Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik zniekształceń PMZ-11 - naprawa

20 Lut 2008 15:32 2831 5
  • Poziom 24  
    Dostałem ten miernik, jest on niesprawny. Zawyża zniekształcenia. Bez sygnału na wejściu zniekształcenia są na poziomie 1%.
    Naprawiłem płytkę zasilacza Z i wyregulowałem płytkę WP. Płytki NG1/2 są sprawne. Źle działa wzmacniacz zaporowy, oraz płytka automatyki AC. W płytce automatyki zamiast tranzystorów BSXP19 są 2N2219A. Nie wiem czy to są wierne zamienniki? Do tego nie sparowane tranzystory we wzmacniaczu różnicowym. :| Sprzedają gdzieś parki tranzystorów? Co dać zamiast BSXP19?
    Najgorsze ze miernik był już grzebany..
    Także okresy Podstawy czasu z płytki UL dało sie wyregulować, oprócz największego.

Prosiłbym o jakieś porady.

Mogę załączyć schematy jak by sie komuś przydały.
    Mam też rozpiske jakie powinny być napięcia na tranzystorach.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Witam.
    Przed regulacją przyrządu należy :

1. Sprawdzić jakość połączeń mas
    a. dokręcić nakrętki w gniazdach wej. i wyj. sygn. typ BNC
    b. dokręcić nakrętki kondens. C1 i C2 oraz tranz. T1-BD355 w zasilaczu
    c. " " przy łączówkach mas przy gniazdach płytek
    d. " " masy ogólnej ( z tyłu przyrządu)
    Nakrętki zabezpieczyć lakierem lub farbą.

2. Sprawdzić nap. :
    a. tętniej w zasilaczu - powinny być poniżej 1 mV
    b. w wzmacniaczu zaporowym WZ (poprawiono pomyłkę) na emiterach T1 i T2 - ( +22,3 i -22,3V- bardzo ważne ! ) - często zwarcie CE.
    c. poziom szumów na wyj. gniazda BNC ok. 40 mVpp bez sygnału na wej. gniazda BNC ( przełącznik % na 0,3 ).

3. Płytka automatyki AC :
    - sprawdzić lub wymienić kondensatory elektrolityczne

4. Układ logiczny :
    - jezeli były regulowne R38 - 41 to należy ustawić czasy trwania impulsów podstawy czasu.

5. Korekcję zniekształceń własnych przeprowadzić przy podaniu sygnału o zniekształcenich własnych ponizej 0,02 % ( czym mniejsze % tym lepiej)
    Poprawnie działający przyrząd nie powinien wskazywać więcej niż 0,04%.

Pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    A więc:
    1. OK
    2. A, b OK - b sie tyczy wzmacniacza zaporowego a nie pomiarowego.
    c- na zakresie 0,3% skazówka na maź skali.
    3. Kondensatory sprawdzę.
    4. Wyregulowałem, oprócz największego zakresu, gdzie potencjometr jest już na minimum. Na najwyższym nie da sie zjechać poniżej 2.1 a ma być 1.8
    5. to dopiero po naprawie. Nie tylko że każdy potencjometr w mierniku był na min lub max to jeszcze są inne usterki.

Ogólnie mówiąc miernik był grzebany, co tylko pogarsza sprawę. Narazie ustawiam potencjometrami punkty pracy tranzystorów.
    Niesprawna jest płytka AC a co za tym idzie są złe wskazania w WZ. w układzie logicznym nie działa tylko ten jeden zakres, reszta jest ok.

Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Jak narazie uruchomiłem wszystko oprócz wzmacniacza zaporowego. Wszędzie w nim są za duże napięcia i nie da sie tego wyregulować potencjometrami. Potrzebuje jeszcze tych tranzystorków dla lepszej dokładności. Płytka UL po wymianie tranzystorów powinna działać poprawnie.
    Już nie mam pojęcia czemu w WZ są za duże napięcia.. większość elementów biernych sprawdziłem. Tranzystory niewymieniane, sprawne.

Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    W UL na najwyższym zakresie nadal za duży "czas" był. Punkty pracy po wymianie są już dobre. Musiałem dać pojemność około 3,4nF zamiast 4,7nf (pojemność włączana w tym zakresie). Jak myślicie czemu pojemność musiała zostać zmniejszona?
    W WZ jeden rezystor miał pękniętą klemre. Niedługo posprawdzam resztę płytki WZ.
    Nadal by sie przydała PARA BF520 VI.

Pozdrawiam
    Wesołych świąt.
  • Poziom 17  
    Witam
    Bobekmaster gdybyś mógł wrzuć całość schematów do tego tematu,
    też mam kłopoty z tym miernikiem a bez schematów i napięć nie wiadomo od czego zacząć :((
    pozdrawiam
    Andrzej
    ps.
    Lub na pw
    dzięki :D