Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rodzaje wzmacniaczy mocy jaki dobrać do moich zastosowań?

21 Lut 2008 17:07 1925 3
 • Poziom 15  
  Mam pytanie które wywodzi sie z rozmowy z moim kolegą . Znalazłem przed wzmacniacz do gitary basowej akuratnie teraz są 2 dostępne na allegro i mówie koledze że prawdopodobnie sobie kupie wezme do tego jaką estradową końcówke mocy i będize grało spoko . Kolega zareagował śmieche i powiedział mi że są specjalne końcówki do gitar i gitar basowych . Moje pytanie brzmi czym sie takie końcówki różnią i czy estradówka była by zła?
 • Poziom 23  
  Na podstawie Twojego pytania wnioskuję, że posiadasz lub masz zamiar kupić solidną kolumnę basową np 4x12. Takie kolumny współpracują z zasady z basowymi headem: przed wzmacniaczem i końcówką mocy w jednej obudowie.
  W przeciwieństwie do wzmacniaczy lampowych półprzewodnikowe końcówki mocy z reguły nie wyróżniają się niczym szczególnym; są to typowe tranzystorowe wzmacniacze mocy pracujące w klasie AB, tak samo jak typowe końcówki estradowe. Za kształtowanie brzmienia w 100% (no może w 99% ;) ) odpowiada w takim przypadku przedwzmacniacz. Tylko raz spotkałem się z przypadkiem, gdy w obwodzie tranzystorowej końcówki mocy w sprzężeniu zwrotnym zastosowano specyficzny układ Presence (w piecyku Soundman Tender) ale to raczej wyjątek niż reguła.
  Ta więc jeżeli chcesz możesz kupić sobie porządny przedwzmacniacz dedykowany do gitary (basowej) i sygnał z przedwzmacniacza dać na końcówkę estradową napędzającą odpowiednią kolumnę.
  Pozdrox
 • Poziom 41  
  zgadzam sie z przedmówca, ale musisz kupić naprawde dobą ta koncówke estradowa nie jakis hollwood. szczeże bardziej proponowałbym uzywanego heada, np hartke, można dość tanio kupić a naprawde zawodowy sprzęt, za preamp dasz 400zł za końcówke 800, a za 1200 kupisz całe używane hartke.
 • Moderator Akustyka
  Sam wzmacniacz półprzewodnikowy niczym nie różni się w piecach i w wzmacniaczach estradowych.
  W popularnych tanich piecach stosowane są popularne układy np TDA 2030, TDA 2050. Różnica jest w przedwzmacniaczu a dokładniej w wejściu przedwzmacniacza. Sam przedwzmacniacz jest robiony często na TL072 na wzmacniaczach operacyjnych stosowanych w mikserach. Natomiast stopień wejściowy ma wysoką impedancję >1Mohm dedykowaną do pracy z gitarami. Często piece basowe mają wbudowany jeszcze kompresor.

  żeby zamienić wzmacniacz estradowy na head basowy, musisz Gitarę podpiąć do przedwzmacniacza, to do wzmacniacza i ten do paczki.