Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator pwm - Czy mogę go regulować przy pomocy uC?

solar1 21 Lut 2008 08:23 1482 3
  • #1 21 Lut 2008 08:23
    solar1
    Poziom 15  

Witam czesto korzystam z regulatora opisanego na stronie
    http://www.elb.vectranet.pl/~krzysztofg/projekty/555_pwm_506k.htm
    dziala swietnie !! ale mam taki problem i nie wiem jak go rozwiazac tj
    chcialbym regulowac ten regulator przy pomocy uC <nie korzystajac ze sprzetowego generatora sygnalu PWM zawartego w procesorze>

Regulacja nie musi byc plynna moze byc "3/4 biegowa"
    Wpadlem na pomysl wykorzystania przekaznikow do zmiany wartosci rezystorow <taka drabinka rezystorowa przelaczana> ale ten sposob wydaje mi sie malo elegancki ;-)

Czy dwie kostki cd4051 sprawdza sie w roli takiego przelacznika ? dla ne555 zamiast tradycyjnego potencjometru ?
    W opisie widze ze jest to multiplexer analogowy .. tylko nie wiem jak on spradza sie w praktyce :(
    a moze jest jakis dedykowany sprzetowy regulatorek pwm z przyjaznym sterowaniem dla uC ?

• #2 21 Lut 2008 14:06
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

Jak koniecznie chcesz takie rozwiazanie, to możesz korzystać rzecz jasna z dowolnych kluczy CMOS, tylko należy uwzględnić rezystancję włączonego klucza, która przy Vdd=+5V może dochodzić do kilkuset omów (na pewno nie będzie to 0 R!!). A tak swoja drogą, to skoro korzystasz z mikrosterownika to na co Ci ta cała "choinka" układów na zewnątrz?? Korzystaj na maksa z jego mozliwości, a PWM (i wiele innych rzeczy równolegle w przerwaniach) to żaden problem nawet dla najtańszego uPC (np. AT89C2051, który kosztuje obecnie ok. 3,- zł/szt). Rozumiem, że chodzi o problem z programowaniem, ale od tego dzisiaj nie uciekniesz (lenistwo w tym względzie zemści się podwójnie w przyszłości!!) ;-) .

Pozdrawiam

• #3 22 Lut 2008 11:01
    solar1
    Poziom 15  

a ja uwazam wlasnie ze nie masz racji wogole ..czemu ?
    wole zrobic regulator jako oddzielny modol na oddzielnej pcb zdala od uC , w taki sposob iz w razie awarii/uszkodzenia wymianie/naprawie podlega caly blok pwm a nie caly uklad z uC i jego peryferia
    co do rezystancji klucza cd4051 znajduje czasem zastosowanie w przelacznikach audio ... rezystancja kanalu chyba nie moze byc za duza prawda ?

• #4 22 Lut 2008 13:13
    r2d2004
    Poziom 31  

... Twoja wola (widocznie wiesz lepiej) ;-) Tylko zauważ, że:

1/ 3-4 układy scalone (jakie by one nie było) to większe prawdopodobieństwo uszkodzenia systemu, niż kiedy mamy tylko jeden układ scalony i mniej połączeń na PCB (po prostu więcej do zepsucia - to chyba oczywiste nawet na chłopski rozum, a zgodnie z prawami Murphiego: "jak coś ma się zepsuć to na pewno sie zepsuje" ;-) ).

2/ PWM to żaden skomplikowany system i nie widzę potrzyby robienia tego w postaci modułowej z wielu układów scalonych, skoro wystarczy jeden mały układ uPC DIP/SOP20 (za 3 zł) w którym oprócz PWM zaimplementujesz wszyskie pozostałe funkcje Twojego systemu. Do tego dwa/trzy mikroswitche (UP/DOWN/DIR) ewentualnie dodatkowy impulsator z kodem Gray'a (jak lubisz kręcić gałką) i to wszystko dla PWM. Zepsuć się może TYLKO jeden układ - prawdopodobieństwo uszkodzenia dużo mniejsze niż ad1. Poza tym w układzie PWM z uPc możesz w prosty sposób dodać wiele funkcji (zabezpieczająco-kontrolujących system regulacji obrotów PWM), co w przypadku użycia pojedyńczych "klocków", prowadzi najczęściej do nadmiernej rozbudowy systemu, a z tego wynika ad1 i "kwadratura koła się zamyka".

3/ Na co ci sprawny moduł PWM, skoro padnie procesor (jak twierdzisz), lub vice wersa, skoro PWM ma być sterowany z uPc. I tak przecież system będzie martwy (wymiana jednego "procka" za 3 zł - to chyba nie problem - patrz ad2.) , no chyba, że budujesz statek kosmiczny ;-) i będziesz w nim leciał na orbitę :-) :-) (układ "dużego ryzyka", gdzie chodzi o życie ludzkie), to wtedy faktycznie przydałoby się mieć wielokrotnie zdublowany system modułowy z możliwością przechodzenia np. z automatyki na ręczne. ;-) ;-) ;-).

Pozdrawiam
    PS Jeśli chodzi o rezystancję drenu kluczy to dla CD4051 (tak podaje producent) przy Vdd=+10V (Vee=Vss=0V - na masie) wynosi ona od 120 do 400 omów. U Ciebie przy +5V zasilania i Vss z Vee na masie, będzie jeszcze większa, co oczywiście nie przeszkadza, żeby wykorzystać te klucze do togo, do czego zostały stworzone, tylko trzeba to uwzględnić (tak jak pisałem wcześniej).

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo