Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ardo ICO30 lodówko zamrażarka 8st C w chłodziarce

maksymbara 19 Feb 2008 22:42 3471 8
 • #1
  maksymbara
  Level 9  
  Nawalił termostat w chłodziarce (lodówka ok 7 letnia- dwuagregatowa agregaty elektroluksa r134) po zwarciu styków spreżarka właczyła się więc wymieniłem danfossa na jakiś zamiennik (wziąłem stary termostat do sklepu Agd) po założeniu dł kapilary zaznaczona działa niby poprawnie lecz temp w chłodziarce 8 st. C, mierzona ok 2cm od tylnej scianki na gornej pólce( podobna w innych miejscach) i niezależnie od ustawienia pokretłą w zakresie 1-5max. Pasowało by mi zejsc z temp do 4 st.C (przechowywanie pokarmu dla dziecka) i miałem zamiar regulować termostat ale nic konkretnego nie znalazłem na forum którą śrubą. Zgodnie z radami na forum zmierzyłem temp na tylnej sciance dosuwając do niej termometr, aż się zdziwiłem -4st. przymarzł do scianki. wczesniej próbowałem pokęcić trochę pokrętłem w zakresie 1-5, i właczyć wyłączyć lodówkę na zero. Zobaczę jutro co się bedzie działo może termostat wreszcie zaskoczył. będę wdzieczny za sugestie.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  vankej
  Level 16  
  jeżeli chcesz zmierzyć jaka jest rzeczywista temperatura w lodówce to nie polecał bym termometru.
  Starą sprawdzona metodą jet włożenie jednego litra wody na środkową półkę na 24 godziny. Temperatura wody będzie taka jaka panuje w komorze chłodziarki

  pozdrawiam
 • #3
  maksymbara
  Level 9  
  niestety po eksperymencie z mierzeniem temp wody jest to samo temp 8-9 st C , pasowało by jednak chyba cos przeregulować.
 • #4
  nares
  Home appliances specialist
  maksymbara wrote:
  pasowało by jednak chyba cos przeregulować.

  Raczej założyć termostat o odpowiednich parametrach - napisz co tam włożyłeś.
 • #5
  maksymbara
  Level 9  
  założyłem termostat dobrany w sklepie z czesciami AGD na podstawie starego.
  DK 077B 6100 0704
  3,5 3,5
  -8,5 -18

  f6
  oznaczenia przepisane z czarnej plastikowj zaslepki.
  Kręcenie pokrętłem w zakresie 1-5 nie pomaga, myslę nad ustawieniem termostatu w okolicach 3 i przeregulowaniu srodkową śrubą dającą opór spręzystej blaszce. Próbowałem analizowac zasadę działania na starym termostacie. wg mnie agregat powinien dłużej pracować, jak termostat zwarty był na ostro osiągałem temp bliską 0 st,. Trochę przerzuciłem forum a nie chcę uszkodziś termoststu, nieszczególnie wydać kolejne 30 zł na następny. długośc kapilary zaznaczyłem w stosunku do starego termostatu i oznakowałem izolacją.
 • #6
  nares
  Home appliances specialist
  maksymbara wrote:
  założyłem termostat dobrany w sklepie z czesciami AGD na podstawie starego.
  DK 077B 6100 0704
  3,5 3,5
  -8,5 -18

  To nie jest odpowiedni termostat.
 • #7
  maksymbara
  Level 9  
  w takim razie jaki typ byłby dobry, ewentualnie jak sciągnąć ten termostat do zadanej temperatury pasowało by mi tak koło 4 st C. za co odpowiadają srubki. srodkowa połaczona z krzywką regulatora, i ta z boku sciskająca spręzynkę. jeli bede musiał kupić nowy termostat to i tak bede najpierw próbował regulacji, na razie powstrzymuje mnie brak odpowiedniego gwiazdkowego wkrętaka. jesli ktoś by doradził którą srubą najpierw kręcić,
  Znajomy znalażł inne rozwiązanie w podobnej lodówce, wział sterowanie z agregatu zamrażarki i oba pracują równomiernie, tez jakoś mu to chłodzi.
 • #8
  nares
  Home appliances specialist
  maksymbara wrote:
  w takim razie jaki typ byłby dobry

  ATEA A13 0342 lub ATEA A13 0397 - ten drugi ma dłuższą kapilarę, ale to nie problem, byleby nie ucinać :wink:
 • #9
  maksymbara
  Level 9  
  Przed zakupem nowego termostatu zrobiłem eksperyment ze starym, pierwszego dnia przekręciłem śrubę główną regulacyjną termostatu (bez sprężynki) o obrót w lewo (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) i temperatura spadła w ciągu doby do 6st C, następnie dołożyłem jeszcze 1,5 obrotu i mam temperaturę ok. 4-5 st.C.
  W związku z samozadowoleniem z zaoszczędzenia min 120-150zł (o ile nie przyjechałby fachowiec z "USTERKI"
  dziękuję wszystkim którzy swoją wiedzą przyczynili się do rozwiązania problemu.