Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik oświetlenia sterowany czujnikiem ruchu

01 Sty 2004 18:10 10295 15
  • Poziom 14  
    Witam serdecznie.
    Czy ktoś ma radę na wykonanie włącznika oświetlenia sterowanego czujnikiem ruchu?
    Interesuje mnie czujnik o małym zasięgu - max 2 metry. Np po wejściu do łazienki czujnik wykrywałby obecność użytkownika. Po opuszczeniu łazienki- podtrzymanie przez 30 sek.

Posty scalono.
    Ponowne założenie tego tematu kwalifikuje się do ostrzeżenia.
    ankuch.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 32  
    Witam.

Spróbuj poszukać na stronie głównej w dziale "Dla domu" lub, w którymś z pozostałych.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Witam
    A może zamiast czyjnika ruchu zastosować licznik wchodzących/wychodzących i po wyjściu timerek o regulowanym czasie wyłączenia.
    Problem z czyjką ruchu polega na tym że musiałbyś się ruszać w czasie krótszym od 30sek bo inaczej zgaśnie światło (bezwładnośc czujki ruchu). Czyli gdy leżysz w wannie to musiałbyś machać co 30 sek - trochę to byłoby męczące.
    Osobiście polecam układ który był opublikowany chyba na łamach EP zliczał osoby wchodzące i wychodzące ze sklepu. Trzeba go trochę przerobić i będzie idealny.
    Sam pracuję nad czymś takim (inteligentny dom), ale mam jeszcze pół roku do mojej chaty więc projekt leży.
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 31  
    Wydaje mi sie, że taka idea jest nie do konca poprawna. Czujnik ruchu reaguje na ruch, a gdy wejdziesz do wanny to przeważnie przez jakiś czas nie ruszasz się i wtedy światło zgaśnie. W starych Radioelektroniku pamiętam był taki układ liczący osoby wchodzące do pomieszczenia, po pierwszej zapalał światło a po wyjściu ostatnie - gasił. Działało to jakoś tak (tak zapamiętałem nie wiem czy dobrze), że w futrynie były dwa czujniki na podczerwień przesunięte w poziomie. Pobudzane w odpowiedniej kolejności liczyły osoby wchodzące lub wychodzące. Do tego był układ przełączający na przerzutnikach i wykonawczy na przekaźniku. Tak to mniejwiecej działało. Tylko że nie pamiętam dokładnie w jakim to było okresie. Może ktoś z użytkowników tego forum coś sobie przypomni.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 15  
    dlew53 napisał:
    Witam serdecznie.
    Czy ktoś ma radę na wykonanie włącznika oświetlenia sterowanego czujnikiem ruchu?
    Interesuje mnie czujnik o małym zasięgu - max 2 metry. Np po wejściu do łazienki czujnik wykrywałby obecność użytkownika. Po opuszczeniu łazienki- podtrzymanie przez 30 sek.

Zrobiłem coś podobnego tylko nie dotyczące łazienki a pokoju w mieszkaniu (dla strszej osoby w nocy gdy wstanie z jakiegoś powodu) Czujnik jest standartowy, taki jak w systemach alarmowych natomiast całą logikę wykonałem w BASCOMIE na 2051. A co to za logika: czujnik zmierzchowy aby działało tylko w nocy, łagodne zapalanie aby nie oślepiać, podtrzymanie kilka minut po zaniku ruchu, łagodne gaszenie aby użytkownik mógł w razie potrzeby ruchem przywrócić stan początkowy procesu. Całą logikę włącznie ze strowaniem fazowym triaka zapisałem w programie. Działa rewelacyjnie (oczywiście z oświetleniem żarowym). Pozdrawiam RUBIK
  • Poziom 14  
    Zgadzam się z Waszymi propozycjami ale musi być czujnik ruchu, bowiem przy otwartych drzwiach nawet liczenie musi być realizowane przez element wykrywający ten zmieniający się stan " obecności" w łazience ( wyłącznik krańcowy, czujnik ruchu.itp)
  • Poziom 14  
    Ale licznik będzie zliczał impulsy pochodzące od czujnika ruchu, wyłącznika krańcowego lub czegoś innego, więc musi być element wykrywający " ta obecność" - a jak będą otwarte drzwi? Wówczas tylko czujnik ruchu jest najodpowiedniejszy. Moje pytanie związane jest z wykorzystaniem jakiegoś prostego układu - nie kosztownego w wykonaniu. Zwłoka czasowa ( regulowana) na prostym przekaźniku czasowym.
  • Poziom 22  
    Witam.
    Niedawno w jednym z hipermarketów kupiłem czujnik ruchu z wewnętrznym przekaźnikiem, taki typowy do sterowania ośwetleniem zewnętrznym. Cena? Myślę, że nie wysoka, niecałe 33 złote. Regulacja progu załączania w zależności od oświetlenia zewnętrznego (jeśli jest widno to nie włącza odbiornika), regulacja czułości (zależnie od np. pory roku a tym samym różnych warunków atmosferycznych), no i regulacja czasu włączenia oświetlenia - od kilku sekund do kilkunastu minut. A zasięg kilkanaście metrów - sprawdzone, od paru miesięcy działa bezawaryjnie na dworze. Całość w ładnej hermetycznej obudowie dostępnej przynajmniej w 2 kolorach. Może to jest jakieś wyjście? No chyba, że kolega chce koniecznie coś samemu zmajstrować, niezależnie od kosztów.
    Pozdro
  • Poziom 14  
    Tak - widziałem nawet przecenione ( razem z oprawą halogenową) za 40zł i myślałem o ewentualnym wykorzystaniu tego czujnika.Ale jak piszesz ma duży zakres - właściwie to nie przeszkadza ale ważne , że ma regulowaną zwłokę czasową ( od kilku sekund do kilkunastu minut).Poruszyłem ten temat licząc na jakąś " samoróbkę", chociaż często i taniej i wygodniej kupić " gotowca". Problem będzie teraz narastał z coraz wyższymi cenami energii elektrycznej i koniecznością oszczędzania - przynajmniej wyłączania zbędnego oświetlenia " tzw choinki mieszkaniowej".Jest tutaj też wygoda - zbędne każdorazowe sieganie do wyłącznika.Ahoj.
  • Poziom 15  
    Witam
    Chodziło mi np: o barierę na podczerwień która zlicza kierunek poruszania obiektu (ile osób weszło ile osób wyszło czyli ile jest osób w środku) Dwie fotodiody obok siebie i na przeciwko dwa fotoelementy. Gdy licznik jest różny od zera to światło jest włączone. Gdy licznik wskaże zero timerek zacznie odliczać czas do wyłączenia światła.
    Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Witam.

Myślałeś może o takim prostym rozwiązaniu jak np.:

Przewód fazowy (230V) -+- równolegle połączone dwa łączniki (jeden z nich chwilowy np. taki jak w lutownicy, a drugi np. od lampki nocnej) -+- żarówka -+- przewód neutralny (N) - wszystko w szeregu.

Układ jest bardzo prosty, niezawodny i chyba najtańszy.

Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    no to i ja witam, miałe ładnych parę lat układ opisany przez elboba, czyli szeregowo z żarówką połączone równolegle 2 przełączniki. Jeden na zasadzie "lodówki" gdy tylko drzwi otwierasz, światło się zawsze świeci,,, drugi na zasadzie długopisu lub lampki nocnej- klikniesz- włączy, klikniesz- wyłączy, . Czyli...zlicza, ale jedną osobę, co akurat np w łazience sprawdza się w 99 %, u mnie raczej nie zdarzało się, że w łazience zamykały się 4, 5, czy 8 osób, więc po co liczyć osoby,,,,,

Też myślałem nad inteligentniejszym układem, ale wchodziłby w grę tylko czujnik podczerwieni, łapiący całą łazienkę, może ktoś to opracuje,,,,
  • Poziom 14  
    Witam.
    Obserwując Wasze propozycje - wybieram czujnik zbliżeniowy, który w Allegro można kupić za 40 zł i cały problem " z głowy". Ten ostatni układ z Praktycznego radioelektronika 8/1993 jest zbyt skomplikowany i zapewne drogi w wykonaniu. Ale może ktos pokaże nam coś, co jest praktyczne i tanie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    nic tańszego niż to, co elbob i ja proponujemy, nie da się wymyśleć :)
    gdy tylko uchylasz drzwi łazienki, światło zapala się, zamykasz, światło dalej świeci, po jakimś czasie wychodzisz, świeci, gaśnie w momencie, gdy zamykasz za sobą drzwi do łazienki będąc poza nią....co może być tańszego....
    I nie czeka Cię zadna niemiła niespodzianka w postaci wyłączenia światła przez czujnik, zatem, skoro wybrałeś czujnik, ..... miłego machania ręką w wanie :)
    Też kiedyś opracowywałem teoretycznie licznik , który sumowałby i odejmował ilość osób w pomieszczeniu, w celu wygaszenia przy stanie "0" ale myślę, że takie coś akurat w łazience ma pewne wady.....pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Wasze układy mają jedną wadę: drzwi muszą być zamykane i otwierane.
    Ja mam drzwi przesuwne i bardzo często są cały czas otwarte z uwagi na krótkotrwałe wskakiwanie po drobiazgi. Czujnik ruchu załatwia bezproblemowo cała sprawę.
    Pozdrowienia.
    Darek.