Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mlody "elektryk" prosi o informacje :)

abcdmariusz 20 Lut 2008 23:03 5747 9
  • #1 20 Lut 2008 23:03
    abcdmariusz
    Poziom 9  

witam :) Jestem jeszcze nie doszłym elektrykiem, znaczy sie w trakcie nauki :) Mam sprawe... mogl by mi ktos wytlumaczyc jak powinno sie wykonac instalacje oswietlenia, jak popodlaczac te przewody w puszkach, jak robic odgalezienia ( mam obwod elektryczny jak robic odgalezienia na poszczegolne gniazdka ) itp.. chodzi mi o taka wiedze do zastosowania typowo w praktyce :) w szkole niestety ucza nas tylko teori o praktyce mozna niestety zapomniec :/

0 9
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 20 Lut 2008 23:23
    slawek1111
    Poziom 26  

A o jaką instalację ci chodzi?Nadtynkową czy podtynkową.W instalacji podtynkowej puszek rozgałęziających się już nie stosuje.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 20 Lut 2008 23:34
    patryk-84a
    Poziom 28  

Jak sobie klient po "staremu" życzy to stosuje się, czasem przydaje się jedna puszka gdzieś w celu zaoszczędzenia dużej ilości przewodu lub dla ułatwienia sprawy. Teraz często łączy się instalację w tzw. pętle (od gniazdka do gniazdka) i stosuje się głębokie puszki. W puszkach jest wtedy mało miejsca i potrzebne dodatkowe połączenia (które wcześniej wykonywało się za pomocą "pierścieni") wykonuje się za pomocą złączek typu WAGO. Pętla taka zasilana jest z dwóch stron i należy wtedy bezwzględnie uważać na kolory. W przypadku wypalenia się jakiegoś odcinka przewodu między gniazdkami, mamy pewność, że w gniazdkach nadal będzie prąd.

0
  • #4 20 Lut 2008 23:56
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

patryk-84a napisał:
    Jak sobie klient po "staremu" życzy to stosuje się, czasem przydaje się jedna puszka gdzieś w celu zaoszczędzenia dużej ilości przewodu lub dla ułatwienia sprawy. Teraz często łączy się instalację w tzw. pętle (od gniazdka do gniazdka) i stosuje się głębokie puszki. W puszkach jest wtedy mało miejsca i potrzebne dodatkowe połączenia (które wcześniej wykonywało się za pomocą "pierścieni") wykonuje się za pomocą złączek typu WAGO. Pętla taka zasilana jest z dwóch stron i należy wtedy bezwzględnie uważać na kolory. W przypadku wypalenia się jakiegoś odcinka przewodu między gniazdkami, mamy pewność, że w gniazdkach nadal będzie prąd.

Dokładnie tak jak Kolega wyżej napisał tylko z jednym zastrzeżeniem - WAGO to tylko produkt, można stosować inne metody łączenia ale to już zależy od elektryka bądź projektu.

0
  • #5 21 Lut 2008 00:22
    dreaper
    Poziom 18  

patryk-84a - masz może jakiś przykładowy schemat takiej instalacji?

0
  • #6 21 Lut 2008 00:41
    Madrik
    Moderator Robotyka

abcdmariusz napisał:
    witam :) Jestem jeszcze nie doszłym elektrykiem, znaczy sie w trakcie nauki :) Mam sprawe... mogl by mi ktos wytlumaczyc jak powinno sie wykonac instalacje oswietlenia, jak popodlaczac te przewody w puszkach, jak robic odgalezienia ( mam obwod elektryczny jak robic odgalezienia na poszczegolne gniazdka ) itp.. chodzi mi o taka wiedze do zastosowania typowo w praktyce :) w szkole niestety ucza nas tylko teori o praktyce mozna niestety zapomniec :/

Tak najprościej, po małpiemu - instalacje siłowe, łaczysz kolorami. Przewody o tym samym kolorze, zawsze ze sobą. Przyczym bezwzględnie musisz przestrzegać zasady - żółtozielony to PE, czyli przewód ochronny, inaczej uziemienie. Natomiast niebieski to zero robocze.
    W instalacjach oświetleniowych jest trudniej. Musisz uwzględniać różne rodzaje połaczeń, często ze zmianą kolorów. Tu już trudniej.
    Pamietaj tylko, że wyłączniki daje się na fazie.

Praktykę najłatwiej zdobywać w pracy. W wakacje zatrudnij się np. jako pomocnik montera instalacji. Poznasz zawód od kuchni i zarobisz parę groszy. Przy dobrym fachowcu można się nauczyć więcej o robocie w miesiąc, niż przez rok szkoły.

Przy czym, to o czym mówisz, to nie jest robota dla elektryka :) Tylko dla małpoluda ze zdolnością wykonywania poleceń. Monterzy instalacji to raczej niski szczebel kariery zawodowej - wiedza podstawowa. Osoby takie po zbyt długim "stażu" na tym stanowisku popadają w rutynę i wyczyniają najwięcej "udziwnień" przy innych pracach elektrycznych, jak np. watowanie bezpieczników drutem itd.
    Warto poznać te podstawy, ale raczej nie nastawiaj się na taką pracę. Lepiej zająć się czymś bardziej kreatywnym. Możesz choćby iść na studia i zrobić potem uprawnienia projektowe, zainteresować się energetyką lub automatyką sterowniczą. Coraz częściej stosuje się inteligentne instalacje elektryczne, które raczej mocno różnią się od "typówki mieszkaniowej".
    Wybór masz ogromny i wszytko przed tobą.
    Szkoda zycia na wieczne "ciąganie druta".

1
  • #7 21 Lut 2008 00:53
    patryk-84a
    Poziom 28  

Nie no jak schemat? Nie potrzeba tu żadnych schematów. Zresztą każda instalacja jest inna. Zasada jest taka sama jak zawsze. Gniazdka przewód 3x2.5, oświetlenie 3x1.5, żyrandole 4x1.5. Przewody łączone w puszkach od przełączników i gniazdek. Wiercę pod puszki na jednakowych wysokościach. Oświetlenie 150cm, gniazda pokój 30cm, gniazda kuchnia i łazienka 120cm. Oczywiście to przykłady i są również wyjątki z woli klienta, np. wyłączniki kinkietów w układzie schodowym po obu stronach łóżka, co kto woli. Poza tym dużo włączników do jednego oświetlenia aby nie chodzić po ciemku i nie cofać się aby wyłączyć światło (oczywiście w granicach rozsądku). Do kuchni doprowadzona siła (w razie jakiejś kuchni elektrycznej lub czegoś).

0
  • #8 21 Lut 2008 10:28
    abcdmariusz
    Poziom 9  

noo chodzi mi glownie o instalacje pod tynkowa :)

czyli najprosciej to doprowadzamy przewod do puszki robimy "ciach" przy pomocy zlaczek WAGO łaczymy uciety przewod z przewodem który idzie do gniazdka i drugim przewodem który przykladowo leci do 2 gniazdka (nastepnej puszki) ??

0
  • #9 21 Lut 2008 18:55
    and61
    Poziom 26  

dokladnie tak, tylko ja bym nie polecał złaczek WAGO osobom nie majacym praktyki w łaczeniu przewodow za ich pomoca , ponieważ w przypadku pomyłkowego połaczenia osoba ta może miec problemy z rozłaczeniem tych przewodow, drzewiej bywało ze robilo się na skrętke czy połaczenie śrubowe i było ok.

0
  Szukaj w 5mln produktów