Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Liczniki symulacja, licznik mod5, jak to zrobić? EWB

adamski26 19 Lut 2008 21:08 3152 4
  • #1 19 Lut 2008 21:08
    adamski26
    Poziom 9  

Witam,
    mam problem z symulacją liczników synchronicznych , nie wiem jakie wejścia zmieniać aby otrzymywać przykładowo mod5 , mod28 (do przodu do tyłu i zatrzymać do pewnej liczby) Symulacje mam zrobić w EWB . Zamieszczę screen z licznikiem mod10 , jeśli ktoś wie o co chodzi niech pisze z góry dziękuję :)

Liczniki symulacja, licznik mod5, jak to zrobić? EWB

.Czytałem trochę na ten temat w podręcznikach lecz nadal nie wiem zbytnio o co chodzi i jak mam to wykonywać :nie:

-1 4
  • #3 25 Lut 2008 15:40
    adamski26
    Poziom 9  

program ciekawy ale w dalszym ciągu nie wiem co i jak z tą symulacją ma ktoś pojęcie niech pisze ;)

0
  • #4 25 Lut 2008 17:09
    Michal19881
    Użytkownik obserwowany

Skorzystaj z darmowego programu CircuitMaker Student v6.2c, jest o wiele lepszy.

0
  • Pomocny post
    #5 25 Lut 2008 17:37
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Licznik 74192 liczy w górę maksymalnie od 0 do 9, w dół może liczyć od 15 do 0 o ile po zerze będziemy wpisywać równolegle na wejściach A,B,C,D odpowiednie liczby >9

na 74193 masz licznik binarny od 0 do 15 z możliwością skracania przez wpisanie liczby

Skracanie cyklu liczenia polega na połaczeniu wyjścia BORROW (przy liczeniu w dół) lub CARRY (przy liczeniu w górę) z wejściem ładowania równoległego licznika LOAD (wpis następuje gdy LOAD=0).

Licznik modulo x otrzymujesz np. przy liczeniu w dół, wpisując liczbę x do licznika.

Przyliczeniu w dół po osiągnięciu 0 na wyjściu przeniesienia pojawi się stan 0 (synchronicznie z 0 sygnału zegarowego), który spowoduje wpisanie nowej wartości początkowej do licznika, tak, że przy następnym zboczu narastającym sygnału zegarowego licznik już liczy od nowej wartości. Impuls ładujący jest bardzo krótki (bo sygnał BORROW wraca na 1 jak tylko licznik zostanie ustawiony na wartość różną od 0 - szerokość impulsu wynika tylko z opóźnienia ustawiania przerzutników licznika i czasu propagacji bramki wykrywającej stan 0.
    CD

Przy liczeniu w górę ładowanie następuje przy osiągnięciu przez licznik sta0nu 15 (i CountUP=0)

Przebiegi w licznikach masz tu:

http://www.ee.washington.edu/stores/DataSheets/74ls/74ls192.pdf

http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/sn74ls193.pdf

liczniki modulo więcej niż 16 wymagają połączenia ze sobą 2 liczników 192 (193). Łączymy wyjścia przeniesienia (CARRY) i pożyczki (BORROW) odpowiednio na wejścia zliczania w górę (CU) i w dół (CD).

Sterowanie wejściem load bierzemy z wyjścia BORROW (CARRY) licznika zliczającego w najwyższej dekadzie (szestastce).

0