Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica 12/230V do pompy c.o.

fysiek 19 Feb 2008 12:45 9837 9
 • #1
  fysiek
  Level 24  
  Witam.
  Wiem, że ten temat był wiele razy poruszany, ale co z tego jak w każdym z nich są ludzie których poglądy na ten temat są odmienne. Chodzi mi o awaryjny zasilanie pompy obiegowej pieca centralnego ogrzewania i tylko pompy. Sterownik mnie nie interesuje, chodzi o zapewnienie ciągłego obiegu wody i zabezpieczenie przed przegrzaniem. Najważniejsza część pompy to oczywiście silnik indukcyjny, w tym przypadku moc przełączana w trzech zakresach - maksymalny to chyba 75W. Jak jest z zasilaniem tego silnika z najprostszej przetwornicy dającej na wyjściu prostokąt. Niektórzy mówią, że trzeba czysty sinus co nie jest takie łatwe i najgorsze ze nie jest tanie, inni znowu że na prostokącie działa bez problemu, nie grzeje się i jest ogólnie elegancko...a jak jest w rzeczywistości?? Zbudowanie przetwornicy 12/230V ze stabilizacją napięcia i z prostokątem na wyjściu to nie problem , tylko czy jest sens w tym konkretnym przypadku?? Prosze o opinie. Pozdrawiam.
 • #2
  jerzpol
  Level 17  
  Komputerowy UPS załatwi sprawę.
 • #3
  kortyleski
  Level 43  
  Proponuję poszukać w kioskach gazety "ELEKTRONIK NOWY" w lutowo/marcowym numerze jest całkiem fajna przetworka opisana...
  Natomiast silnik indukcyjny jest niestety przystosowany do sinusa, w prostokącie będzie przez niego płynął prąd stały okresowo zmieniający kierunek. Ale nie to najgorsze, indukcyjność dostaje pionowe zbocza prostokąta i przy opadającym pojawia się napięcie samoindukcji - spore. Kiedyś robiłem próby z kondensatorem przeładowywanym przez rezystor, napięcie na kondzie narastało dość podobnie do sinusa, należało by tylko w sterowniku przetwornicy zmniejszyć wypełnienie-wydłużyc czas martwy kluczy.
 • #4
  lechoo
  Level 39  
  @kortyleski
  Nie tędy droga, w przetwornicach/falownikach dostarczających napięcie sinusoidalne na wyjściu wykorzystuje się modulację PWM z częstotliwością nośną kilkadziesiąt kHz, po uśrednieniu (filtr dolno-przepustowy) otrzymujemy właśnie sinus.
  Przykładowy wątek na ten temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic899287.html
 • #5
  kortyleski
  Level 43  
  Znam.... Ale zawsze staram się wypośrodkować rozwiązanie - uprościć ale tak by wystarczyło
 • #6
  -RoMan-
  Level 42  
  Niekoniecznie nazwałbym to PWM - bo to trochę pomieszanie PWM z PFM :)
 • #7
  Bruum
  Level 23  
  Witam! Miałemm okazję sprawdzić w praktyce działanie pomp zasilanych kwadratem. Brzęczą, ale chodzą. Prądu brakowało jakieś dwie godziny. Nie powiem nic o wydajności ani o grzaniu się pompek w takich warunkach-wiarygodne pomiary byłyby trudne do przeprowadzenia. U siebie mamm podpiętego UPS-a z zewnętrznym akumulatorem. Może ktoś sprawdził już żywotność pomp przy dłuższym zasilaniu napięciem kwadratowym?
 • #8
  fysiek
  Level 24  
  No właśnie, teorie znamy, chodzi o praktykę. Wiadomo, że brzęczą ale czy działają. Wygaszenie pieca nie trwa długo tym bardziej ze sterownik nie będzie zasilany i piec się zadławi. W tym krótkim czasie pompa powinna jednak działać a niech sobie brzęczy, chociaż to pewnie nie odbije sie zbyt dobrze na trwałości ceramicznych łożysk. Najwazniejsze żeby nie spowodować uszkodzeń elektrycznych w pompie takich jak przegrzanie uzwojeń, uszkodzenie kondensatora.
 • #9
  kotuniunia
  Level 29  
  A u mnie pompa grundfosa nie ruszyła na "kwadracie" tylko brżęczała(nie zależnie od zakresu mocy) wiem bo sprawdziłem w okienku, poszła natomiast na upsie
 • #10
  miost
  Level 11  
  Mi z kolei Serwis Grundfosa odpisał, że testowali na UPS 25-60 aproksymowaną sinusoidę i było OK. Jak to jest z aproskymowaną sinusoidą, czy jest duża różnica w stosunku do kwadratu. Cyztałem też gdzieś, że przy małym obciążeniu aporoksymowany sinus upodabnia się bardziej do sinusa, dopiero przy dużych obciążeniach robią się wyraźne prostokąty.
  Czy znacie wogóle kogoś komu pompa się spaliła od aproksymowanego sinusa (nie prostokąta) czy wszystkie opinie to tylko przypuszczenia