Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie do monitoringu - kto to powinien zrobić?

19 Lut 2008 20:25 3904 10
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich

Pracowałem jakiś czas temu w firmie zakładającej alarmy, kamery itd...
    Teraz mam okazję sobie coś dorobić u znajomego - zakładając u niego w małym sklepiku alarm od podstaw.
    Mam tylko takie pytanie odnośnie podłączenia monitoringu.
    Ja nie mam uprawnień do zkładania alarmow. Nie podłączalem w zasadzie nigdy ochrony do alarmu, do tego w firmie gdzie pracowalem przyjezdzali już inni monterzy - z innej firmy.
    Gdybym zalożył temu znajomemu alarm i zaprogramowal, to np. Solid można wezwać do podłączenia monitoringu i nie będą się czepiać, że kto to zakładał itd? A wrazie czego, to jaki jest koszt podłaczenia nadajnika przez taką firme jak np. Solid?

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 21  
    Czepiać się nie będą, bo nie mają prawa. Za system alarmowy odpowiada właściciel (patrząc od strony agencji ochrony). Zapinać monitoring powinni instalatorzy agencji - w obecności właściciela i instalatora systemu - pozwala to uniknąć problemów na styku instalator-agencja. Po prostu przyjeżdżają, podłączają, spisujecie trójstronny protokół, że działa jak należy (po wszechstronnym sprawdzeniu) i po herbacie. Pozostaje ustalenie kwestii konserwacji systemu (oni, czy Ty jako instalator). KONIEC.
  • OptexOptex
  • Poziom 31  
    Dokłądnie jak napisał poprzenik.
    A cena to zależy od agencji.
    Od 100 do 250 zł za nadajnik i od 40 - 150 zł za abonament
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Nikt sie nie bedzie czepiał, a tym bardziej solid gdzie wiekszośc dla nich pracujacych instalatorów tez nie posiada licencji. Ty po prostu wyprowadzasz ssygnaly i tyle.
    .W solidzie wygląda to tak że za zgłoszonego klienta otrzymujesz 2 abonamenty i trzeci za powieszenie nadajnika. ja tego trzciego nigdy nie biore bo za te marne 70 zl masz ten złom ( czesto wieszaja uzywane ) w rocznej konserwacji. a tak to ich problem.By moc glosić w ten sposób nadajnik musisz wczesniej podpisać umowę i do tego musisz niestety posiadać firmę. Jeżeli ten układ nie pasuje Ci możesz załatwić temat przez jakiegoś przedstawicieka handlowego. Solid bierze od klienta 300 zl za nadajnik i 100 zł za podłączenie. Jeżlei klient sam sie zglasza może zawsze wynegocjowac kilka gratisowych miesięcy.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Czy takie ustawienie monitoringu to skomplikowana sprawa? Co musze wiedziec od agencji, ktora bedzie obslugiwala monitoring. Na pewno kod obiektu, czy cos jeszcze (protokoly, formaty)? Jak to wyglada w systemach Satel i Jablotron?
  • Poziom 18  
    kazda agencja uzywa innycch kodow na sygnal wlamanie napad itd itp jesli chodzi o formaty np silent knight , musialbys znac numery na ktore ma dzwonic kody sa czesto rozne na urzadzenie gsm, inne na gprs, inne na linie telefoniczna... najczesciej sprzet programuje serwis ochrony... chyba ze dadza ci nadajnik radio czy gsm i powiedza na jakim wejsciu jaki sygnal i o0czywisacie nr obiektu
  • Poziom 18  
    Nie realne żadna firma nie da kodów osobie nie uprawnionej ,przyjadą goście z działu technicznego powpinają a później na spokojnie opiszą kody w karcie klienta i do systemu. Podłącz system a podpięcie do monitoringu zrobi firma która będzie chronić , jeżeli masz każde pomieszczenie pod osobną linią to zwróć uwagę jak cię będą wpinać czy alarm na stację monitoringu będzie dochodził jako jeden alarm włamaniowy czy np z opisem pomieszczenia. Nie wiem jak tam solid ma z umowami ale u nas istnieje możliwość dodatkowa powiadamiania klienta na telefon komórkowy o każdym zdarzeniu.
  • Poziom 15  
    Żadnych kodów nie programujesz, jeśli chcesz, to możesz wyprowadzić z centrali alarmowej przewody z wyjść - uzbrojenie / rozbrojenie, usterka centrali, sabotaż centrali, alarm włamaniowy. I tyle - agencja przyjeżdza, daje własny nadajnik, nikt żadnych kodów nie da, podpinają linie i tyle - max godzina pracy.

Michał
  • Poziom 14  
    witam.
    zaledwie tydzień temu byłem na takim przysłowiowym podpięciu nadajnika, jako wysłannik firmy instalatorskiej.nawet nadajnik stawiała firma na "S".wyglądało to tak że kolesie weszli sobie na obiekt gdzie nie było właściciela, ja przyjechałem jak już kończyli wieszac nadajnik.wsadzili do obudowy 3 przekaźniki, zaprogramowali sobie sami 3 wyjścia, spisali papiery z właścicielem który się pojawił jak kończyli robotę i zniknęli nawet nie sprawdzając czy dochodzą alarmy do stacji monitoringu.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    rejmonter napisał:
    witam.
    zaledwie tydzień temu byłem na takim przysłowiowym podpięciu nadajnika, jako wysłannik firmy instalatorskiej.nawet nadajnik stawiała firma na "S".wyglądało to tak że kolesie weszli sobie na obiekt gdzie nie było właściciela, ja przyjechałem jak już kończyli wieszac nadajnik.wsadzili do obudowy 3 przekaźniki, zaprogramowali sobie sami 3 wyjścia, spisali papiery z właścicielem który się pojawił jak kończyli robotę i zniknęli nawet nie sprawdzając czy dochodzą alarmy do stacji monitoringu.

Tych ludzi naprawdę warto przypilnować. Przy takim powieszeniu nadajnika potrafią zrobić jesień średniowiecza z centrali. Warto się przyglądnąć po ich robocie jak zachowują się wyjścia, sygnalizatory, sterowanie. Bywa że sygnały dochodzą dopiero po wyłączeniu sygnalizatorów (zbocze opadające). Ale im to nie przeszkadza, 3 minuty w tą czy w tą co za różnica :D . Mam w okolicy takiego magika że nie zdarzyło mi się żeby coś nie namieszał z wyjściami.
    Inne firmy gdy podpinałem wyglądało różnie. Jeśli idzie w CID nie ma problemu. Czasami gdy nie przechodzą opisy linii automatycznie trzeba im wysłać na papierze. Opisują u siebie. Podobnie gdy korzystałem z innych formatów np Ademco. Kody wg własnego uznania, później wraz z opisami fax do SMA.
  • Poziom 2  
    Jeśli ochrona będzie wieszać nadajnik radiowy to wyprowadzasz przewód wpięty w wyjścia PGM+masa a z drógiej strony opisujesz np: czerwony - alarm, zielony - uzbrojenie .... i oznacz COM czyli "masę"
    Dodatkowo musisz wiedzieć na jakim systemie pracują nadajniki ochrony NO czy NC.
    Montaż przekaźników czasem ma sens ale tylko w sytuacji kiedy wyjścia PGM "puszczają" może to zmniejszyć liczbę fałszywych alarmów