Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JVC L-A11 ; jaka wkładka ; jaka charakterystyka preamp'a

21 Lut 2008 19:15 1428 4
 • Poziom 31  
  Dzień dobry wszystkim. Zostałem postawiony przed wydawałoby się prostym zadaniem. Mam zbudować przedwzmacniacz do gramofonu JVC L-A11 , bo sygnał dochodzący do "mini-wieży," pod którą jest podłączony, jest za słaby.
  Z tego co zdążyłem się zorientować, pożądana charakterystyka takiego przedwzmacniacza jest uzależniona od rodzaju wkładki. Tak więc pytanie brzmi: Jaki rodzaj wkładki ma ten gramofon i czy potrzebny jest do niego przedwzmacniacz z charakterystyką RIAA, czy z liniową (a może jeszcze jakąś inną).
  Ktoś mi mówił, że piezoelektryczne wkładki tłumią bas i uwypuklają sopran. Czyli rozumiem, że to właśnie do nich stosuje się RIAA? Jakie są jeszcze inne rodzaje wkładek i charakterystyk? Proszę o rozjaśnienie tematu.
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
  PS. Gdzie indziej piszą że to właśnie wkładki "magnetoelektryczne (MM) i elektromagnetyczne (MC) należą do przetworników prędkościowych", więc to one uwypuklają sopran. Dlatego proszę o pomoc Was :D
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Ten gramofon fabrycznie ma wkładkę magnetoelektryczną dlatego musi miec przedwzmacniacz z charakterystyką RIAA.
 • Poziom 31  
  Świetnie. Bardzo mi pomogłeś.
  A co sądzisz o kicie Link?
  Będzie on mocno psuł efekt, czy raczej dla przeciętnego słuchacza może być? Wiem, że był on już omawiany na elektrodzie, ale chciałbym poznać Twoją opinię w kontekście tego danego gramofonu.

  Moderowany przez Artur k.:

  Poprawiłem link, tak by nie psuł widoku strony.

 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Co prawda nie słyszałem w akcji tego przedwzmacniacza i trochę mam uprzedzenie do scalaków na tak czułym wejściu, ale być może zadowoli niezbyt wymagającego użytkownika gramofonu.
  Oczywiście wszystko zależy od reszty sprzętu (wkładka, wzmacniacz,kolumny) w twoim przypadku (mini-wieża) powinien byc wystarczający.
  Pomyśl o zasilaniu bateryjnym (akumulatory).
 • Poziom 31  
  Jeśli chodzi o to, żeby nie przedostawały się szumy z sieci, to faktycznie tak zrobię. Odpadnie mi budowanie zasilacza. Dzięki! Pozdrawiam.