Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc alternatora

19 Lut 2008 12:11 17339 10
  • Poziom 10  
    Witam i proszę o poradę.
    Chcę wstawić do samochodu drugi akumulator, czy w związku z tym
    muszę założyć alternator dający więcej prądu.

Aku 95 ah drugi taki sam alternator obecnie 90A
  • Poziom 42  
    Nie rozumiem celu montażu drugiego akumulatora, jeśli tylko dla samej idei to ten alternator wystarczy, Jeśli montaż drugiego aku podyktowany jest zwiększeniem zapotrzebowania na moc - instalacja CA, jakaś chłodnia itp. - to oczywiście potrzebny większy alternator, akumulator nie produkuje prądu a tylko go przechowuje.
  • Poziom 10  
    Wiem o tym że aku nie produkuje prądu tylko alternator.
    Ale dzięki za info może innym się przyda.

Czy istnieje wzór w/g którego można obliczyć jak mocny potrzebuję alternator do naładowania akumulatorów. Chodzi o to żeby były naładowane na maksa a nie połowicznie. Bo wtedy mijałoby się z celem montowanie drugiego akumulatora.
    Potrzebuję dużo prądu na postoju.

Rozumuję że im więcej prądu daje alternator tym szybciej ładują sie akumulatory.
  • Poziom 42  
    aż do ich zagotowania... Zmierz jakim prądem ładowany jestb w aucie twój akumulator i podbierz alternator według tych danych
  • Poziom 39  
    Jednak pytanie do wróżki. Odwracasz zagadnienie. Aby cokolwiek dyskutować konieczne są informacje o zapotrzebowaniu na energię (w tym wypadku elektryczną). Także o sposobie poboru. A ty nie chcesz o tym dyskutować. Pojęcie dużo w tym przypadku nic nie znaczy.
    Na wszelki wypadek podpowiem, że pojęcie zapotrzebowanie na postoju też jest mylące. Może się okazać, że stan postoju to 80 % użytkowania pojazdu.
  • Moderator Samochody
    zibi410 napisał:

Czy istnieje wzór w/g którego można obliczyć jak mocny potrzebuję alternator do naładowania akumulatorów. Chodzi o to żeby były naładowane na maksa a nie połowicznie. Bo wtedy mijałoby się z celem montowanie drugiego akumulatora.

Rozumuję że im więcej prądu daje alternator tym szybciej ładują sie akumulatory.

Mniej zgryźliwości, Kolego, a więcej informacji. Niepoprawnie zaczynasz przygodę z forum. Moc alternatora jest dobierana do wielkości obciążenia wytworzonego przez odbiorniki, które masz lub zamierzasz zainstalować w pojeździe. Alternator, to nie jest prostownik do ładowania akumulatora, ma jedynie mieć pewien zapas mocy powyżej obciążenia maksymalnego, aby akumulator(y) się nie rozładowywał(y) i był(y) utrzymane w stanie sprawności.
    Jest to rozwinięcie odpowiedzi, którą jako pierwszy udzielił Ci kortyleski.
  • Użytkownik obserwowany
    zibi410 nie musisz wstawiać 2 alternatora skoro potrzebna ci energia tylko na postoju.
    Jak odpalisz autko to ci się obydwa dołądują niezależnie jaki masz alternator.
    Swoją drogą sprzężanie starego i nowego akumulatora to zły pomysł.
  • Poziom 42  
    Romoo nie doładują się... Albo doładują. Aku i alternator jest tak dobrany aby przy sprawnie działającym silniku w cyklu miejskim auto było zawsze gotowe do jazdy - aku doładowany, więc bilans energetyczny w zamkniętym układzie jakim jest samochód będzie dodatni. Jednak w nowoczesnych samochodach taka równowaga jest dość krucha, Dołączenie na postoju dodatkowego obciążenia wygeneruje bilans ujemny, chyb że zmieścimy się w zapasie alternatora. Dodatkowy (albo jeden większy) aku zapewni TYLKO dłuższą pracę urządzeń na postoju, natomiast doładowanie to już alternator.
  • Użytkownik obserwowany
    W dzisiejszych Autkach alternatory mają prądy od 60A w góre. I pomijając porażki fabryczne alternatorów jak w nissanach ON to kto widział żeby akumulator był łądowany prądem 30A ciąłym a drugie 30A na odbiiorniki.
    Alternatorem 45A dołąduje akumulator 165Ah Diesla i koniec.
    Ukłąd alternator akumulator ciągle jest mitem.
    I na koniec podsumowując : jak nie dołądowuje to se napraw alternator.
  • Poziom 10  
    Dzięki za wypowiedzi.
    Zamontowałem alternator 120 A
    i drugi akumulator razem oba mają 190Ah pojemności.
    Wszystko śmiga super.
    Temat można zamknąć.

Dodano po 8 [minuty]:

MakroSerwis napisał:
    zibi410 napisał:

Mniej zgryźliwości, Kolego, a więcej informacji. Niepoprawnie zaczynasz przygodę z forum. Moc alternatora jest dobierana do wielkości obciążenia wytworzonego przez odbiorniki, które masz lub zamierzasz zainstalować w pojeździe. Alternator, to nie jest prostownik do ładowania akumulatora, ma jedynie mieć pewien zapas mocy powyżej obciążenia maksymalnego, aby akumulator(y) się nie rozładowywał(y) i był(y) utrzymane w stanie sprawności.
    Jest to rozwinięcie odpowiedzi, którą jako pierwszy udzielił Ci kortyleski.

Info dałem dosyć. Prościej nie można.
    A to poco mi 2 aku -moja sprawa.
    Dotyczy wypowiedzi Korytelskiego

Alternator i prostownik zostały stworzone w jednym celu
    a mianowicie żeby naładować akumulator.
    A ty kolego robisz z tego rozprawę doktorancką.