Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prosty wzmacniacz na mA741

marianpl 20 Lut 2008 22:56 1979 2
  • #1 20 Lut 2008 22:56
    marianpl
    Poziom 8  

witam, mam takie zagadnienie: projektuje prosty wzmacniacz na układzie mA741, wzmocnienie -25V/V, pasmo przenoszenia powyżej 30kHz. Czyli według mnie należy zbudować go w konfiguracji odwracającej napięcie, wartości rezystancji na wej. powiedzmy 1k, sprzężenie 25k, dodatkowo rezystor w gałęzi nieodwracającej równy (R1+Rg)równolegle z R3 gdzie Rg około 50om, czyli rezystancja generatora który podłączymy no i potencjometr 10k w celu zrównoważenia napięcia niezrównoważenia. Chciałbym aby ktoś go zaopiniował i może nasunął lepsze zaprojektowanie takowego wzmacniacza. Mam pytanie: jak należy najlepiej dobrać wartość rezystancji na wejściu (chodzi mi o ograniczenia czyli jeżeli za małą wyjdzie to przeciążymy układ i będzie się grzał ale niestety nie do końca wiem co się stanie jeżeli będzie za duża, czy chodzi o to że układ nie będzie pracował?) aha i jeżeli ktoś może to prosiłbym o szczegółowy wykaz parametrów układu mA741, aha jeszcze chciałbym się zapytać czy potrzebne jest zastosowanie kondensatora w gałęzi nieodwracającej (jeżeli zastosujemy to będziemy mieli ograniczenie pasma od dołu? ma on na celu wyeliminowanie wzmocnienia napięcia niezrównoważenia? czy dobrze piszę? ) za porady z góry dzięki

0 2
  • #2 20 Lut 2008 23:29
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

marianpl napisał:
    witam, mam takie zagadnienie: projektuje prosty wzmacniacz na układzie mA741, wzmocnienie -25V/V, pasmo przenoszenia powyżej 30kHz.
    dużo więcej od 30kHz "nie wyciągniesz", ponieważ iloczyn pasma razy wzmocnienie dla wzmacniacza operacyjnego µA741 wynosi (katalogowo) 1MHz, a tu masz; 25•30kHz=750kHz...

marianpl napisał:
    Czyli według mnie należy zbudować go w konfiguracji odwracającej napięcie, wartości rezystancji na wej. powiedzmy 1k, sprzężenie 25k, dodatkowo rezystor w gałęzi nieodwracającej równy (R1+Rg)równolegle z R3 gdzie Rg około 50om, czyli rezystancja generatora który podłączymy
    Rezystor w gałęzi nieodwracającej (pomiędzy wejściem a szyną wspólną - GND) ma mieć wartość połączenia równoległego rezystancji wejściowej i sprzężenia zwrotnego: 1•25/(1+25)=25/26, wynika to z minimalizacji niezrównoważenia napięcia wyjściowego od prądów polaryzacji wejść wzmacniacza operacyjnego.

marianpl napisał:
    no i potencjometr 10k w celu zrównoważenia napięcia niezrównoważenia.
    Ten potencjometr, służący do równoważenia napięcia wyjściowego od niezrównoważenia różnicowego napięcia wejściowego, należy dołączyć do właściwych wyprowadzeń wzmacniacza (końce), a jego suwak do ujemnego zacisku zasilania.

marianpl napisał:
    Chciałbym aby ktoś go zaopiniował i może nasunął lepsze zaprojektowanie takowego wzmacniacza. Mam pytanie: jak należy najlepiej dobrać wartość rezystancji na wejściu (chodzi mi o ograniczenia czyli jeżeli za małą wyjdzie to przeciążymy układ i będzie się grzał ale niestety nie do końca wiem co się stanie jeżeli będzie za duża, czy chodzi o to że układ nie będzie pracował?)
    Wartość rezystancji wejściowej (1) może być właściwa, ale też może być zbyt małą wartością - zależy to od rezystancji źródła i oczekiwanej dokładności wartości wzmocnienia.
    Z tego też powodu rezystory w pętli sprzężenia zwrotnego należy zastosować dobrej jakości o odpowiedniej tolerancji - wysokostabilne z szeregu E-96, czy E-192.

marianpl napisał:
    aha i jeżeli ktoś może to prosiłbym o szczegółowy wykaz parametrów układu mA741,
    Patrz Google.

marianpl napisał:
    aha jeszcze chciałbym się zapytać czy potrzebne jest zastosowanie kondensatora w gałęzi nieodwracającej (jeżeli zastosujemy to będziemy mieli ograniczenie pasma od dołu? ma on na celu wyeliminowanie wzmocnienia napięcia niezrównoważenia? czy dobrze piszę? ) za porady z góry dzięki

Nie rozumiem, to gdzie chcesz wtedy podłączyć (z owym kondensatorem) to wejście nieodwracjące wzmacniacza by zapewnić dopływ prądu polaryzacji do tego wejścia?

Pozdrawiam

0
  • #3 21 Lut 2008 00:37
    marianpl
    Poziom 8  

Cytat:
    dużo więcej od 30kHz "nie wyciągniesz", ponieważ iloczyn pasma razy wzmocnienie dla wzmacniacza operacyjnego µA741 wynosi (katalogowo) 1MHz, a tu masz; 25•30kHz=750kHz...

znaczy się górna częstotliwość przenoszenia pasma powinna być równa bądź większa od 30kHz czyli jeśli taki wzmacniacz ma pole wzmocnienia 1Mhz to na pewno zmieszczę się w tych granicach, a jest możliwość dokładniejszego ustalenia częstotliwości górnej ( czy nie będzie trzeba zastosować układu całkującego )

Cytat:
    Rezystor w gałęzi nieodwracającej (pomiędzy wejściem a szyną wspólną - GND) ma mieć wartość połączenia równoległego rezystancji wejściowej i sprzężenia zwrotnego: 1kΩ•25kΩ/(1kΩ+25kΩ)=25/26kΩ, wynika to z minimalizacji niezrównoważenia napięcia wyjściowego od prądów polaryzacji wejść wzmacniacza operacyjnego.

Cytat:
    Wartość rezystancji wejściowej (1kΩ) może być właściwa, ale też może być zbyt małą wartością - zależy to od rezystancji źródła i oczekiwanej dokładności wartości wzmocnienia.

a rezystancja źródła jakim jest wspomniany generator w większości przypadkach nie ma wartości ok. 50om? (oczywiście powszechnie stosowanych przy badaniu układów na laboratoriach), według Ciebie nie powinno się uwzględnić tej wartości rezystancji przy wyznaczeniu rezystora R3 (w gałęzi nieodwracającej)? czy ona przypadkiem nie tworzy szeregowego połączenia z rezystorem R1 (w gałęzi odwracającej)?

Cytat:
    Ten potencjometr, służący do równoważenia napięcia wyjściowego od niezrównoważenia różnicowego napięcia wejściowego, należy dołączyć do właściwych wyprowadzeń wzmacniacza (końce), a jego suwak do ujemnego zacisku zasilania.

tutaj widzę, że zgadzamy się w 100%
    jeśli chodzi o kondensator to mój błąd oczywiście (rozumiem że owe zastosowanie jest przydatne w układach bez kompensacji potencjometrem i w układach nieodwracających fazy)

a jeśli chodzi o wartości rezystancji to czy stosowne jest może znalezienie powiedzmy ich wartości w środku dozwolonych tzn. o ile wiem to zawiera się ona w granicach od 500om do 500k (mam na myśli R1), czy wystarczy ta zastosowana przeze mnie oczywiście po dobraniu wszystkich rezystorów z typoszeregu (zwiększenie wartości rezystancji będzie powodowało zwiększenie szumów własnych wzmacniacza?)

za Twoje przemyślenia oczywiście wielkie dzięki

0