Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel CA6 dwie czujki AQUA+ SPW-220 i SP-4002

cinuslinus 18 Feb 2008 22:48 4105 6
Optex
    cinuslinus
    Level 2  
    Witam, W jaki sposób podłączyć sygnalizator Satel SPW-220 i SP-4002 do Centrali CA6. Sygnalizator SPW-220 ma następujące opisy przy śrubkach: [TMP][TMP][+SA][-SA][+SO][-SO]. Natomiast SP-4002 [GND][+12V][STO][STA][TMP][TMP] a [SENS][TMP] podłączone są pod styk sabotażowy.
    Proszę o pomoc, udało mi się podłączyć czujki jako 2EOL, skonfigurować styk anty sabotażowy w obudowie centrali, natomiast nie wiem jak podłączyć poprawnie wyżej wymienione sygnalizatory. Chciałbym aby alarm antywłamaniowy włączał mi obydwa sygnalizatory (wewnętrzny i zewnętrzny) natomiast inne zdarzenia tylko były sygnalizowane optycznie przez sygnalizator wewnętrzny (SPW-220).
  • Optex
    User removed account
    Level 1  
  • Optex
    cinuslinus
    Level 2  
    Dziękuję za informację. Walczę teraz z linią sabotażową. Chciałbym aby włączał mi się alarm gdy otworze SPW-220 lub zerwę kable. Podłączyłem następująco: Centrala: [Z1][OUT1][COM][OUT2][COM] natomiast w sygnalizatorze z Z1 do [TMP]-Rezystro1-TMP-Rezystror2-[-SA] a [+SA] w centrali do [OUT1][+SO] do [OUT2] i [-SA] do [COM]. W tym momencie uzyskałem to, że jak ktoś zerwie linię to włączy się alarm wywołany przez sabotaż. Natomiast gdy alarm nie jest w stanie czuwania i otworzę sygnalizator to tylko zapala mi się naruszenie, ale nie wywołuje mi alarmu sabotażowego tak jak np. gdy otworzę czujkę. W centrali ustawiłem Z1 jako 2EOL/NC.
    Gdy tylko podłącze TMP do Z1 i TMP do COM, to włącza mi się alarm włamaniowy gdy centrala jest na czuwaniu (bo wejście ustawiam na NC). Jak można pogodzić te dwa naruszenia w SPW-220? Jak podłączyć rezystory aby alarm włączał mi się gdy centrala nie jest na czuwaniu a ktoś przetnie kable lub otworzy sygnalizator (żeby centrala włączała alarm sabotażowy)?
    User removed account
    Level 1  
    cinuslinus
    Level 2  
    W sygnalizatorze SPW-220 mam następujące śrubki: [TMP][TMP][+SA][-SA][+SO][-SO]. Doprowadzę do sygnalizatora kabel 6 żyłowy. Z 'eksperymentów' z tym sygnalizatorem, zauważyłem że styk sabotażowy podłączony jest pod pierwsze dwie śruby [TMP][TMP] i jak poprowadzę przewody pod TMP, i podłącze do centrali jako np. wejście Z3 i ustawię w centrali, że Z3 to NC. To jak mikro przełącznik jest wyłączony (a ma być zwarty) włącza się alarm włamaniowy przy czuwaniu centrali. Natomiast gdy centrala nie jest na czuwaniu i otworzę sygnalizator (rozłączy się mikro przełącznik) to 'tylko' na manipulatorze widzę że świeci się lampka Wejście 3 czyli naruszenie.
    A ja chciałbym tak podłączyć aby otwarcie sygnalizatora lub przecięcie któregokolwiek kabla powodowało na Wejściu 3 sabotaż.

Nie wiem czy to dobry pomysł, ale chcę na końcu umieścić cały schemat podłączenia tego mojego 'zestawu', może komuś się to przyda, no i będzie wątek do oceny czy zupełnie zielony "monter" zrobił to dość dobrze. Po prostu dla mnie jest to tylko czysta zabawa w poznawaniu alarmu i możliwości central, a przy okazji zabezpieczam sobie biuro i korytarz. Próbuje przewidzieć różne sytuacje i porządnie zabezpieczyć moją nieskomplikowaną instalację przed sabotażem no i włamaniem :)
    Chciałbym aby wszystkie urządzenia podłączone działały jako 2EOL/NC (chociaż tak na prawdę zadowalające już jest rozwiązanie gdy sygnalizator wewnętrzny działa jako NC bo nikt go nie zerwie, ale może ukraść tylko klapkę no i przeciąć 4 żyły po których biegnie prąd dla sygnału SA i SO).

Więc moje pytanie brzmi? Jak podłączyć sygnalizator SPW-220 wykorzystując możliwie najmniej linii jako 2EOL/NC i dodatkowo abym mógł sterować sygnałem dźwiękowym i optycznym oddzielnie zachowując przy tym informację, że właśnie ten sygnalizator 'padł ofiarą sabotażu'?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    cinuslinus
    Level 2  
    Zmieniłem linię na 24-Głośna i uzyskałem funkcjonalność jaką chciałem. Czyli alarm włącza się bez względu czy włączony jest monitoring pomieszczeń czy działa na 'jałowym biegu' :) gdy przetnę kabel lub otworzę sygnalizator.
    Obecnie SPW-220 podłączony mam w następujący sposób:
    Sygnalizator SPW-220:
    [TMP] {brąz} i nóżka od {tranzystor1} 1.1 k-om
    [TMP] {tranzystror1} 1.1 k-Ohm i drugi {tranzystor2} 1.1 k-om
    [+SA] {zielony}
    [-SA] {tranzystro2} i kabel {biały}
    [+SO] {czerwony}
    [-SO] {żółty}

Natomiast centrala Satel CA6:
    [OUT1] {zielony}
    [COM] {biały}
    [OUT2] {czerwony}
    [COM] {żółty}
    [Z2] {brąz}

Z2 jako 24-Głośna.

No to został mi tylko sygnalizator SP-4002 :)

Ps. Browary już się chłodzą, i znajdzie się nie jeden dla Pana :-]