Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka Siemens SIWAMAT XL 528

tom210 19 Feb 2008 20:52 7206 8
 • #1
  tom210
  Level 2  
  Mam taki problem pralką Siemens SIWAMAT XL 528 bardzo długo pierze. Myślę, że to coś grzałką ale mogę się mylić temperatura wody jest osiągalna ale za jakiś czas. Może kamień na grzałce itp. nie wiem proszę o poradę jeśli to grzałka to jak wymontować. Z góry dziękuje.
 • #2
  Alski1
  Level 19  
  włącz pralkę na 95C, bez żadnych opcji dodatkowych, uruchom pranie. Jak już wykona spuszczanie wody przed praniem, i zacznie nabierać wodę, wciśnij STOP, wlej 5 butelek zwykłego octu do "szufladki", wciśnij START i pozwól, żeby wykonałą cały program. Ew. możesz wyłączyć wirowanie. Powinno pomóc.
 • #3
  zayzayer
  Home appliances specialist
  :arrow: Alski 1
  To co, jak jest kamień, to energia wraca z powrotem do gniazdka ? :D
  Owszem jak jest kamień, to drut oporowy bardziej się rozgrzewa i rośnie jego rezystancja, co z kolei powoduje spadek mocy, ale w praktyce jest on niezauważalny. Przyczyn należy szukać gdzie indziej.

  Poza tym co to znaczy "bardzo długo pierze" ? Proszę podawać precyzyjnie o ile jest wydłużone w stosunku do tego co podaje instrukcja.
 • #4
  Alski1
  Level 19  
  Może sprawdź, czy woda grzana jest do odpowiedniej temperatury? I czy przez cały cykl prania zasadniczego grzałka jest włączona.
  Ew. może być problem ze spuszczaniem wody i hydrostatem. Czy pralka wiruje? I czy spuszcza wodę do końca?
 • #5
  tom210
  Level 2  
  Dziękuje za info długo to znaczy koło 4 godzin co instrukcji pisze ze do 2 godzin. Woda jest pompowana OK i wirówka tez dobrze chodzi wszystko jest dobrze wywirowane. Wydaje mi się ze poziom wody też jest dobry i nie używam żadnych dodatkowych funkcji.
 • Helpful post
  #6
  Alski1
  Level 19  
  Może tylko Ci się wydaje taki długi czas. Zmierz zegarkiem. Czy ta pralka ma wyświetlacz?
 • #7
  Parol
  Level 17  
  Zmierz rezystancję grzałki. Powinna być około 28Ω. Jeżeli jest zdecydowanie wyższa to trzeba wymienić grzałkę.
 • #8
  Polta
  Level 2  
  Parol wrote:
  Powinna być około 28Ω. Jeżeli jest zdecydowanie wyższa to trzeba wymienić grzałkę.

  Moja grzałka miała przebicie ale miała oporność 25Ω. Wymieniłem i wszystko było ok., ale przez tydzień. Potem znowu zaczęła fiksować tzn. zatrzymywała się w różnych momentach i przechodziła w stan gotowa do pracy. Po naciśnięciu ponownie przycisku START pierze już do końca bez przystanku. Ciekawe co to jest?
 • #9
  tom210
  Level 2  
  Wymieniłem grzałkę.