Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator pwm - Czy mogę go regulować przy pomocy uC?

solar1 21 Lut 2008 08:23 1512 3
  • #1 21 Lut 2008 08:23
    solar1
    Poziom 15  

Witam czesto korzystam z regulatora opisanego na stronie
    http://www.elb.vectranet.pl/~krzysztofg/projekty/555_pwm_506k.htm
    dziala swietnie !! ale mam taki problem i nie wiem jak go rozwiazac tj
    chcialbym regulowac ten regulator przy pomocy uC <nie korzystajac ze sprzetowego generatora sygnalu PWM zawartego w procesorze>

Regulacja nie musi byc plynna moze byc "3/4 biegowa"
    Wpadlem na pomysl wykorzystania przekaznikow do zmiany wartosci rezystorow <taka drabinka rezystorowa przelaczana> ale ten sposob wydaje mi sie malo elegancki ;-)

Czy dwie kostki cd4051 sprawdza sie w roli takiego przelacznika ? dla ne555 zamiast tradycyjnego potencjometru ?
    W opisie widze ze jest to multiplexer analogowy .. tylko nie wiem jak on spradza sie w praktyce :(
    a moze jest jakis dedykowany sprzetowy regulatorek pwm z przyjaznym sterowaniem dla uC ?

0 3
  • #2 21 Lut 2008 14:06
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

Jak koniecznie chcesz takie rozwiazanie, to możesz korzystać rzecz jasna z dowolnych kluczy CMOS, tylko należy uwzględnić rezystancję włączonego klucza, która przy Vdd=+5V może dochodzić do kilkuset omów (na pewno nie będzie to 0 R!!). A tak swoja drogą, to skoro korzystasz z mikrosterownika to na co Ci ta cała "choinka" układów na zewnątrz?? Korzystaj na maksa z jego mozliwości, a PWM (i wiele innych rzeczy równolegle w przerwaniach) to żaden problem nawet dla najtańszego uPC (np. AT89C2051, który kosztuje obecnie ok. 3,- zł/szt). Rozumiem, że chodzi o problem z programowaniem, ale od tego dzisiaj nie uciekniesz (lenistwo w tym względzie zemści się podwójnie w przyszłości!!) ;-) .

Pozdrawiam

0
  • #3 22 Lut 2008 11:01
    solar1
    Poziom 15  

a ja uwazam wlasnie ze nie masz racji wogole ..czemu ?
    wole zrobic regulator jako oddzielny modol na oddzielnej pcb zdala od uC , w taki sposob iz w razie awarii/uszkodzenia wymianie/naprawie podlega caly blok pwm a nie caly uklad z uC i jego peryferia
    co do rezystancji klucza cd4051 znajduje czasem zastosowanie w przelacznikach audio ... rezystancja kanalu chyba nie moze byc za duza prawda ?

0
  • #4 22 Lut 2008 13:13
    r2d2004
    Poziom 31  

... Twoja wola (widocznie wiesz lepiej) ;-) Tylko zauważ, że:

1/ 3-4 układy scalone (jakie by one nie było) to większe prawdopodobieństwo uszkodzenia systemu, niż kiedy mamy tylko jeden układ scalony i mniej połączeń na PCB (po prostu więcej do zepsucia - to chyba oczywiste nawet na chłopski rozum, a zgodnie z prawami Murphiego: "jak coś ma się zepsuć to na pewno sie zepsuje" ;-) ).

2/ PWM to żaden skomplikowany system i nie widzę potrzyby robienia tego w postaci modułowej z wielu układów scalonych, skoro wystarczy jeden mały układ uPC DIP/SOP20 (za 3 zł) w którym oprócz PWM zaimplementujesz wszyskie pozostałe funkcje Twojego systemu. Do tego dwa/trzy mikroswitche (UP/DOWN/DIR) ewentualnie dodatkowy impulsator z kodem Gray'a (jak lubisz kręcić gałką) i to wszystko dla PWM. Zepsuć się może TYLKO jeden układ - prawdopodobieństwo uszkodzenia dużo mniejsze niż ad1. Poza tym w układzie PWM z uPc możesz w prosty sposób dodać wiele funkcji (zabezpieczająco-kontrolujących system regulacji obrotów PWM), co w przypadku użycia pojedyńczych "klocków", prowadzi najczęściej do nadmiernej rozbudowy systemu, a z tego wynika ad1 i "kwadratura koła się zamyka".

3/ Na co ci sprawny moduł PWM, skoro padnie procesor (jak twierdzisz), lub vice wersa, skoro PWM ma być sterowany z uPc. I tak przecież system będzie martwy (wymiana jednego "procka" za 3 zł - to chyba nie problem - patrz ad2.) , no chyba, że budujesz statek kosmiczny ;-) i będziesz w nim leciał na orbitę :-) :-) (układ "dużego ryzyka", gdzie chodzi o życie ludzkie), to wtedy faktycznie przydałoby się mieć wielokrotnie zdublowany system modułowy z możliwością przechodzenia np. z automatyki na ręczne. ;-) ;-) ;-).

Pozdrawiam
    PS Jeśli chodzi o rezystancję drenu kluczy to dla CD4051 (tak podaje producent) przy Vdd=+10V (Vee=Vss=0V - na masie) wynosi ona od 120 do 400 omów. U Ciebie przy +5V zasilania i Vss z Vee na masie, będzie jeszcze większa, co oczywiście nie przeszkadza, żeby wykorzystać te klucze do togo, do czego zostały stworzone, tylko trzeba to uwzględnić (tak jak pisałem wcześniej).

0