Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie CB radio i antenę do niego kupić?

RobertDz 23 Mar 2008 12:27 406783 456
    MiroLord
    Poziom 21  
    z bratem mieliśmy 10 lat temu radio Alan 78+ i antenę magnesówkę Alan 145 i śmigało spoko - zasięg w promieniu 7 km. To samo radio podpięte do stacjonarnej anteny 6,5m długości - zasięg 30 - 50 km w linii prostej, w zależności od terenu. Bez "dopalaczy"! Tylko 4 W. Najbardziej popularne modele wtedy to President Jackson i Alan 87+ . Niestety przez komórki CB w mojej okolicy umarło śmiercią naturalną.
  • TermopastyTermopasty
    Witkacy8
    Poziom 20  
    Witam.Poszukuję radia za 150zł. Jakie polecacie.
    I zapytam czy aby używać radia cb trzeba mieć jakieś zezwolenie czy coś?
  • TermopastyTermopasty
    Wampir1988
    Poziom 13  
    Witkacy8 za 150 zł ciężko kupić coś dobrego za 200 zł już jest Onwa turbo i nie jest taka zła bo ma filtry i nadaje się do mobila a także ma homologację bo tylko tyle potrzeba aby używać cb radia.
    maxbyniek
    Poziom 12  
    ja polecam używanego unidena 510xl jak na początek super radyjko
    swiyc
    Poziom 10  
    Sprzęt już działa, czyli Uniden 520XL + Lemm AT 72 (tylko tą z 4 wymienionych przeze mnie mieli na sklepie). Antena zamontowana na pałąku :)
    Pierwsze wrażenia - pozytywne :)
    SHREK237
    Poziom 15  
    Witam!!! Mam zamiar zakupić cb-radio. Znajomy ma na sprzedaż cb-radio firmy INTEK. Co sądzicie o tej firmie??? Czy warto zakupić radio tego producenta????
    PS Znajomy chce za radyjko 170zł.
    Proszę o pomoc POZDRAWIAM
    swiyc
    Poziom 10  
    Tak jak wyżej pisałem, sprawdzam zainstalowany sprzęt. Pierwsze wrażenia są pozytywne, ale dzisiaj wracając z pracy zauważyłem taką prawidłowość: czym dalej od źródła sygnału, to pojawiał się coraz głośniejszy pisk. Co może być powodem takiego stanu?

SHREK237 napisał:
    Znajomy ma na sprzedaż cb-radio firmy INTEK.... PS Znajomy chce za radyjko 170zł.
    Proszę o pomoc POZDRAWIAM

Napisz jeszcze jaki model tego Intek-a.
    Wampir1988
    Poziom 13  
    Sprawdź instalację antenową przede wszystkim kabel ja też mam 520 i śmiga super tylko że na nieco lepszej antenie (Alan 9+) spróbuj też na innej antenie bo Lemm at 72 to nie jest zbyt dobra antena chociaż też nie jest zła. Może ściągać jakiś syf z eteru.

:arrow: Jeśli to INTEK m-490 to się opłaca
    SHREK237
    Poziom 15  
    CB RADIO INTEK M-110. To jest tego typu radio. POZDRAWIAM i proszę o komentarz...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    maxbyniek
    Poziom 12  
    SP5IT napisał:
    Najdłuższa

prawda czym dłuższa antena tym większy zasięg a co za tym idzie większa przyjemność korzystania z radia cb.... ;-)
    Jowiszu
    Poziom 1  
    Witam kolegów . Ja miałem ten sam problem z wyborem anteny i radia , pytałem po forach i nic , ale w necie znalazłem taką stronę . Warto na nią wejść i zobaczyć bo są zdjęcia .

Zródło - www.saxon.waw.pl/cb_radio-45.html

Aby nie zagłębiać się w temat zbyt głęboko trochę uproszczę ten wątek a i tak będzie sporo pisania .
    Widziałem w internecie że nasze teksty są kopiowane i powielane jako swoje - dlatego moja prośba aby tego nie robiono , a jeśli już, to z podaniem źródła tych informacji .
    Trochę do śmiechu .
    Kilka stron o CB Radiu jest nawet fajnie opracowanych ale jak czytam tekst że strojenie anteny odbywa się przez skracanie bata , lub mikrofon nazywa się gruszka , to ręce i nogi opadają ,a piszą że są profesjonalni , młodzież ma na to fajne określenie ( zrobić wiochę ) . Użytkownik może nazywać jak chce , ale ktoś kto ma być profesjonalny powinien znać właściwe nazewnictwo . Czy po wejściu do salonu samochodowego usłyszymy od sprzedawcy - jaką furę pan sobie życzy ? . To podobnie jak z kamerą filmową , idziemy kamerować , a poprawnie - idziemy filmować , a ja dodam od siebie że samochodem - samochodujemy , a widelcem - widelcujemy , normalna wiocha - wiocha - wiocha .
    I nie dawajcie się nabić w butelkę gdy sprzedawca zaoferuje Wam taką małą antenę z super zasięgiem , bo cuda się zdarzają ale tylko u Ojca - dyrektora .
    Dzięki tej informacji mogą państwo świadomie dokonć wyboru .
    Przepraszam wszystkich że likwiduję dział ( Test Anten CB ) lecz nie ma sensu porównywać kiepskiej anteny do bardzo dobrej , bo wynik jest wiadomy , a wię po co to robić .
    Im dłuższa antena tym większy zasięg i wiadomo że antena 1,5m. będzie lepsza od anteny 1m.

Wielu ( Fachowców ) pisze coś o strojeniu przewodu antenowego , szczególnie na różnych forach internetowych . Jeśli przewód antenowy ( fider ) jest 50 Ohm . a takie właśnie są przy antenach , to strojenie go jest bzdurą . Można czasami trafić tanią i źle wykonaną antenę której inaczej nie da się zestroić jak tylko przez docinanie przewodu antenowego , lecz nie jest to strojenie przewodu ale całego toru przewód-antena , i jest to wina kiepskiej anteny .
    Jeśli impedancja falowa nadajnika i impedancja falowa przewodu antenowego oraz anteny jest zgodna , to długość linii zasilającej ( przewód antenowy ) nie ma znaczenia .

Pasmo CB to częstotliwość 27 Mhz. czyli długość fali około 11 m. Raczej ciężko by się jeździło z tej długości anteną na dachu pojazdu i z tego względu firmy produkują anteny skrócone . Aby uzyskać dopasowanie anteny , bo promiennik jest krótki , to dodano indukcyjność w postaci cewki zrobionej z kilku lub kilkunastu zwojów drutu . Jest ona w każdej antenie , a jej wykonanie nie ma istotnego znaczenia . Cewka nie jest żadnym wzmacniaczem , a jedynie elementem dopasowującym . Również moc jaką może przenosić antena nie ma znaczenia gdyż radio ma tylko 4 W. więc co nam po antenie która może pracować z mocą 1500 W. chyba że ktoś ma zamiar zastosować dodatkowy wzmacniacz np. 500 W.

Warto zająć się samą anteną a raczej częścią aktywną wytwarzającą falę elektromagnetyczną czyli promiennikiem lub radiatorem . Anteny po skróceniu promiennika mają różne długości fali . Najczęściej spotykane to 1/4 fali , 1/2 fali , 5/8 fali i 7/8 fali . Długość falowa anteny ma istotny wpływ na jej promieniowanie i rozchodzenie się fali elektromagnetycznej w przestrzeni .

Anteny w zależności od wykonania promieniują pod różnymi kątami do ziemi . Można wyróżnić kilka listków , ale my jesteśmy zainteresowani listkiem głównym a boczne zostawimy w spokoju .

Antena wykonana jako 1/4 fali promieniuje do góry pod kątem około 30 stopni .

Antena wykonana jako 1/2 fali promieniuje do góry pod kątem około 20 stopni .
    Antena wykonana jako 5/8 fali promieniuje do góry pod kątem około 10 stopni .

Jak widać najlepszą anteną która da nam największy zasięg jest antena 5/8 fali gdyż jej wiązka promieniuje przy powierzchni ziemi , i nie wysyłamy sygnału gdzieś w kosmos .

Zysk anteny mierzy się w dBi ( decybele w odniesieniu do anteny ćwierćfalowej izotropowej ) . W handlu można znaleźć anteny z podanym zyskiem w dBd ( decybele w odniesieniu do dipola półfalowego ) . Antena półfalowa ma większy zysk , dlatego firmy częściej porównują swoje anteny do anteny ćwierćfalowej ponieważ wynik pomiaru jest większy o 2,14 dB , taka jest różnica w zysku anteny półfalowej do anteny ćwierćfalowej . Antena 5/8 fali ma większy zysk od półfalowej i jeszcze większy od ćwierćfalowej , a ze względu na promieniowanie nisko przy ziemi , najbardziej nadaje się do naszych celów . Zysk anteny jest tym większy im bardziej jest ona zbliżona do wymiaru anteny pełnofalowej . Antenę 7/8 fali pomijamy , chociaż ma zysk większy od anteny 5/8 fali , ponieważ jej promieniowanie w stosunku do ziemi jest mocno odchylone do góry powyżej 60 stopni .

Dobrej klasy antena pomoże nam w walce z zakłóceniami .
    Wielu kierowców doznało wstrząsu elektrycznego po wyjściu z samochodu podczas zamykania drzwi . Jest to po prostu przeskok iskry z ładunku elektrycznego który został zgromadzony w czasie jazdy . Można temu zaradzić montując pod pojazdem specjalny pasek antystatyczny który odprowadzi ładunki do ziemi .
    To samo dzieje się z antenami w czasie jazdy . Ładunki gromadzące się na promienniku anteny są prowadzone przewodem antenowym ( fider ) prosto do radia , a w radiu słychać dodatkowo trzaski .

Antena rozwarta prowadzi ładunki elektrostatyczne do radia .

Aby zapobiec przedostawaniu się ładunków do radia , można zastosować antenę zwartą . Antena zwarta to taka w której dolna część cewki jest połączona z masą . Dla prądu stałego jest zwarta , czyli ładunki elektrostatyczne gromadzone na promienniku są odprowadzane do masy . Radio jest bardziej spokojne .

Antena zwarta odprowadza ładunki do masy .

Reasumując , aby wybrać najlepszą antenę o największym zasięgu - wybieramy długą antenę 5/8 fali - zwartą , aby były mniejsze zakłócenia .
    I to cała tajemnica anten - ale czy na pewno ?
    Zostawię jeszcze coś dla siebie , bo nie odkrywa się kart do końca .

Po tym artykule myślę że wielu uda się po nową antenę .
    Ale i tak wybór należy do klienta .
    Dalekich łączności .

Nabyłem u nich radyjko i antenkę - powiem wam że się na tym dobrze znają , sami oceńcie .

Po takim artykule wszystko jest jasne .
    Teraz nareszcie można pogadać .

Jowiszu - do usłychu .
    :D:D
    Wampir1988
    Poziom 13  
    SHREK237 nowego inteka m-110 masz już za 190 zł więc ubij ze sprzedawcą chociaż do 150 inaczej się nie opłaca lepiej dołożyć i kupić coś lepszego.

robex41 At 1700 bardzo dobry wybór.
    swiyc
    Poziom 10  
    Wampir1988 napisał:
    Sprawdź instalację antenową przede wszystkim kabel...

Sprawdziłem instalację antenową i była ok, ale na wszelki wypadek poprawiłem masę - piszczenie zniknęło :)
    To co tu każdy powtarza - antena jest najważniejsza i dlatego zaraz kupiłem nową antenę do pierwszego mobilka. Dotychczas w pierwszym mobilku mam TTI 770 (nie narzekam) i miałem Sunker Elite 109 (wstyd się przyznać). Antenę zamieniłem na Sirio Titanium 1200 na uchwycie. Miejsce mocowania nie jest idealne, ale i tak mam dużo lepszy SWR i słyszalność niż na magnesówce umieszczonej na środku dachu.
    Co mogę doradzić...ci, którzy zdecydują się na uchwyt warto by sprawdzili czym jest powlekany. W moim przypadku było to coś w rodzaju oksydowania. Na wszelki wypadek postarałem się o b. dobrą masę, poprowadzoną osobnymi miedzianymi linkami. Wszystko działa, aż miło :)
    Dzisiaj na drugim mobilku z Uniden 520XL + Lemm AT72 nawiązałem łączność z bazą odległą o 20 km, byłem czyściutko słyszany :) - może ta AT72 nie jest taka zła :)
    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc!
    misiu1987
    Poziom 10  
    najlepsza niskobudrzetowym zestawem jest cobra 19 + midland 145 ;) niewarto inwestowac duzych pieniedzy w radio lepiej kupic gorsze radio ale lepsza antene. A zasadniczo im antena dluzsza tym zasieg i odbior lepszy
    Stradowski Piotr
    Poziom 12  
    Noszę się z zamiarem kupna anteny bazowej CB. Przeglądając różne oferty natrafiłem na antenki: BOOMERANG (mini K-23 i super K-24). http://www.eps.bielsko.pl/detale.php?prd=23; http://www.eps.bielsko.pl/detale.php?prd=22
    Co o tych antenkach sądzicie, może ktoś już posiada którąś z nich i zechce się podzielić swoją opinią. A może ktoś doradzi mi coś lepszego (nadmieniam, że nie mam warunków na wystawienie zbyt długiej antenki).
    SP5ANJ
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Myślałem , że te anteny już wygineły jak dinozaury.

Zastanów sie jak antena ( 5 / 8 λ) na CB czyli długa na 695cm może mieć tylko 130cm. To jakaś kwadratura koła.

Antena fizycznie powinna mieć 694cm (6,94m) a Oni proponują Ci taką właśnie antenę w wersji 130cm.
    To tak jakby sprzedawca samochodu wmawiał Ci , że Fiat 126P to Mercedes :D

Ogólnie BooMerangi są antenami kompromisowymi i mają tłumienie około 20dBd.

Wybierz coś lepszego na bazę. Cokolwiek o długości 7m będzie dużo lepsze od BooMeranga.

Pozdrawiam.
    arturbajerski
    Poziom 21  
    Witam stoję przed zakupem radia uniden 510 lub 520 ,widzę ze różnią sie one w szczególnosci pokrętłem RF GAIN ,i cenowo oczywiście też.Mam w związku z tym takie pytanko czy to pokrętełko będzie mi potrzebne ,nie mogę sie zdecydować ,proszę was o rade .Co myślicie o tym radiu 510 a 520 jak narazie jestem za 510 .Szukam i czytam na ten temat ale za dużo nie ma .Proszę o radę .

Przeniosłem z "Radiotechnika - CB, KF, UKF, TV" /c2h5oh/
    bossqbanysa
    Poziom 16  
    Witam chce zakupić antenę do cb radia tak do 60 zl i polecają mi inteka 1345 co o tym myślicie???
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda
    To szmelc. Atrapa anteny CB.
    Michał
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Polecam wszystko dłuższe niż 1.4m zamontowane w otworze w karoserii.
    Michał
    bat
    Poziom 16  
    Witam!
    Mam taką prośbę. Poproszono mnie o doradzenie co do kupna radia cb i anteny, a że ja sie nie znam za dobrze w tej tematyce to prosze Was o pomoc.
    Jedyną rzeczą jaka hamuje jest cena około 300 zł za radio + antena.
    Ma to być komplet do auta dostawczego.
    Myślałem o jakimś alanie i antenie długiej, raczej montowanej na stałe, bo chyba będzie lepsza niż na magnesie?

Piszcie. Pozdrawiam!
    albrecht
    Poziom 17  
    Może tak LEMM AT-1700, trochę to długie

- Częstotliwość pracy: 26,5 ÷ 28 MHz
    - Zysk: 4,0 dB
    - SWR: 1,1 ÷ 1,2
    - Impedancja: 50 Ω
    - Moc max: 400 W
    - Długość: 1,88 m
    - Waga: 0,58 kg
    - Długość: kabla 3,8 m

cena to ok 90zł, jest to antena montażowa-czytaj trzeba dziure w dachu zrobić, albo uchwyt na klape, czy coś w tym stylu

Takiego Iteka testowałem kiedyś, cięzko to zestroić, a cewka w nim to cieniutki kawalek drutu nawinięty na plastikową rurkę, jeden koniec bezczelnie przylutowany do przewodu, drugi w założeniu ma się stykać elektrycznie z batem, tylko czemu bat na koncu też był emaliowany to ja nie wiem.

Z magnesówek kup Sirio ML-145 ok 130zł.
    -Częstotliwość 26,5 do 27,5 MHz
    -Moc maksymalna 300 / 900 W
    -Impedancja 50 Ohm
    -Długość kabla 3,60 m
    -SWR 1.1 do 1.2
    -Długość 150 cm
    -Wielkość podstawy 130 mm

pozdrawiam.
    agent 47
    Poziom 9  
    chciałbym kupić cb radio do mojego samochodu tylko nie wiem co i jak
    i czy są jakieś anteny noralnej wielkości :D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Wampir1988
    Poziom 13  
    :arrow: arturbajerski weź 520 rf gain bardzo przydatna funkcja w radyjku np w dzień gdy jest dużo mobilków aktywnych skręcasz trochę w lewo i słyszysz tylko tych których chcesz usłyszeć.
    :arrow: bat może pomyśl nad onwą turbo do dostawczaka z dieslem pod maską to dobry wybór i jakąś antenkę w dziurę w dachu np Alan 9+ jakiś lemm at1200-1700 lub sirio.
    :arrow: misiu1987 wsadź ten zestaw do jakiegoś fiata forda lub opla to nie wysiedzisz z tym radiem i wyrzucisz je przez okno.
    Koliber-Kraków
    Poziom 16  
    Anten normalnej wielkości to raczej nie założysz do samochodu.Anteny w pęłnych rozmiarach były by zbyt duże do zastosowania w aucie.Przykładowo antena 1/4λ miała by około 2,75m długośći ,a to jest raczej taka podstawowa antena, potem to już są raczej większe anteny.Do auta stosuje sie anteny skrócone tzn. sztucznie wydłużone do wymaganej długośći.Co do radia to ogólnie lepsze z natury są te co posiadają modulacje wstęgowa .Mają one lepszy odbiornik.
    KWDm
    Poziom 11  
    A radia TII mają homologację żeby z nich nadawać w Polsce??? Bo coś mi mówi że nie albo się myle... Pozdrawiam