Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz mA741, konfiguracja wzmacniacza odwracjącego?

20 Lut 2008 15:13 2448 5
 • Poziom 9  
  Witam


  Mam pytanie w szkole musze zaprojektowac,zbudowac i zbadac wzmacniacz na ukladzie µA741 ,Ku=-50 o rezystancji wejsciowej >1MΩ.Moje pytanie czy jak zastosuje w konfiguracji wzmacniacza odwracajacego rezystory rzędu MΩ czy wzmacniacz bedzie dzialal? czy prad bedzie nie za maly? specyfikacja ukladu mowi ,ze bedzie dzialac a jak jest w praktyce ? nie mam ze soba sprzetu zeby sprawdzic czy dziala. Z góry dziekuje
 • Poziom 43  
  Ze względu na wejściowe prądy polaryzacji i ich wpływ na wyjściowe napięcie niezrównoważenie wzmacniacza z zamkniętą pętlą sprzeżenia zwrotnego wartość rezystancji sprzężenia zwrotnego nie powinna być większa od 500 dla tego typu wzmacniacza operacyjnego.
  Istotna jest jeszcze minimalna i użyteczna wartość amplitudy napięcia wejściowego przy tej wartości wzmocnienia.
  Reasumując, nie będzie możliwe uzyskanie tak dużej wartości rezystancji wejściowej (> 1MΩ) w układzie wzmacniacza odwracającego przy zastosowaniu tylko jedno wzmacniacza oparacyjnego, potrzebna jest bardziej skomplikowana konfiguracja.
  Np. wtórnik napięciowy (transformator rezystancji) i wzmacniacz odwracający, lub wzmacniacz nieodwracający (ten charakteryzuje się dużą wartością rezystancji wejściowej) plus inwerter, albo też jak wyżej i rozłożenie całkowitej wartości wzmocnienia na oba człony.
 • Poziom 43  
  Driver- napisał:
  elhomer napisał:
  Mam pytanie w szkole musze zaprojektowac,zbudowac i zbadac wzmacniacz na ukladzie µA741 ,Ku=-50 o rezystancji wejsciowej >1MΩ.
  Ku = -50 nie ma takiej możliwości. Ku zawsze jest dodatnie, bez względu na to jakie wartości rezystorów R1 i R2 zastosujemy.
  Nieprawda... patrz wmacniacz operacyjny odwracający... :D
  Nie rób młodemu Koledze "wody z mózgu"... będę raportował.
 • Poziom 9  
  Domyslalem sie ze moze tak byc dlatego zastosuje wtornik emiterowy ze wzmacnaiczem odwracajacym dziekuje bardzo, mam jeszcze pytanie jakie najlepiej zastosowac rezystory z szeregu zeby wzmacniacz mial jak najlepsze parametry?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Skoro wartość wzmocnienia ma być dokładna, to należy zastosować rezystory wysokostabilne z szeregu E-192 (±0,5% tolerancji) zobacz TAM.
  Wtórnik powinien być na wzmacniaczu operacyjnym skoro ma on mieć możliowść wzmacniania napięcia stałego.
 • Poziom 9  
  Dziekuje Quarz zbudujemy i zobaczymy jak dziala pozdrawiam.Zamykam temat.