Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator ZGUK - 2 (1975r) i dużo niewiadomych...

18 Lut 2008 23:33 3572 16
  • Poziom 28  
    czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć jak działa układ regulacji jak na schemacie:

Regulator ZGUK - 2 (1975r) i dużo niewiadomych...

Kilka słów komentarza:
    Układ steruje parą tyrystorów w układzie przeciwsobnym ( wyjścia 2,4,6,7).

Zasilanie:
    Trafo główne (14) (16) -> zasilanie 220V;
    UC-, GND, UC+ -> zasilanie elektroniki;
    Przek -> zasilanie przekaźnika
    8, 9, 10 -> dodatkowe uzwojenie (nie wiem do czego, polaryzacja 2N1671))

Jeden potencjometr służy do nastawy prędkości obrotowej silnika sterowanego przez te tyrystory, zaś drugi odpowiada za nastawę temperatury (grzałka sterowana stycznikiem K1). Czujnik temperatury podłączony pod CZ1 i CZ2.

Moje pytanie dotyczy kilu rzeczy:
    1) Układ MAA501 pracuje w konfiguracji integratora, czemu akurat ten człon a nie np przerzutnik Shmidta?

2)Jak rozwiązane jest generowanie sygnałów sterujących do tyrystorów?
    Rozumiem że odpowiada za to tranzystor jednozłączowy (może być on źle narysowany). 2N3055 jest kluczem podłączonym do trafa impulsowego, to wiem, ale jak sie ma podłączenie całości do wyjścia MAA501? Jak jest spolaryzowany tranzystor jednozłączowy ( dziwne połączenie UC- i punktu 10)
    3) To samo ma sie do czujnika temperatury: skoro punkt 10 i UC- są połączone to jaki sygnał dostaje się na wejście wzmacniacza?
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Przypuszczam, że:
    Układ MAA nie tyle pracuje w konfiguracji integratora co wzmacniacza o bardzo niskiej górnej częstotliwości - dzięki temu wzmacniane przez niego napięcie z czujnika temperatury zmienia się płynnie i powoli. Napięcie to podawane jest poprzez diodę D11 i rezystor R17 na dren tranzystora polowego. Na wejścia 9 i 8 podawane jest napięcie z transformatora TR1 (końcówki oznaczone 8, 9, 10) i sygnał ten poprzez diody D6 i D7 ustala potencjał bramki tranzystora polowego. W zależności od napięcia na drenie tranzystora zmienia się moment w którym przepływający przez tranzystor prąd wywoła odpowiednio duży spadek napięcia na rezystorze R22 i tym samym wysterowanie tranzystora T3. W ten sposób jak sądzę realizowane jest fazowe sterowanie tyrystorów i tym samym płynna regulacja obrotów silnika. Na regulację tą ma wpływ również napięcie z obwodu z potencjometrem OBR.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    No zgadzam się, układ ma wprowadzać inercję,
    a czemu jest połączony układ fazowy ze wzmacniaczem? czemu nie są to dwa odrębne układy? I nie rozumiem tego połączenia 10 i Uc-, 8,9 i diody tworzą po prostu prostownik dwupołówkowy z "masą" w 10, a co daje połączenie z UC-? i co jest podawane na wejście wzmacniacza, tzn jak jest zasilony czujnik temperatury?
  • Poziom 26  
    Czujnik zapewne włączony jest pomiędzy końcówki CZ1 i CZ2 i tworzy razem z potencjometrem R1 i TEMPER i pozostałymi rezystorami w tej gałęzi klasyczny dzielnik napięcia zasilany z UC+ i UC-. Transformator TR1 końcówka 10 jest podłączony do UC- tylko ze względu na prawidłowe sterowanie tranzystora i tu przyjrzałem się bliżej - jest to tranzystor jednozłączowy a nie polowy (przypuszczam, że z braku odpowiedniej biblioteki wstawiono inny symbol) polecam przyjrzenie się temu --> http://www.skaczmarek.ps.pl/Wyk15_el
  • Poziom 28  
    tak jak napisałem wyżej: jest to tranzystor jednozłączowy, a rysunek taki bo nie było lepszej biblioteki. Czujnik się włącza do Cz1 Cz2, co tez napisałem. To wiem. Ale nie wiem jaki jest przebieg napięcia polaryzującego czujnik. Jakie napięcie dostaje się na wejście wzmacniacza, czy sinusoida, czy poprostu np liniowo narastające wraz z temperatura.

Ten dokument też widziałem i nie potrafię odnieść tego do podłączenia tego tranzystora do wyjścia MAA
  • Poziom 26  
    UC+ i UC- to napięcia stałe z zasilacza - one polaryzują czujnik.

W związku z czym i na wejście wzmacniacza podawane jest napięcie stałe zależne od temperatury.
  • Poziom 26  
    Dokładnie chodzi o wykres na rysunku 11.4 b w PDFie do którego podałem linka. Napięcie z wyjścia wzmacniacza zmienia napięcie Ubb tranzystora co powoduje, że załączenie tranzystora następuje przy różnych napięciach na jego emiterze (na twoim schemacie jest to bramka G). Napięcie na emiterze to połówki sinusoidy z transformatora TR1 prostowane przez diody D6, D7. Zmiany napięcia Ubb (dren źródło na twoim schemacie) powodują załączenie tranzystora w różnych punktach sinusoidy napięcia podawanego na emiter tranzystora jednozłączowego (bramkę G na schemacie) dzięki temu tyrystory załączane są przez mniejszą bądź większą część półokresu napięcia sieciowego.
  • Poziom 28  
    a połączenie ze wzmacniaczem tego układu? czemu nie są one rozłaczone? tak jakby na obroty miała wpływ jeszcze temperatura. Zwróć też uwagę na dodatkowe sterowanie, T i L, czy jest to wejście czy wyjście??
  • Poziom 26  
    No i przypuszczam, że właśnie o to tu chodzi - aby płynnie sterować obrotami silnika w okolicy zadanej temperatury. Wyobraź sobie, że taki sterownik steruje silnikiem dmuchawy w piecu CO. Jeśli temperatura niewiele odbiega od zadanej silnik załącza się i pracuje na wolnych obrotach. To może wystarczyć do tego żeby podnieść temperaturę i jednocześnie zapewnia cichą pracę dmuchawy. Może to mieć również wpływ na bardziej ekonomiczną pracę kotła. Im temperatura bardziej odbiega od zadanej obroty stają się większe i to ma sens. Co do T L to może być to i wejście (dodatkowe sterowanie obrotami bądź typu załącz wyłącz) jak i wyjście (pojawia się tu napięcie zależne od temperatury) - to już kwestia intencji projektanta.
  • Poziom 28  
    a powiedz mi jeszcze jedną rzecz. Układ ten pracuje w roli członu inercyjnego , tak wyczytałem, bo C w sprzężaniu to wzmacniacz całkujący, a C i R to człon inercyjny). Co otrzymamy na wyjściu jeżeli na wejściu pojawi sie stałe napięcie ( nie ma zmiany temperatury) lub liniowa zmiana napięcia ( zmiana temperatury)?

Bo dochodzę do wniosku że chyba silnik miał sterować wentylatorem ochładzającym (coś w stylu dmuchawy). Działo to jako przeciw waga do grzania. Zbiornik z wodą za wolno by stygł, dlatego to musi być coś o mniejszej bezwładności. Inaczej zanim zmieniłaby sie rezystancja czujnika napięcie na wyjściu wzmacniacza dążyłoby do nieskończoności (całka ze stałej). A tak mamy możliwość nastawienia temperatury np 35 stopni oraz siły nadmuchu, która oscyluje w pewnych granicach zapewniajac stałość temperatury. Nie wiem czy dobrze kombinuje..
  • Poziom 26  
    Układ będzie się zachowywał tak jak filtr dolnoprzepustowy - podanie napięcia na wejście spowoduje powolne narastanie (bądź opadanie) napięcia na wyjściu - szybkość zmian zależna oczywiście od stałych czasowych układu.
  • Poziom 26  
    Ależ jest: "To tyrystorowy regulator temperatury i obrotów silników wentylacji, bodajże na opampie 807. (...)"
  • Poziom 28  
    hehe, zgadza się, dokładnie to wiem bo już uruchomiłem to urządzenie. Zresztą rzut oka na obudowę powie nam to samo. Ale wydaje mi się że to nie jest takie urządzenie ogólnego zastosowania. Jest to raczej produkowane do konkretnego celu (klimatyzacja??) i właśnie o ten cel mi chodzi. Bo nadal sie zastanawiam nad wpływem temperatury na obroty. Bo przy np zwarciu czujnika PT100, nie ma żadnej regulacji ( co odpowiada sczytaniu najniższej temperatury z czujnika i oczywiście włączeniu grzania). Dlatego zastanawia mnie gdzie to było stosowane, konkretnie w jakim urządzeniu (nagrzewnica + dmuchawa??).

Tu jest mała wzmianka: http://www.patron.ehost.pl/patron/index.php?option=com_content&task=view&id=61&Itemid=69