Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn na GDN 25/60

davemsr 21 Lut 2008 17:54 2601 30
  • #1 21 Lut 2008 17:54
    davemsr
    Poziom 10  

Witam, zastanawiałem się nad kupnem kolumn lecz za kasę którą mogę przeznaczyć na zakup, wybór jest mały. Myślałem nad stxami f-200 ale wszyscy piszą ze to jest gó... warte więc postanowiłem, że osobiście złoże sobie kolumny:P. Kiedyś miałem kolumny ZG40 ale niestety zaczęły się sypać więc sprzedałem je na części i nawet nieźle zarobiłem. Aktualnie mam tylko głośniki niskotonowe GDN25/60(nowe) 8ohm które chce wykorzystać do mojego projektu. Koszt jaki mogę przeznaczyć na same głośniki średnio i wysokotonowe to maks 200zl. Zwrotnice wykona mi nauczyciel z przedmiotu zawodowego i potrzebne mu parametry oraz najlepiej odpowiednie pasma dla głośników. Kolumny mają mieć wysokość ok 1m szerokość ok 25cm, głośnik niskotonowy chcę umieścić z boku. I teraz pojawia się pytanie jakie będą najodpowiedniejsze głośniki do tych gdn`ów? szukałem na elce ale mało ludzi buduje kolumny w oparciu o 25tki dlatego prosiłbym o odpowiedź. Mój pokój ma 14mk2, najczęściej slucham muzyki pop rock i czasem pseudo techno;p. Te kolumienki będą grały z jakąś yamaha lub pioneerem o mocy ok 2x80 90wat przy 8ohm
    Pozdrawiam

0 29
  • #2 21 Lut 2008 23:13
    Micharlito
    Poziom 35  

Kolumna 2way czy 3way ? Jak nisko chcesz odciąć GDN ?

0
  • #3 21 Lut 2008 23:22
    davemsr
    Poziom 10  

chciałbym raczej trójdrożną chodź teraz jak czytam to nie za bardzo się wyrobię w tej kwocie, którą chce przeznaczyć na głośniki. Co do cięcia tego GDN to najlepiej jak najniżej i odpowiednio zestroić obudowę tak ok 35 40hz. Dzięki, że się odezwałeś, jutro chciałem rozmawiać z nauczycielem w jakich pasmach mają chodzić te głośniki. Chcę je wykonać jak najlepiej dlatego zależy mi na poradach i opiniach bardziej doświadczonych userów. Co do płyt ich cięcia, oklejenia fornirem i wytłumienia to tego nie wliczam w koszty bo mam wujka stolarza który zrobi mi to za free.

0
  • #4 21 Lut 2008 23:31
    Micharlito
    Poziom 35  

Jak 2 way to trzeba szukać wysoko tonowego który zagra dość nisko no a GDN musiał by wtedy pociągnąć dość wysoko. Myślę że podział na 3khz był by jeszcze najbardziej odpowiedni. Niższe można dać tylko trzeba się wtedy liczyć z tym że wysoki może nie dawać rady zagrać w miarę płaskiego pasma.

0
  • Pomocny post
    #5 21 Lut 2008 23:38
    El_liero
    Poziom 24  

Coooooo? tego GDNa do 2 way? Na 3kHz ?! <lol>
    Ludzie, ten tonsile nadaje się TYLKO i wyłącznie do 3 way.
    I niestety dodam, że za 200zł nie kupisz 4 głośników co jakoś zagrają i do tego zwrotnice do 2 kolumn.
    Obudowa do tego Tonsila to około 45-50L na 44Hz

0
  • #6 21 Lut 2008 23:47
    davemsr
    Poziom 10  

ja pisałem o 200zł tylko na głośniki wysokotonowe i średniotonowe. Powiedzmy, że jeszcze stówka się znajdzie da radę za 300zł wybrać jakieś ? co do tych gdnów to faktycznie ciężko żeby ciągły na 4kHz

0
  • #7 22 Lut 2008 00:10
    El_liero
    Poziom 24  

ten GDN do 800Hz pociągnie i nic więcej a ciecie na 1,5kHz max moży być. Ale to pomińmy bo jedyne co to 3 way mozę być czyli tego GDNa niżej się utnie.

Hmmm 200zł na same głośniki, średniaka znajdź najpierw cos z tego http://www.protonsil.pl/?s=1&page=1&k=2&cid=37 ja nie widze cen bo trzeba być zalogowanym. Wysokiego to znajdzie się bez problemu. Aha, ljak chcesz zrobić zwrotnicę? Na kalkulatorze czy pomiary itp itd?

Dodano po 3 [minuty]:

albo tego, http://www.e-tonsil.pl/index.php?d=produkt&id=69 mam go z praktycznie takim samym GDNem jak ty masz i zwrotnicę moge ci podesłać, tylko będziesz musiał zaprojektować pod wysokotonowca.

Dodano po 44 [sekundy]:

innni polecali też http://www.e-tonsil.pl/index.php?d=produkt&id=175

Dodano po 45 [sekundy]:

w ogóle na etonsil masz srogie przeceny, http://www.e-tonsil.pl/index.php?d=katalog&k_id=2

0
  • #8 22 Lut 2008 00:16
    davemsr
    Poziom 10  

co do zwrotnicy to nie wiem ty się będzie zajmował nauczyciel, on mnie tylko prosił żebym dał mu parametry głośników i ewentualnie wymiary obudowy. Jutro będę miał z nim 6h pracowni więc porozmawiam i dam od razu znać. W tym linku co podałeś są same niskotonowe;p powiedzmy, że 300zł mogę dać na te głośniki. Może po prostu poszukam na elce jakiś dobrych konstrukcji i kupię te same średniaki i wysokie co w projekcie chyba, że trzeba brać pod uwagę wszystkie głośniki i w miarę jakoś je dopasować

0
  • #9 22 Lut 2008 01:25
    El_liero
    Poziom 24  

no bo ten nskotonowe dają radę niektóre, są małe i pdciągną nawet te wyższe częstotliwosci.
    Na elce wątpię zeby był jakiś dobrze zaprojektowana konstrukcja na takim głosniku jak ty masz tego GDNa. Ja zrobiłem na podobnym ale 80Watowym. poszukaj Eltrivium .

0
  • #10 22 Lut 2008 12:17
    davemsr
    Poziom 10  

widziałem te kolumny i bardzo mi sie podobają. Czyli mógłbym użyć np. tego GDM 16/80 jako sredniaka i jakiegos wysokotonowca. Koszt jednego GDM to 65zl. Mógłbyś mi jeszcze polecić jakiegoś wysokotonowca? i przy okazji napisać jak ciąć poszczególne glośniki. Z góry dzięki

0
  • #11 22 Lut 2008 12:35
    El_liero
    Poziom 24  

Ej to mam świetny pomysł. Bo ja sprzedaję swojego wysokotonowego XT19.
    Jeżeli byłbyś zainteresowany to licytuj

http://www.allegro.pl/item7624229__xt19td_scan_speak_peerless_vifa_seas_morel.html

Jeżeli kupiłbyś tego wysokotonowca to będziesz miał już gotową zwrotnicę, pożądnie opracowaną, przeze mnie, na podstawie pomiarów a nie kalkulatora.

Rozumiesz? Bo ja mam zwrotnicę do GDN 25/80 + GDM 16/80 + XT19, GDNa masz praktycznie tego samego, GDMa chcesz kupić tego samego no i jak byś kupił ode mnie tego XT19 to już jesteś świat w przód z robotą bo poządne zrobienie zwrotnicy to naściedziesiat godzin roboty. Zresztą możesz poczytać w moim topicu Eltrivium.

Moderowany przez _PREDATOR_:

Tu nie jest Allegro bis !
    :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3733177#3733177
    18:27 22.2.2008

0
  • #12 22 Lut 2008 12:55
    davemsr
    Poziom 10  

a ile byś chciał za tą zwrotnice i te XT19?

0
  • #13 22 Lut 2008 13:04
    El_liero
    Poziom 24  

Za zwrotnicę nic, ja ci daję gotowy schemat zwrotnicy, ona widnieje już na topicu Eltrivium i sam sobie kupisz elementy do niej. XT19 no nie wiem, zostawię licytację na allegro. Tylko tam możesz kupić, także jak chcesz mieć ładnie odtwarzane wysokie tony to polecam go. Za 6 dni zkończy się aukcja, w tym czasie mozesz już kupić GDMy.

Dodano po 3 [minuty]:

te XT19 tak ze 180zł są warte na moje oko za parę. Nowe kosztują 270zł za parę.

0
  • #14 22 Lut 2008 13:32
    davemsr
    Poziom 10  

troche drogię są te XT19 chyba je sobie odpuszczę. A co myślisz o tym, żeby dać 2 słabsze średniotonowe i wysoki GDWK 10/80/7 8ohm. Chciałbym z przodu mieć 3 głośniki bo bardziej mi się to podoba. Dzięki za dotychczasowe porady.
    P.S. jeśli miałbym takie głośniki to musiałbym przerabaić tą zwrotkę która by zaprojektowałeś?

może zrobiłbym coś takiego. 2x GDM 12/60/4,8 w każdej kolumnie i ten GDWK? co wy na to?

0
  • #15 22 Lut 2008 16:06
    El_liero
    Poziom 24  

jak zmienisz tylko wysokotonowca to musisz sekcję dolnoprzepustową dla średniaka i górno przepustową wysokotonowca zmienić. Jak średniaka tez dasz innego to cała zwrotnica od nowa do budowy.

0
  • #16 22 Lut 2008 16:16
    davemsr
    Poziom 10  

no zwrotnicą sie akurat nie martwie bo na serio mam dobrego nauczyciela który zrobi mi ją profesjonalnie. Mam tylko pytanie odnośnie tych 2 średniaków i GDWK. Przy okazji jeśli byłbyś tak dobry to powiedz mniej więcej jak ciąć te głośniki.

0
  • #17 22 Lut 2008 16:18
    El_liero
    Poziom 24  

głośniki się tnie na podstawie charakterystyki pasma ich przenoszenia, czyli powinno się zrobić pomiary. Patrzenie na wykresy producenta to tzw obliczanie pod kalkulatorem.

0
  • #18 22 Lut 2008 16:25
    davemsr
    Poziom 10  

o ile wiem to charakterystyki głośników tonsila są w miarę prawdziwe wię można się na nich oprzeć, dobrze piszę? wielu ludzi robi zwrotnice według danych producenta więc myślę, że i teraz nie będzie problemu.

0
  • #19 22 Lut 2008 16:35
    El_liero
    Poziom 24  

mówiąc szczerze, jak tak porównuję swoje pomiary z tymi producenta to są całkiem podobne. Przynajmniej w GDN25/80

0
  • #20 22 Lut 2008 16:43
    davemsr
    Poziom 10  

no więc nie jest aż tak źle. Właśnie kończą mi sie lekcje i chciałbym mu napisać na jakim pasmie ma ciąć te głośniki. wysoki GDWK 10/80/19,8 ma pasmo przenoszenia 4 - 20 kHz średni GDM 12/60/2,8 ma Pasmo przenoszenia 1 - 9 kHz a niskotonowy GDN 25/60,8 pasmo przenoszenia 60 - 5 000 Hz. Jeśli możesz to napisz mi jakie pasma będą najodpowiedniejsze do poszczególnych głośników.

0
  • #21 22 Lut 2008 17:28
    El_liero
    Poziom 24  

tonsil ma słabe wysokotonówki, najlepiej jak zrobisz nowy topic "Szukam wysokotonówki do 3 way za ileś tam kasy" i ludzi ci pomoga bo ja tutaj słaba mam wiedzę.

0
  • #22 22 Lut 2008 17:57
    davemsr
    Poziom 10  

okej dzięki za informacje, a nie odpowiedziałeś mi na pytanie czy mogę zastąpić jeden głośnik 16/80 dwoma 12/60 i jaka byłaby różnica pomiędzy nimi. Może ktoś inny sie wypowie na ten temat?

0
  • #23 22 Lut 2008 18:12
    El_liero
    Poziom 24  

a po co chcesz zastępować tak ?
    po drugie to jest małoważne bo to jest nie wykonalne. Pasmo przenoszenia powstanie wtedy taka górka tych głośników i kupa będzie z tego.
    Tylko jeden średniotonowy zastosuj i 16/80 jest z tonsili najlepszy.

0
  • #24 22 Lut 2008 18:16
    davemsr
    Poziom 10  

okej poszukam jeszcze tych wysokotonówek i dam Ci znać które wybrałem. A co z tymi pasmami? myślałem, że łatwiej pójdzie ten wybór głośników i zwrotnicy a tu powstają coraz to nowsze problemy:)

0
  • #26 22 Lut 2008 19:03
    davemsr
    Poziom 10  

Kilka złoty nie robi wielkiej różnicy więc chyba pozostanę przy tym GDM 16/80, bo zaczyna mi się to wszystko mieszać:, co do wysokotonówek to ludzie też polecają GDWK 10/80. Może założyć nowy temat i spytać sie czy dobrze są dobrane te głośniki i jaką zwrotkę proponują.Jestem na forum od niedawna i nie za bardzo wiem czy można robić coś takiego :D

jeśli kupiłbym ten zestaw to bez problemu bym się wyrobił w 200zł.

Przed chwilą liczyłem objętość obudowy i dlugości BR i wyszły mi jakieś dziwne wyniki. Obudowa 67l zejście 41Hz średnica otworów 8,2cm i dlugość 21cm ? chyba coś źle obliczyłem.

Zdania zaczynamy wielką literą, a kończymy kropką.
    Po znakach interpunkcyjnych należy stawiać spacje
    Regulamin p.15
    Po co kolega chce zakładać nowy temat ? Proszę kontynuować dyskusję w tym temacie.
    Proszę użyć "zmień" i poprawić swoje posty pod kątem pisowni.
    [Art]

0
  • #27 23 Lut 2008 04:29
    El_liero
    Poziom 24  

nie wyszło ci tak źle
    obudowę daj pod GDNa max 50L i strojona na około 44Hz.

0
  • #29 23 Lut 2008 15:35
    El_liero
    Poziom 24  

ja bym na twoim miejscu zrobił węższą przednią ściankę, tak max 20cm. Ale to tylko do wygladu, a gust mozes zmieć inny odemnie.

MUSISZ uwzględnić grubosc ścianek. Takto jest dobrze. BR będzie inny jak uwzględnisz ścianki.
    podaj końcową objętosć a ja ci podam BR.

0
  • #30 23 Lut 2008 18:10
    davemsr
    Poziom 10  

Muszę zostawić te 25cm bo nie wyrobie się z litrażem. Trochę zmodyfikowałem wymiary. Wysokość 105cm szerokość 25cm a głębokość 35cm.Przegrodę dam na wysokości 68cm zaraz pod głośnikiem GDM. Po odliczeniu płyt(oczywiście 18mm) wyszło mi 46litrów. Wzorowałem się odrobinę na kolumnach kolegi Zipa http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=5820 i on przy głośniku 27cm ma tylko 30litrów. Dziwnie trochę

0
  Szukaj w 5mln produktów