Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przelacznik swietlny - proszę o wytłumaczenie jak działa

20 Lut 2008 00:28 1649 2
  • Poziom 12  
    Witam
    mam pewien schemat przelacznika swietlnego na 12V, czy moze mi ktos dokladnie wytlumaczyc jak on dziala oraz czy mozna go zastosowac do wlaczania i wylaczania swiatla w pomieszczeniu w wyniku przerwania strumienia swietlnego padajacego na fotorezystor oraz jaki powinien byc rodzaj przekaznik lub konkretny typ, mam jeszcze drugi schemat na 9V w ktorym wystarczy moze tylko dobrac przekaznik (ten schemat wiem jak dziala ale nie wiem jaki dobrach przekaznik- nie znam sie za bardzo na przekaznikach a w sklepach nie znalazlem odpowiedniego), prosze o pomoc i sugestie.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 20  
    Piszesz że nie znalazłeś odpowiedniego a jakiego w takim razie szukałeś??? Z przekaźnikiem jest banalna sprawa dowolny przekaźnik w tym przypadku na 9 V najlepiej ze stykiem zwierno-rozwiernym żebyś mógł zastosować układ w zależności od padającego światła albo jako włącznik albo jako wyłącznik ważna jest obciążalność prądowa styków przekaźnika ( w zależności co chcesz tym włączać)
  • Poziom 12  
    dotyczy schematu 1 ,szukalem przekaznika bistabilnego na 9V, nie wiem czy one tak sie poprawnie nazywaja,chodzi o to ze jak sie przylozy sterowanie 9V tylko na chwile (swiatlo zostaje przerwane na chwile=fototranzystor nie jest oswietlony), to przekaznik zalaczy jakies urzadzenie(i pozostanie w tej pozycji po ustaniu sterowania 9V), po ponownym przylozeniu sterowania 9V na chwile(ponownie swiatlo zostaje przerwane na chwile), przekaznik rozlaczy jakies urzadzeni. Takiego jak opisalem przekaznika nie mozna dostac a chyba tylko taki do tego 1 schematu sie nadaje ? Obciazalnosc pradowa stykow bedzie niewielka. Powiedziano mi ze sa przkazniki przelaczalne ale z dwoma cewkami lub z jedna cewka ale z mozliwoscia podpinania odwrotnie zasilania tak aby po zalaczeniu urzadzenia spowrotem moglo to urzadzenie zostac rozlaczone(wiec chyba takie sie nie nadaja). Aha sa jeszcze przekazniki ktore zwieraj ale jak podawane jest caly czas napiecie sterowania 9V a jak znika to rozwieraja i taki tez pewnie sie nie nadaje.
    No i juz sam nie wiem jaki przekaznik ,dla mnie to nie jest to takie proste i oczywiste ale moze dlatego ze sie na tym tak bardzo nie znam. Ktos moze wie jak ten drugi uklad dziala (z kondensatorami) ewentualnie podpowie jak w tym 1 schemacie zastosowac przekaznik ?