Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie zrobić zmiany w schemacie zasilacza warsztatowego?

19 Feb 2008 21:12 2508 9
  • Level 23  
    Witam

Przymierzam sie do zbudowania jakiegos lepszego zasilacza warsztatowego. Znalazlem taki schemat ale zastanawiam sie nad nastepujacymi zmianami:
    - zwiekszyc jego wydajnosc pradowa i podniesc maksymalne napiecie
    - zastosowac uklad przelaczania uzwojen dzieki ktoremy zmniejszy sie moc tracona na radiatorze
    - dolozyc osobne napiecia na ukladach LM dla napiec 5 i 12V oraz moze jakis maly regulowany stabilizator napiecia ujemnego
    - zastosowac osobno woltomierz i amperomierz z automatycznie przelaczanymi zakresami
    - jesli by sie dalo zrobic pomiar pradu pobieganego z stabilizatorow LM

Czekam na wasze opinie i sugestie oraz licze na pomoc.
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 43  
    Poszukaj w następnych numerach erraty bo jest w tym zasilaczu taki błąd, który polega na tym, że działanie ograniczenia prądowego jest uzależnione dodatkowo od spadku napięcia na przewodach a nie tylko prądu obciążenia. Ten układ jest już chyba max możliwości jeśli chodzi o napięcie - wzmacniacze operacyjne. Zwiększenie prądu to kolejne równoległe tranzystory, dla zmniejszenia mocy strat poszukaj wstępnego ogranicznika strat - swego rodzaju przetwornica, choć bez żadnych indukcyjności (też z PE) ewentualnie daj układ monitorujący spadek napięcia za stabilizatorze sterujący przekaźnikiem.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 42  
    Przetwornica dużej mocy bez indukcyjności? Mogę prosić o jakiegoś linka?
  • Level 43  
    O ile dobrze pamiętam tematy to wiesz o co chodzi, w układzie podawało się takie impulsy na główny kondensator filtrujący, które zapewniały jego naładowanie pozwalające utrzymać tylko wymagane UDO stabilizatora liniowego. Wykorzystuje do tego tylko wyprostowane, tętniące napięcie zasilania. Ze słowem przetwornica może jednak przesadziłem.
    W każdym razie pochodzi z PE6/2000. Zamieszczam schemat.
    https://obrazki.elektroda.pl/55_1203486093.gif
  • Level 23  
    Ten schemat ktory przedstawilem to taki przyklad. Nie jest mi do konca potrzebny zasilacz czterozaciskowy, zalezy mi tylko aby osiagnac dobre parametry i powiedzmy napiecie na poziomie 45V i prad 8A. Gdyby wstawic inne wzmacniacze na wyzsze napiecie w tym schemacie powinien dzialac chyba bez problemu.

Mozesz dokladnie mi wytlumaczyc o co chodzi z wstepnym ogranicznikiem strat i w jaki sposob moznaby zrealizowac pomiar pradu z dodatkowych stabilizatorow LM.

Pozdrawiam
  • Level 42  
    -> fuutro

Czyli banalne sterowanie fazowe z wykorzystaniem impedancji sieci zasilającej jako ogranicznika prądu. Rozwiązanie poprawne pod względem merytorycznym ale takich urządzeń nie wolno włączać do sieci.

BTW: nie dziwi Cię podłączenie kondensatora C6? To aż w oczy kłuje :(
  • Level 43  
    Może nie ogranicznik prądu ale napięcia na kondensatorze przed stabilizatorem. Co do układów z PE to faktycznie wkradają im się błędy, które idzie wychwycić jak się co nieco rozumie, choćby ten nieszczęsny T6. O co dokładnie chodzi z tą niemożliwością włączenia do sieci? Aż tak obeznany to w temacie nie jestem. Zaproponowałem układ bo się z nim spotkałem (nawiasem mówiąc to była jeszcze jakaś podobna koncepcja na forum).

Co da zasilacza 8A i niezłych parametrów to aż się prosi o układ Kelvina bo dłuższe przewody rozwalą całą perspektywę stabilności napięcia zasilającego. Wzmacniacze wytrzymujące wyższe napięcia (nawet widocznie wyższe) są trudno dostępne i drogie.
  • Level 42  
    Nie zrozumieliśmy się. Ja naprawdę wiem, jak działa ten układ - od strony wyjścia jest to regulator napięcia. Ale do regulacji napięcia wykorzystuje istnienie przetransformowanej impedancji sieci - przy sieci o zerowej impedancji MOSFET by się po prostu palił.

Co do legalności - niedozwolone jest wprowadzanie do sieci harmonicznych. Każda regulacja fazowa je wprowadza. PN-EN 61000-3-2:2007
    Jest oczywiste, że nikt po domach nie chodzi i tego nie sprawdza, jednak warto pamiętać, że wszelkie układy regulacji fazowej, zakładające użycie impedancji sieci do ograniczania prądu makabrycznie sieją. Bo potem, podczas uruchamiania innych urządzeń, można dłuuugo szukać źródła zakłóceń.
  • Level 43  
    No, muszę przyznać że nie widać tu żadnej formy ograniczenia prądu MOSFETa poza wspomnianą przez Ciebie przetransformowaną impedancją sieci i samym nieidealnym trafem.
    Takie (powiedzmy) rozwiązanie nieźle mogło by się nadawać do rozwiązania początkowego problemu w temacie. Znasz może coś bardziej sensownego (rozwiązanie)? Zapewne lepiej by było dać przetwornicę między trafo z prostownikiem i filtrem a sam moduł stabilizatora i to pewnie przepustową obniżającą. Musiała by pracować z napięciem wyjściowym ponad 50V i wyjściowym przynajmniej z 5V i prądzie jak wyżej z 8A.
  • Level 42  
    Po prostu step-down. Żeby uprościć konstrukcję, można go zrobić ze wspólnym "+" i nMOSFETem. Jeśli masz wstręt do takich udziwnień - pMOSFET i przesunięcie poziomu sterowania układem podobnym do użytego w tamtym układzie.

Tamten układ też można wykorzystać - po dodaniu dławika i diody. Wtedy można spokojnie po stronie pierwotnej dołożyć filtr, który wytnie zakłócenia. Dołożenie go bez dodania dławika i diody po stronie wtórne przeciążałoby MOSFETa. Problemem byłaby jedynie wielkość dławika :(
pcbway logo