Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Włącznik oświetlenia sterowany czujnikiem ruchu

dlew53 01 Jan 2004 18:10 10754 15
Optex
    dlew53
    Level 14  
    Witam serdecznie.
    Czy ktoś ma radę na wykonanie włącznika oświetlenia sterowanego czujnikiem ruchu?
    Interesuje mnie czujnik o małym zasięgu - max 2 metry. Np po wejściu do łazienki czujnik wykrywałby obecność użytkownika. Po opuszczeniu łazienki- podtrzymanie przez 30 sek.

Posty scalono.
    Ponowne założenie tego tematu kwalifikuje się do ostrzeżenia.
    ankuch.
  • Optex
    elbob
    Level 32  
    Witam.

Spróbuj poszukać na stronie głównej w dziale "Dla domu" lub, w którymś z pozostałych.

Pozdrawiam
  • Optex
    kropka73
    Level 15  
    Witam
    A może zamiast czyjnika ruchu zastosować licznik wchodzących/wychodzących i po wyjściu timerek o regulowanym czasie wyłączenia.
    Problem z czyjką ruchu polega na tym że musiałbyś się ruszać w czasie krótszym od 30sek bo inaczej zgaśnie światło (bezwładnośc czujki ruchu). Czyli gdy leżysz w wannie to musiałbyś machać co 30 sek - trochę to byłoby męczące.
    Osobiście polecam układ który był opublikowany chyba na łamach EP zliczał osoby wchodzące i wychodzące ze sklepu. Trzeba go trochę przerobić i będzie idealny.
    Sam pracuję nad czymś takim (inteligentny dom), ale mam jeszcze pół roku do mojej chaty więc projekt leży.
    Pozdrawiam
    jiwaniuk
    Level 31  
    Wydaje mi sie, że taka idea jest nie do konca poprawna. Czujnik ruchu reaguje na ruch, a gdy wejdziesz do wanny to przeważnie przez jakiś czas nie ruszasz się i wtedy światło zgaśnie. W starych Radioelektroniku pamiętam był taki układ liczący osoby wchodzące do pomieszczenia, po pierwszej zapalał światło a po wyjściu ostatnie - gasił. Działało to jakoś tak (tak zapamiętałem nie wiem czy dobrze), że w futrynie były dwa czujniki na podczerwień przesunięte w poziomie. Pobudzane w odpowiedniej kolejności liczyły osoby wchodzące lub wychodzące. Do tego był układ przełączający na przerzutnikach i wykonawczy na przekaźniku. Tak to mniejwiecej działało. Tylko że nie pamiętam dokładnie w jakim to było okresie. Może ktoś z użytkowników tego forum coś sobie przypomni.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
    Rubik
    Level 15  
    dlew53 wrote:
    Witam serdecznie.
    Czy ktoś ma radę na wykonanie włącznika oświetlenia sterowanego czujnikiem ruchu?
    Interesuje mnie czujnik o małym zasięgu - max 2 metry. Np po wejściu do łazienki czujnik wykrywałby obecność użytkownika. Po opuszczeniu łazienki- podtrzymanie przez 30 sek.

Zrobiłem coś podobnego tylko nie dotyczące łazienki a pokoju w mieszkaniu (dla strszej osoby w nocy gdy wstanie z jakiegoś powodu) Czujnik jest standartowy, taki jak w systemach alarmowych natomiast całą logikę wykonałem w BASCOMIE na 2051. A co to za logika: czujnik zmierzchowy aby działało tylko w nocy, łagodne zapalanie aby nie oślepiać, podtrzymanie kilka minut po zaniku ruchu, łagodne gaszenie aby użytkownik mógł w razie potrzeby ruchem przywrócić stan początkowy procesu. Całą logikę włącznie ze strowaniem fazowym triaka zapisałem w programie. Działa rewelacyjnie (oczywiście z oświetleniem żarowym). Pozdrawiam RUBIK
    dlew53
    Level 14  
    Zgadzam się z Waszymi propozycjami ale musi być czujnik ruchu, bowiem przy otwartych drzwiach nawet liczenie musi być realizowane przez element wykrywający ten zmieniający się stan " obecności" w łazience ( wyłącznik krańcowy, czujnik ruchu.itp)
    dlew53
    Level 14  
    Ale licznik będzie zliczał impulsy pochodzące od czujnika ruchu, wyłącznika krańcowego lub czegoś innego, więc musi być element wykrywający " ta obecność" - a jak będą otwarte drzwi? Wówczas tylko czujnik ruchu jest najodpowiedniejszy. Moje pytanie związane jest z wykorzystaniem jakiegoś prostego układu - nie kosztownego w wykonaniu. Zwłoka czasowa ( regulowana) na prostym przekaźniku czasowym.
    jacq
    Level 22  
    Witam.
    Niedawno w jednym z hipermarketów kupiłem czujnik ruchu z wewnętrznym przekaźnikiem, taki typowy do sterowania ośwetleniem zewnętrznym. Cena? Myślę, że nie wysoka, niecałe 33 złote. Regulacja progu załączania w zależności od oświetlenia zewnętrznego (jeśli jest widno to nie włącza odbiornika), regulacja czułości (zależnie od np. pory roku a tym samym różnych warunków atmosferycznych), no i regulacja czasu włączenia oświetlenia - od kilku sekund do kilkunastu minut. A zasięg kilkanaście metrów - sprawdzone, od paru miesięcy działa bezawaryjnie na dworze. Całość w ładnej hermetycznej obudowie dostępnej przynajmniej w 2 kolorach. Może to jest jakieś wyjście? No chyba, że kolega chce koniecznie coś samemu zmajstrować, niezależnie od kosztów.
    Pozdro
    dlew53
    Level 14  
    Tak - widziałem nawet przecenione ( razem z oprawą halogenową) za 40zł i myślałem o ewentualnym wykorzystaniu tego czujnika.Ale jak piszesz ma duży zakres - właściwie to nie przeszkadza ale ważne , że ma regulowaną zwłokę czasową ( od kilku sekund do kilkunastu minut).Poruszyłem ten temat licząc na jakąś " samoróbkę", chociaż często i taniej i wygodniej kupić " gotowca". Problem będzie teraz narastał z coraz wyższymi cenami energii elektrycznej i koniecznością oszczędzania - przynajmniej wyłączania zbędnego oświetlenia " tzw choinki mieszkaniowej".Jest tutaj też wygoda - zbędne każdorazowe sieganie do wyłącznika.Ahoj.
    kropka73
    Level 15  
    Witam
    Chodziło mi np: o barierę na podczerwień która zlicza kierunek poruszania obiektu (ile osób weszło ile osób wyszło czyli ile jest osób w środku) Dwie fotodiody obok siebie i na przeciwko dwa fotoelementy. Gdy licznik jest różny od zera to światło jest włączone. Gdy licznik wskaże zero timerek zacznie odliczać czas do wyłączenia światła.
    Pozdrawiam
    elbob
    Level 32  
    Witam.

Myślałeś może o takim prostym rozwiązaniu jak np.:

Przewód fazowy (230V) -+- równolegle połączone dwa łączniki (jeden z nich chwilowy np. taki jak w lutownicy, a drugi np. od lampki nocnej) -+- żarówka -+- przewód neutralny (N) - wszystko w szeregu.

Układ jest bardzo prosty, niezawodny i chyba najtańszy.

Pozdrawiam.
    Zenek
    Level 30  
    no to i ja witam, miałe ładnych parę lat układ opisany przez elboba, czyli szeregowo z żarówką połączone równolegle 2 przełączniki. Jeden na zasadzie "lodówki" gdy tylko drzwi otwierasz, światło się zawsze świeci,,, drugi na zasadzie długopisu lub lampki nocnej- klikniesz- włączy, klikniesz- wyłączy, . Czyli...zlicza, ale jedną osobę, co akurat np w łazience sprawdza się w 99 %, u mnie raczej nie zdarzało się, że w łazience zamykały się 4, 5, czy 8 osób, więc po co liczyć osoby,,,,,

Też myślałem nad inteligentniejszym układem, ale wchodziłby w grę tylko czujnik podczerwieni, łapiący całą łazienkę, może ktoś to opracuje,,,,
    dlew53
    Level 14  
    Witam.
    Obserwując Wasze propozycje - wybieram czujnik zbliżeniowy, który w Allegro można kupić za 40 zł i cały problem " z głowy". Ten ostatni układ z Praktycznego radioelektronika 8/1993 jest zbyt skomplikowany i zapewne drogi w wykonaniu. Ale może ktos pokaże nam coś, co jest praktyczne i tanie.
    Pozdrawiam.
    Zenek
    Level 30  
    nic tańszego niż to, co elbob i ja proponujemy, nie da się wymyśleć :)
    gdy tylko uchylasz drzwi łazienki, światło zapala się, zamykasz, światło dalej świeci, po jakimś czasie wychodzisz, świeci, gaśnie w momencie, gdy zamykasz za sobą drzwi do łazienki będąc poza nią....co może być tańszego....
    I nie czeka Cię zadna niemiła niespodzianka w postaci wyłączenia światła przez czujnik, zatem, skoro wybrałeś czujnik, ..... miłego machania ręką w wanie :)
    Też kiedyś opracowywałem teoretycznie licznik , który sumowałby i odejmował ilość osób w pomieszczeniu, w celu wygaszenia przy stanie "0" ale myślę, że takie coś akurat w łazience ma pewne wady.....pozdrawiam.
    dlew53
    Level 14  
    Wasze układy mają jedną wadę: drzwi muszą być zamykane i otwierane.
    Ja mam drzwi przesuwne i bardzo często są cały czas otwarte z uwagi na krótkotrwałe wskakiwanie po drobiazgi. Czujnik ruchu załatwia bezproblemowo cała sprawę.
    Pozdrowienia.
    Darek.