać. To ludzie odpwiedzilani za umożliwienie handlu takim sprzętem ponoszą odpowiedzialność. Bo nie powinno to być legalne.
    Krótkofalowcom takie wzmacniacze są niepotrzebne, a wiec są produkowane wyłacznie w celu łamania prawa.
    Kto ma prawo zakazać ich sprzedaży?
  • Poziom 20  
    Możliwe... Jak miałema akumulator w naszy mmondeo to po miesiącu akumulator był do wymiany bo był co dzień ładowany... Niedziwie mu się, że padł... był co dzień katowany na wzmaku jbl i dwuch subach...

Dodano po 2 [minuty]:

A yprbuj jeszcze podłaczyć te cb bezpośrednio pod akumulator... Może to coś da...