Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Wymiana starego unifonu - proszę o pomoc !

babarek 20 Lut 2008 22:13 3209 6
  • Wymiana starego unifonu - proszę o pomoc !

Poziom 13  

Witam!

Chciałbym wymienić unifon instalacji domofonie bloku w mieszkaniu u krewnej. Do tej pory wisiała tam słuchawka na której napisane jest: POSTĘP , JANUSZ , TSK-1.

Rozebrałem stary unifon i zrobiłem zdjęcia, które zamieszczam poniżej.

Bardzo proszę o informację w jaki sposób po odlutowaniu ze starego, mam podłączyć przewody do zacisków nowego unifonu Urmet typ 1131 lub 1132. Gdzie podpiąć przewód o danym kolorze ?

Pozdrawiam
    babarek

0 6
    Pomocny dla użytkowników

Przy samych przełącznikach trudno dokładnie zobaczyć wszystkie kabelki. Istotne są cztery żyły jakie ciebie interesują. W tym pierwszym przełączniku następuje zamiana roli wkładki słuchawkowej z sygnalizatora wywołania na słuchawkę (do słuchania rozmówcy). Przełącznik ten ma z jednej strony zmostkowane dwie końcówki i tam jest przyłączony jeden koniec wspomnianej wkładki słuchawkowej (czerwony kabelek). Pozostałe dwa styki tego przełącznika są właśnie podłączone do instalacji w ten sposób, że w stanie spoczynku kabelek niebieski jest żyłą wywołaniową (zwanej często DU lub czasem GEN), natomiast kabelek czerwony jest żyłową słuchawek (czyli SU).
    Drugi przełącznik służy jedynie do załączenia mikrofonu węglowego po podniesieniu słuchawki. Są to dwa styki wewnętrzne tego przełącznika. Jeden zewnętrzny styk jest wolny, a drugi wykorzystano jako punkt lutowniczy dla masy.
    Otwieranie zamka w instalacjach 4 żyłowych odbywa się poprzez zwarcie żyły mikrofonowej z masą. W instalacjach 6 przewodowych jest zrealizowane na niezależnych żyłach.
    Tu niestety nie mogę dokładnie tego zobaczyć, bo należało pokazać to lepiej. Nie widzę jaki kabelek jest przyłączony do drugiego styku załączającego mikrofon.
    Myślę, że te wskazówki już są wystarczające do podłączenia nowego unifonu. Życzę powodzenia. :D

0
    Poziom 14  

W uzupełnieniu postu powyżej
    Żółty i brązowy to zamki a biały mikrofon , masa to kolor zielony czyli w aparatach 1131 1132
    1 czerwony
    2 biały
    CA niebieski
    6 zielony
    9 zamek
    10 zamek
    Koniecznie przeciąć zworę nad zaciskami 6 i 10 .
    Powodzenia

0
    Poziom 13  

Dziekuję za odpowiedzi. Podłączyłem jak zasugerował atomero :

Cytat:
    1 czerwony
    2 biały
    CA niebieski
    6 zielony
    9 zamek
    10 zamek
    Koniecznie przeciąć zworę nad zaciskami 6 i 10 .

ale coś jest nie tak.

Wywołanie dział OK.
    Zamek także dobrze.
    Mam problem ze słyszalnością kaseta - unifon. Osoba przy kasecie słyszy co mówi osoba w mieszkaniu, natomiast osoba w mieszkaniu (przy unifonie) nie słyszy co mówi dzwoniący.

Co o tym myślicie ... ?

-1
    Pomocny dla użytkowników

Na końcówce nr 1 ma być linia słuchawek unifonu, a na końcówce nr 6 ma być masa. Gdy tylko te dwie żyły podłączysz próbnie, to musisz słyszeć odgłosy z dołu. To podstawa, od której zawsze zaczynam montaż unifonu 9wymianę). Co prawda mam przygotowana samą słuchawkę (taką próbna) i nią ustalam linie słuchawek. Gdy nie jestem pewien, który z dwóch kabelków jest masowym, to kolejną czynnością jet szukanie plusa (żyła mikrofonów) kolejno względem tych dwóch żył.

0
    Poziom 14  

Jeśli dobrze działa wywołanie to powinieneś miec też głos z dołu .Sprawdź słuchawką np ze starego unifonu czy słychac głos na przewodach czerwonym i zielonym jeśli nie to szukaj wcześniej(przed unifonem) jeśli jest to sprawdz kolejne punkty na unifonie i wyciągnij wnioski co jest uszkodzone.
    Jesli głosu nie ma już na przewodach to uszkodzenie może byc na instalacji (lepiej sprawdzic czy głos jest u sąsiada w unifonie)

0
    Poziom 13  

Panowie bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. atomero - wielkie dzięki za precyzyjny schemat podpięcia który mi podałeś.

Dzisiaj miałem zamiar sprawdzać wszystko ponownie ale okazało się że głośnik w unifonie już działa.

Uszkodzenie rzeczywiście musiało wystepować w instalacji. Konserwator instalacji usunął problem więc mój unifon działa.

Pozdrawiam. Raz jeszcze dzięki :D

0