Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie CB radio i antenę do niego kupić?

RobertDz 23 Lut 2008 15:30 405346 456
    tmoekk-k
    Poziom 9  
    chce kupic cb i do tego antene tak za okolo 400zl- co polecacie???
  • PCBway
    Brian16
    Poziom 14  
    UNIDEN PRO 520 XL 520XL na allegro za 240 kupisz plus wysyłka do tego antene zalezy stala czy magnes wolisz. Na stalej podobno lepiej chodzi ja mam magnes
    WILSON LITTLE WIL teraz po 115 chodza mam ten zestaw od roku i jestem bardzo zadowolony.
    Paul07
    Poziom 10  
    Panowie co warto kupić tak do 400 stówek chodzi mi o radyjo i czy warto podpinać pod antenę samochodową czy lepiej kupić coś dłuższego ?
  • PCBway
    Brian16
    Poziom 14  
    kolego pierwszy raz słysze zeby ktos cb podpinal pod antene samochodowa..... tak sie nie da.
    grzechu12345
    Poziom 10  
    Witam,
    czytałem już nie jedną wypowiedź na temat małych anten (georgia, florida) i myślę że to dobry kompromis dla tych dla których duży zasięg nie jest najistotniejszy - jednak te posty są trochę stare stąd pytanie:
    Czy ktoś może się podzielić doświadczeniami z małymi antenami do CB? Może pojawił się jakiś nowy model godny uwagi?

Ostatnio widziałem też na necie model Sirio TWIN CAR czy ktoś ją ma?
    Kupiłem używanego Harrego I z ASC i szukam anteny do osobówki a nie chcę wyglądać jak autko zdalnie sterowane z 1,5metrowym batem :)
    Z góry dzięki za pomoc.
  • Pomocny post
    Wampir1988
    Poziom 13  
    Prawda jest taka że mała antena to tylko atrapa zasięg 4-5 km ja uznaje tylko te powyżej 1,5m i to nie prawda że samochód wygląda źle z długą anteną nawet wydaje mi się że dodaje mu to uroku ale jak kto woli.

Krótka antenka ma to do siebie że gdy pytasz o drogę a w okolicy nie ma nikogo z cb i nagle ktoś z dalsza zaczyna ci pomagać a ty i tak z tego nic nie zrozumiesz zazwyczaj. Ja osobiście polecam wszystkim długie antenki.

:arrow: Jeśli już nie chcesz takiej długiej anteny to pomyśl nad jakimś Presidentem:
    IOWA (102 cm na stałe lub uchwyt, łamana)
    GAMMA 90 (93 cm na stałe lub uchwyt, łamana)
    MICHIGAN (88 cm magnes, łamana powyżej cewki)
    OHIO (85 cm magnes, łamana powyżej cewki)
    MISSOURI (72cm magnes)
    HAWAII (72 cm na stałe lub uchwyt, łamana)
    CAROLINA (43 cm na stałe lub uchwyt, łamana)

:arrow: Jak krótka to tylko president :D
    grzechu12345
    Poziom 10  
    Wielkie dzięki - wniosek prosty: jeśli się decyduje na nie za długą antenę to musi być ona doskonałej jakości a firma President chyba taką jakością się charakteryzuje

i jeszcze coś co mnie nurtuje - wiem że dla doświadczonych użytkowników cb to banalna sprawa ale i tak zapytam...
    ...Jeśli antenę montuję na tylnej klapie np. metrową antenę to oczywiście jest to lepsze rozwiązanie niż półmetrowa na dachu? Chodzi o to że ta na dachu kończy się wyżej niż ta na tylnej klapie.
    Wampir1988
    Poziom 13  
    Z tym miejscem montażu to nie wiem dokładnie jak jest dlatego nie będę się wypowiadał ale wydaje mi sie że im wyżej tym lepiej.

Przyznam się do jednej rzeczy i może Cię to troszkę przekona do długich anten :D Ja na swoim fiaciku 126p tzw. piechtolocie mam antenkę Alana 9+ 150 cm i wygląda pięknie wcześniej miałem Alana Midlanda ml-145 na Uniaku ale niestety poszedł na żyletki.
    sp8gsc
    Poziom 26  
    Wszystkie krótkie antenki niezależnie od nazwy i firmy sa nic nie warte. Dłuższa na tylnej klapie będzie lepsza od krótszej na dachu. W tym wypadku zysk na wysokości będzie mniejszy niż strata na długości.
    Oczywiście antena na tylnej klapie nie jest dookólna. Lepiej "idzie" do tyłu niż do przodu.
    Wniosek?
    Jedynym prawidłowym miejscem jest długa antena na środku dachu.
  • Pomocny post
    avi
    Poziom 14  
    Robiłem testy z anteny bazowej 5/8 6P zamontowanej na wysokości ok 11m pomiędzy mobilem wyposażonym w antenkę magnetyczną HASTLER (chyba ok. 100cm długości). Testowaliśmy ją w Lublinie przez całe miasto. Antenka zamocowana na klapie z prawej strony sedana ASTRY 1. Do 2-3km leciało w miarę, nawet ładnie to wychodziło, potem zaczęły się kłopoty. Zaniki sygnału na mieście, z pomiędzy budynków nic już się nie wydostawało. Dopiero po wyjechaniu na górkę powróciła łączność, można było się dogadać ale szumów sporo. Docelowo kolega stanął w odległości 10 km - na drugim końcu miasta i był na granicy słyszalności. Nie szło rozmawiać. Przestawił antenę na dach, ja kazałem mu wykręcić auto dziobem w moją stronę. Radio i santiago poszło w górę, dało się pogadać ale wciąż strasznie przeszkadzały szumy.
    Moja opinia na temat magnesówek jest zła, chociaż rozmawiałem z mobilkiem z antenką "kikut" alana ta najmniejsza i normalnie rozmawialiśmy tylko bardzo cicho.
    Opinii na temat magnesówek nie zmienię, polecam zdecydowanie montaż w dachu ostatecznie na uchwycie.
    Jeżeli przeszkodą jest dla Ciebie wysokość pogłówkuj trochę i postaraj się znaleźć antenkę ze sprężyną albo z motylkiem sprężynującym, który umożliwia samoczynne położenie anteny podczas np wjazdu do garażu.
    Pamiętaj, że krótsza antena promieniuje bardziej stromo, a jeszcze jak dasz na klapę to wg mnie porażka. Będziesz sie tylko denerwował i rozpraszał podczas jazdy. Z czasem przyjdzie apetyt na coś lepszego a badziew trudno będzie sprzedać. Ja jeździłem z SIRIO SuperCarbonium (ok. 140 cm) zamontowaną w dachu zamiast anteny FM (gotowy otwór) i zdecydowanie polecam montaż w dachu.
    grzechu12345
    Poziom 10  
    W sumie o tym nie pomyślałem by zamontować antene w miejscu radiowej a to ciekawa propozycja bo nie chce robić nowej dziury w dachu a antene radiową można nakleić na szybę i tez będzie działać.

Wspomniałeś o antenie składanej - jakie to bedą konkretne modele?

Co prawda chyba się przekonałem że metrowa antena na dachu nie szpeci za bardzo ale problem zadaszonego parkingu pod pracą pozostaje (musiałbym wykręcać każdą dłuższą antene niż 50cm) dlatego pytam o te modele.

Dodano po 12 [minuty]:

i jeszcze z innej beczki...

... jak poszedłem przetestować moje CB do kumpla który ma takie same radyjko jak ja (stary model harry president ma minimum 5lat przynajmniej tyle miał go poprzedni właściciel a on też kupił z 2 ręki) kumpel zachwycił się funkcją ASC którą w moim radyjku chyba nie była standardowa bo przycisk nie wygląda na fabryczny - stąd pytanie:
    Czy ten przydatny drobiazg można założyć do każdego radia?
    atrix55
    Poziom 18  
    Witam !. Nawet 1,5 m antena zamocowana na klapie auta będzie gorzej pracować , niż 1m antena na dachu auta . Antena najlepiej pracuje , jeżeli wokół niej nie ma przedmiotów metalowych ( czyli dach ). Montowanie anten w miejscach po antenach radiowych nie jest dobrym sposobem . Ateny krótkie mają zasięg ograniczony .Nie jest prawdą że antena na podstawie magnesowej pracuje gorzej , aniżeli antena mocowana na stałe .Wystepuje tu sprzężenie pojemnościowe , przy częstotliwości 27 mhz ( CB), nie wprowadza istotnych zmian w harakterystyce pracy anteny. Najwazniejsze jest jaką antene zastosujemy.
    uv6pw
    Poziom 1  
    Witam,
    Chciałbym zapytać jakie radio i antenę muszę kupić żeby móc przez nie nadawać krótkie informacje do kierowców z możliwością zapętlania lub podłączenia urządzenia zewnętrznego, chodzi mi o radio stacjonarne które będzie miało zasięg około 20km. Czytałem dużo na różnych forumach ale język którymi są opisane radia jest dla mnie niezrozumiały.
    szpara
    Poziom 28  
    atrix55 napisał:
    Nawet 1,5 m antena zamocowana na klapie auta będzie gorzej pracować

oczywiście w sedanie :D i ch-styka pracy anteny robi się nieco kierunkowa. Montaż w otworze po antenie fm zda dobrze egzamin jeżeli antena ta będzie w dachu.
  • Pomocny post
    avi
    Poziom 14  
    grzechu12345,

po wymontowaniu FM-ki spróbuj położyć ją na półce z tyłu i powinno wszystko grać. U siebie zamontowałem FM-kę z dachu pod tylną szybą i chodzi, że bajka i nie będziesz musiał kombinować z naklejanymi.

Jak będziesz wybierał antenę to taką z motylkiem, przed niskim wjazdem luzujesz go i pochylasz antenę i szafa gra. Wspomniałem wcześniej o tym mocowaniu z motylkiem i sprężyną bo widziałem to w akcji i jest to bardzo fajna sprawa. Generalnie chodzi o to, że pomiędzy uchem anteny a uchem uchwytu dajesz takie niemocno karbowane podkładki elektryczne(delikatnie przerobione) dajesz nową dłuższą śrubę i zamiast nakręcać od razu motylek dajesz mocną sprężynę, na nią podkładkę a dopiero potem motyl. Taka konstrukcja sprawi, że przy pewnym napięciu anteny sprężyna trochę ustąpi i antena się złoży. Ale uwaga, musi być to zrobione solidnie.

Poza tym jak będziesz montował jakiekolwiek anteny w dachu to musisz dawać kawałki blachy od środka i zadbać o solidne (czytaj pewne)zmasowanie uchwytu.

PS. Ja wbijałem się z moją 145cm pod niskie parkingi i wcale jej nie składałem. Czasem hałasu narobiłem. Bardziej niebezpieczne są gałęzie w momencie wolnej jazdy lub cofania...
    piotras123
    Poziom 10  
    ja mam metrowa antene na dachu PRESIDENTa i mało,że dobrze wyglada to ciągnie na 11km.Oczy wiście do tego mam starą ONWE,a nie jakiś badziew z marketu.Jak bedzie radio kiepskie to i antena nie pomoze.
    damianj7
    Poziom 10  
    Mam pytanko....chce kupic cb i antene tak za komplet w granicach 500 zł, mysle o Alanie 48 albo o tcb 880 ktore mam wybrac i jaka antanke do tego?magnesowke?słyszałem ze nie ktore wywołua w radyjku szumy,
    a chce zeby to wszystko czysto smigało.chce ten zestawik do Mana co mi radzicie????
    Jap
    Poziom 28  
    hehe - ta onwa to był kiedyś badziew - ale przy dzisiejszej chińszczyźnie to full wypas sprzęt (sam mam taką w mobilu). Jednakże trzeba pamiętać że ok 80% sukcesu zależy od ANTENY - nie od RADIA. Szybkie porównanie anten do głośników - spróbujcie uzyskać piękny bas z głośnika o średnicy 5cm... Nawet HI ENDOWY wzmacniacz nam tego nie umożliwi. Tak samo 30cm antena na pasmo CB (przy długości fali 1100cm) jest tylko PIERDZIAWKĄ. Ale z moich długoletnich doświadczeń wystarcza taka pierdziawka do wyniuchania gdzie stoją misiaki, fotoradary (zasięg do ok 5km). Jeśli ktoś jeździ w nowe miejsca - wcześniej nieodwiedzane to nie ma co się zastanawiać - do uzyskania dobrej jakości łączności podczas kierowania nami przez CBkolegów trzeba mieć kawał anteny - i najlepiej na środku dachu.
    cumuulus
    Poziom 10  
    Witam

Chciałbym kupić zestaw CB i po lekturze forum i innych stron poświęconych tematyce CB zdecydowałem się na dwie opcje: Intek M-490 PLUS, lub Alan 102 Plus. W obydwu przypadkach chcę zamontować antenę Lemm AT1200.

Czy jest to dobry wybór, czy lepiej kupić inne radio/antenę ??

Dzięki za wszelkie sugestie i odpowiedzi

Pozdrawiam Bartek
    kotuniunia
    Poziom 29  
    Miałem samoróbkę magnesową o dlugości 40cm stroiła się pięknie , a nie liczyłem na to przy jej wykonywaniu zakładałem WFS w okolicach 1,3 a zeszła do 1,05. Zasięg taki sobie że z Rabki na zakopiance w okolicach zaborni słyszałem stacje mobilne na 3s do 4s nadające z Mszany Dolnej(w linii prostej ok 10km). Oczywiście położenie grało rolę bo tam trasa leci w odsłoniętym i dość wysokim terenie ale mimo wszystko dobrze sie spisywała w trasie ,z takim jak uprzednio skutkiem tylko na odległość ok 5km było słychać w terenie górzystym. Wniosek nasuwa się sam:lepsza firmówka może krótsza,ale pod warunkiem że się dobrze stroi niż nie strojące się byle jakie bacicho.
  • Pomocny post
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda
    grzechu12345 napisał:
    W sumie o tym nie pomyślałem by zamontować antene w miejscu radiowej a to ciekawa propozycja bo nie chce robić nowej dziury w dachu a antene radiową można nakleić na szybę i tez będzie działać.

A nie prościej - wymontować starą antene od FM-u, przykręcić nową antenę do CB w tym samym otworze - a zamiast kładzenia czy przyklejania starej anteny od FM-u na szybę , kupić diplexer (układ filtrów) umozliwiający nadawanie i odbieranie sygnałów z jednej anteny na CB i również na FM-ie (88-108MHz).

Cytat:
    ... jak poszedłem przetestować moje CB do kumpla który ma takie same radyjko jak ja (stary model harry president ma minimum 5lat przynajmniej tyle miał go poprzedni właściciel a on też kupił z 2 ręki) kumpel zachwycił się funkcją ASC

Cytat:
    - stąd pytanie:
    Czy ten przydatny drobiazg można założyć do każdego radia?

Zachwyt to jedno a funkcjonalność to drugie. Ja osoboście odradzam wszystkim kupowanie radii z tzw. ASC. To nic innego jak porażka.

Pozdrawiam.
    grzechu12345
    Poziom 10  
    Nawet nie myślałem o kupnie CB bo za bardzo nie jest mi potrzebne chodź nie raz u znajomych widziałem że się przydaje. Jako nieobyty w temacie dałem 150zł za jakieś CB odzyskane z wymiany ciężarówki a tu proszę... okazuje się że ten president harry to jeden z najlepszych modeli i to że jest stary to bardziej zaleta niż wada:)

Co do ASC to zaawansowani użytkownicy teraz mogą powiedzieć "a nie mówiłem"
    bo jak wczoraj pisałem "zachwyt kolegi" dziś po powrocie z 9godzinnej trasy z moim radyjkiem powiedział cytuje: "To ASC działa jak stary automat zmieniający biegi jak mu się podoba - jak ja kręce gałką efekt jest 100x lepszy" - ale co do całego radyjka to wg niego miałem farta bo sprzęt jest ok i bedę je w sobotę zakładał do swojego autka.

Antene zamontuje zamiast FMki a wspomniany przez radiosystem diplexer mam do odbioru w piątek za 90zł.

Podpowiedzcie którą antene mam wybrać:
    -president kentucky
    -president mississippi
    -president minilog
    ja stawiam na ta ostatnią ale to tylko intuicja bo jestem zielony w temacie

a może inną...
    Musi być łamana no i niech kosztuje około 200zł bo skoro super radio kupiłem tanio to niech za antenę więcej zapłacę.
    Dzięki za cenne uwagi i pozdrawiam:-)
    Wampir1988
    Poziom 13  
    Ja bym raczej wziął IOWĘ ma 102 cm a widzę oscylujesz właśnie w tych granicach i jest troszkę tańsza. lub w ostateczności mississipi.
    Jap
    Poziom 28  
    nie mam dużego doświadczenia z różnymi mobilnymi antenami, ale należy celować w anteny zamknięte - tj z cewką zamykającą masę z przewodem gorącym (jak np w antenach stacjonarnych 5/8). Anteny zamknięte mają taki plus że lepiej tłumią syfy spoza pasma.
    mariusz331
    Poziom 1  
    Mam pytanie.Mam CB TTI TCB 770 + HUSTLER IC-100.Działa tak sobie.Czy ktoś ma to radio z inną antena i działa dobrze?
    grzechu12345
    Poziom 10  
    a jakie to konkretne modele są tymi antenami zamkniętymi bo ja jestem bardziej zielony niż ty:)
    Wampir1988
    Poziom 13  
    Mobilówki to raczej te dłuższe są na 5/8 fali bo krótkie mają raczej 1/2 ; 1/4 fali ja mam alana 9+ 5/8 i śmiga fajnie z Unidenkiem 520
  • Pomocny post
    SITO79
    Poziom 27  
    grzechu 12345,te zwarte anteny o których pisze Jap,to anteny które mają podstawe w postaci główki PL .
    Jeśli chcesz kupić drogą antenę to firma president oczywiście sie do tego najlepiej nadaje,ale czy ich anteny chodzą tak dobrze jak kosztują?
    Żadna krótka antena z cewką u dołu i stalowym promiennikiem nie zapewni Ci rewelacyjnych osiągów.
    Dobrą ,a zarazem krótką anteną jest gamma90 oraz anteny innych producentów,którzy robia anteny o podobnej konstrukcji.
    Jest to potocznie nazywany "helikal"czyli antena której promiennik jest wykonany z wlókna szklanego, na którym na całej jego długości jest nawinięty drut.Tego drutu jest nawinięte dość sporo i przez to antena ma dużą powierzchnie czynną,co przekłada się na plus jeśli idzie o jej sprawność przy swojej długości.

Wampir1988.Poczytaj może nieco o tematyce antenowej,bo wiara w długości elektryczne które są pisane na opakowaniu anteny i pisane "dłuższe są na 5/8 fali" świadczy o niefachowości Twoich porad.
    SITO79
    Poziom 27  
    Niestety do przyzwoitej łączności między mobilami to zbyt mała antena,wtedy już zasięg nie wygląda tak różowo i może się okazać ,że 2-3 kilometry są już problemem.