Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozwiąż równanie, aby wyłączyć budzik

mi_ma 21 Lut 2008 07:24 9354 46
  • Rozwiąż równanie, aby wyłączyć budzik

Oto przykład dosyć niecodziennego budzika. Wiele osób ma problem ze wstaniem rano z łóżka i bardzo często pobudka kończy się wyłączeniem budziki i zakryciem głowy kołdrą. Często później nawet się nie pamięta, że samemu wyłączyło się budzik i zwala się winę na wadliwy sprzęt.
    Widzieliśmy już kilka prób budowy budzików, które mają temu zapobiec. Ten wymaga od nas myślenia. W momencie włączenia się budzika na wyświetlaczu pojawia się równanie matematyczne do rozwiązania. Dopiero po udzieleniu poprawnej odpowiedzi można wyłączyć budzik.
    Dodatkowo budzik wymaga udzielenia poprawnej odpowiedzi na 5 równań z rzędu co ma być gwarancją rozbudzenia delikwenta.
    Całość działa na mikrokontrolerze PIC16. Schematy, wzory płytek i wsad do mikrokontrolera dostępny jest na stronie projektu.

Rozwiąż równanie, aby wyłączyć budzikRozwiąż równanie, aby wyłączyć budzik

Źródło http://www.cheaphack.net/2008/01/turing-alarm-clock.html

Fajne! Ranking DIY
  • #2 21 Lut 2008 09:50
    kospan2
    Poziom 10  

fajne rozwiązanie na rano jak się idzie do szkoły

• #3 21 Lut 2008 09:58
    bartek3579
    Poziom 17  

Odrazu powtorzenie na klasowke z matmy, ale za malo przyciskow by wprowadzic wynik.

• #4 21 Lut 2008 10:09
    kamilcomp
    Poziom 20  

Fajna konstrukcja.... Sam za coś takiego się wezmę ;)

• #5 21 Lut 2008 10:15
    Khazar
    Poziom 13  

myślę, że urządzenie powinno być dodatkowo umieszczone w pancernej obudowie ;)

fajny pomysł, aczkolwiek jak dla mnie sam dźwięk budzika "brzmi jak wyrok"...

• #6 21 Lut 2008 10:19
    kamilcomp
    Poziom 20  

Pancernej?? Może być byle baterie nie wypadały po uderzeniu czy dłuższym locie ;)

• #7 21 Lut 2008 11:29
    Defenestrator
    Poziom 14  

Genialne. Boję się tylko czy po miesiącu "treningu" z takim budzikiem dalej trzebaby być przytomnym żeby rozwiązać równania...

• #8 21 Lut 2008 12:04
    riodoro1
    Poziom 22  

To chyba będzie moja pierwsza konstrukcja na PIC'u
    ciekawe rozwiązanie bo czasem trzeba pomyśleć żeby się obudzić :D

• #9 21 Lut 2008 13:42
    byrrt
    Poziom 21  

Tak jak kolega Defenestrator napisał - ciekawe jak po miesiącu używania takiego budzika :) Ja mam podobny problem co autor projektu i próbuję różnych rzeczy ale zawsze po jakimś czasie się do nich przyzwyczajam :) Potrafię wstać, przejść cały pokój, znaleźć budzik, wyłączyć i położyć się dalej spać.. :) Przeszkody typu krzesła itp nic nie dają - czasem i tak nie pamiętam że go wyłączałem :)))

Pozdrawiam

• #10 21 Lut 2008 14:18
    aktus
    Poziom 17  

Gdzieś w jakimś sklepie z gadgetami spotkałem się z budzikiem o sile 120 dB. Nawet kołdra nie pomoże...

• #11 21 Lut 2008 15:14
    kotu123456789
    Poziom 12  

Fajny pomysł ale na mnie nieskuteczny bo znając siebie rozwalił bym o ścianę albo wywalił przez okno :D

• #12 21 Lut 2008 15:20
    kamilcomp
    Poziom 20  

Najlepszym sposobem w tym przypadku to było by uwiązać wiadro z wodą i jak budzik zadzwoini aby spadało ;) (żarcik).... Ten budzik 120db napewno by się spisał....

• #13 21 Lut 2008 15:26
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

aktus napisał:
    Gdzieś w jakimś sklepie z gadgetami spotkałem się z budzikiem o sile 120 dB. Nawet kołdra nie pomoże...

Siema,
    Zaje***ty wynalazek - nic tylko ustawić na 4:00 rano i czekać na pobódkę ze strony sąsiadów :D

• #14 21 Lut 2008 15:40
    Szopler
    Poziom 21  

byrrt napisał:
    Potrafię wstać, przejść cały pokój, znaleźć budzik, wyłączyć i położyć się dalej spać.. :) Przeszkody typu krzesła itp nic nie dają - czasem i tak nie pamiętam że go wyłączałem :)))

Pozdrawiam

Ja tez tak mam ;).
    Jest jeszcze inne wyjście... Dla tych którzy mają standardowe tapczany ze skrzynią na pościel. Śruba trapezowa i silnik. Budzik powoli otwiera tapczan z delikwentem i ten spada na glebę... Oczywiście nie ma możliwości ręcznego opuszczenia, ani wyłączenia. Po 5 minutach tapczan sam się zamyka...
    Jest tylko jedna wada. Delikwent może ściągnąć kołdrę i spać dalej na podłodze... :D

• #15 21 Lut 2008 16:22
    kamilcomp
    Poziom 20  

Z tą sprężyną to niezły pomysł ;)... A jak taka sprężyna wygląda??

• #16 21 Lut 2008 16:59
    BartekWB
    Poziom 27  

Konstrukcja ciekawa, sygnał budzika przerażający ;). Dobrze rozwiązany system wprowadzania odpowiedzi, 3 przyciski wystarczą. Ciekawe czy równania są dobierane losowo, czy to zestaw gotowców.
    Co do budzenia, mam swój niezawodny sposób. Budzik stawiam gdzieś daleko od łóżka, rozkręcam głośnik prawie, że na maksimum, zostawiam tyle, żeby nie zarżnąć. Gdy budzik zadzwoni to wyskakuje odruchowo z łóżka i jestem w takim szoku, że szybko biegnę do źródła hałasu, zanim zdążę odłączyć jestem przebudzony :). Po takim maratonie trudno jest dalej spać.

• #17 21 Lut 2008 17:49
    Karol966
    Poziom 30  

Dla mnie naciągane ;) jakbym miał dość liczenia co ranek zadań, (które i tak są łatwe) to pewnego wesołego ranka poprostu wyrzucił bym ten budzik za okno :D

Niedawno ktoś zrobił robota ( budzik na kołach) który po włączeniu się budzika uciekał od śpiocha, trzeba go złapać i wpisać kod. Też pomysłowe

• #18 21 Lut 2008 18:39
    daro_zory
    Poziom 15  

Ja słyszałem o takim budziku, który po załączeniu się, wystrzeliwuje bodajże cztery puzzle po całym pokoju, a żeby go wyłączyć trzeba pozbierać puzzle i ułożyć z powrotem na budziku :P

• #19 21 Lut 2008 18:41
    kamilcomp
    Poziom 20  

A masz karol966 może jakieś wiecej informacji na temat tego robota budzika?? jakiś link czy coś??

• #20 21 Lut 2008 18:41
    Szopler
    Poziom 21  

daro_zory napisał:
    Ja słyszałem o takim budziku, który po załączeniu się, wystrzeliwuje bodajże cztery puzzle po całym pokoju, a żeby go wyłączyć trzeba pozbierać puzzle i ułożyć z powrotem na budziku :P

Genialne w swojej prostocie :).

• #21 21 Lut 2008 19:34
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

"Masz to umieć w nocy o północy" - jak to mawiają nauczyciele ;)
    Fajna sprawa, ale sobie na pewno takiego nie zbuduję.

• #22 21 Lut 2008 19:57
    Karol966
    Poziom 30  

kamilcomp napisał:
    A masz karol966 może jakieś wiecej informacji na temat tego robota budzika?? jakiś link czy coś??

Nie pamięatm z kąd to wycztałem, wydaje mi się, że to był projekt kolegi z roku. Spytam sie go o to.

• #23 21 Lut 2008 21:32
    piasek1990
    Poziom 19  

Raz moze bym i rozwiazal te zadanie ale nastepne dni juz bylyby bez tego budzika
    A propo; wy tez macie tak ze nie wazne ile byscie nie spali i tak jestescie nie wyspani? :D

• #24 21 Lut 2008 22:01
    Mchal Smolarz
    Poziom 2  

Fajny budzik... Ja mam tez problem czy ide spać o 21.00 00.00 czy 2.00 i tak jestem niewyspany...
    Różnica polega na tym że inaczej się zachowuje w ciągu dnia...:/

• #25 21 Lut 2008 22:31
    Szopler
    Poziom 21  

Nie, no - tak źle nie jest. Jeżeli mam ciekawą robótkę związaną z elektroniką to 6h snu mi wystarcza ;). Wstaję i działam... heh

• #26 21 Lut 2008 22:53
    byrrt
    Poziom 21  

Szopler napisał:
    Jest jeszcze inne wyjście... Dla tych którzy mają standardowe tapczany ze skrzynią na pościel. Śruba trapezowa i silnik. Budzik powoli otwiera tapczan z delikwentem i ten spada na glebę... Oczywiście nie ma możliwości ręcznego opuszczenia, ani wyłączenia. Po 5 minutach tapczan sam się zamyka...
    Jest tylko jedna wada. Delikwent może ściągnąć kołdrę i spać dalej na podłodze... :D

To jest dla mnie genialny pomysł :D U mnie motyw z syreną mógłby być niebezpieczny bo ja śpię na półkotapczanie i taki sygnał mógłby spowodować walnięcie głową w amoku o półkę :P Po tym ma jeszcze tę wadę że razem z tobą budzi się pół osiedla :) Mnie tu już matka ganie że się rano wyspać nie może bo przez pół godziny załączam dobudzanie i idę dalej spać :) To samo do autora projektu.. Wg mnie po pierwszej reakcji (naciśnięciu przycisku) powinien na chwilę przestać grać dając np 10s na pomyślenie i wpisanie wyniku.. Przez te 10s pobudzi całą rodzinę i tylko rozdrażni z rana delikwenta :)

• #27 21 Lut 2008 23:14
    navoye
    Poziom 10  

Cytat:
    Ja słyszałem o takim budziku, który po załączeniu się, wystrzeliwuje bodajże cztery puzzle po całym pokoju, a żeby go wyłączyć trzeba pozbierać puzzle i ułożyć z powrotem na budziku Razz

http://www.bimbambanana.com/index.php?p=Puzzle&side=visProd&prod_id=21
    Ja mam taki i musze powiedziec ze jest do d... jakby ktos sie na niego kusil to nie sobie odpusci bo duzo $ wydane w bloto. Wykonanie tragiczne, te puzelki wcale mocno nie wystrzeliwuja, czasem tylko jeden wystrzeli a reszta siedzi na swoim miejscu i wogole nie trzeba sie wysilac zeby go wylaczyc. no chyba ze ktos ustawi go sobie tak zeby spadal np. za lozko czy szafke i wtedy zabawa z odsuwaniem, ale nie o to chodzilo przeciez... Generalnie nie polecam nikomu
    Powoli przymiezam sie do Clocky.
    Ten i inne ciekawe pomysly znajdziecie np. na stronie
    http://www.nowinki.net/tag/budzik.html
    Moim zdaniem na szczegolne uznanie zasluguje Flying Alarm Clock :)

• #28 21 Lut 2008 23:33
    Pocieszny
    Poziom 38  

Ja sobie śpię na górze na łóżku piętrowym, a i tak potrafię unicestwić wszystkie budziki w pokoju(komórki - swoją i współlokatorów, 2 budziki, laptop z programem budzącym podłączony do głośników), wdrapać się z powrotem na gałąź i dalej spać :P Mam w planach taki budzik że w 4 kątach pokoju będą przyciski i będzie trzeba przebiec cały pokój dokoła, wcisnąć je w odpowiedniej kolejności żeby się wyłączył budzik - taka poranna gimnastyka, trochę rośnie poziom adrenaliny ;)

• #29 22 Lut 2008 00:07
    majster256
    Poziom 21  

Jarema napisał:
    aktus napisał:

Siema,
    Zaje***ty wynalazek - nic tylko ustawić na 4:00 rano i czekać na pobódkę ze strony sąsiadów :D

poprostu: dobudzanie :D

• #30 22 Lut 2008 00:58
    piasek1990
    Poziom 19  

A najtaniej i najprosciej kupic kilka najtanszych zegareczkow made in chinopodobnych i porozmieszczac w pokoju albo w wersji hardcorowej w roznych czesciach domu :P

Szukaj w 5mln produktów