Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak uzyskać barwę białą na diodzie RGB?

21 Lut 2008 21:25 10330 22
 • Poziom 16  
  Witam. Mam problem z uzyskaniem Barwy białej na diodzie RGB(4 nóżki). Jaki musi być stosunek poszczególnych barw ??
 • Poziom 16  
  Jak dam wszystko na maxa to świeci na czerwono.
 • Poziom 12  
  Przepraszam, jak tak to nie wiem.
  Może poszczególne diody są źle "wyważone".
  Spróbuj poeksperymentować.
  Sprawdź każdą osobno przy jakim napięciu najjaśniej świeci i później włącz wszystkie razem.
 • Poziom 15  
  No jeżeli chcesz mieć białą barwę to nie ma innej możliwości jak dać wszystko na maxa jak pisano wcześniej. A jak coś nie tak to powiedz mi jeszcze czy jak dasz wszystko na maxa to kolor zielony i niebieski się też świecą? Jeżeli tak to musisz zmniejszyć czerwony i będziesz miał.
 • Poziom 29  
  jgrupa napisał:
  No jeżeli chcesz mieć białą barwę to nie ma innej możliwości jak dać wszystko na maxa jak pisano wcześniej. A jak coś nie tak to powiedz mi jeszcze czy jak dasz wszystko na maxa to kolor zielony i niebieski się też świecą? Jeżeli tak to musisz zmniejszyć czerwony i będziesz miał.


  To bez sensu podejście. Nie wiesz, jaką sprawność mają poszczególne trzy złącza w diodzie. Także nie wiesz, jaki musi być skład widmowy światła, aby oko+mózg zarejestrowały to jaki barwę białą. Wniosek: trzeba samemu dobrać odpowiednie proporcje.
 • Poziom 16  
  Wiem, że w monitorze(crt) aby uzyskać kolor biały RGB muszą być połączone w odp. proporcjach.
 • Poziom 17  
  Jeśli by były dobrze dobrane podczas produkcji natężenia kolorów to po włączeniu wszystkich trzech powinno być białe, wynika to z praw optyki a i wiem to z praktyki tylko dioda musi być dobra a nie jakaś za 20gr. Każdy kolor ma inną prędkość rozchodzenia się w powietrzu dlatego jasnośc musi być dobrana tak aby kolory się połączyły(efekt odwrotny do pryzmatu)
 • Poziom 32  
  Świeci tylko czerwona bo ma najniższe napięcie przewodzenia. Musisz zastosować osobne rezystory do każdego koloru.
 • Poziom 28  
  Pryzmat działa na zasadzie odgięcia wiązki światła na granicy dwóch ośrodków. Dla Każdej barwy ten kąt jest inny dlatego białe światło rozkłada sie na całe widmo. Eh taka niewiedza.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Pryzmat działa na zasadzie odgięcia wiązki światła na granicy dwóch ośrodków. Dla Każdej barwy ten kąt jest inny dlatego białe światło rozkłada sie na całe widmo. Eh taka niewiedza.

  Aby uzyskać białe światło każdy kolor powinien mieć takie same natężenia a jak wiadomo każdy kolor ma inne napięcie.
 • Poziom 15  
  me_super napisał:

  Prędkość rozchodzenia się jest taka sama dla różnych kolorów
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%99dko%C5%9B%C4%87_%C5%9Bwiat%C5%82a
  i pryzmat nie ma tutaj nic do rzeczy.


  Ha! Otóż nie! Światło rozchodzi się z różnymi prędkościami! najszybciej rozchodzi się światło fioletowe, a najwolniej światło czerwone. Dlatego w pryzmacie światło czerwone załamuje się pod mniejszym kątem granicznym i jest u góry, a fioletowe na dole.
  Ale co fakt to fakt. Pryzmat do diody RGB ma się jak piernik do wiatraka :)

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozszczepienie_(fizyka)
 • Poziom 42  
  w jednej diodzie RGB jest tak, że są wbudowane 3 diody. Czerwona, Zielona i Niebieska. Niestety aby otrzymać światło białe trzeba najpierw zajrzeć sobie do noty katalogowej PDF tejże diody i zobaczyć jakie parametry ma każda dioda i jaką charakterystykę. Najważniejsze w tym przypadku uchwycić z tych 3 charakterystyk najwyższy ale wspólny jesli chodzi o wartość poziom światłości i wtedy zobaczyć przy jakim prądzie się go uzyskuje. Gwarantuję, że jak to sprawdzisz to okaże się, że dla każdej diody będzie to zwykle inna wartość prądu.

  .... dalej - trzeba sprawdzić, jaki jest spadek napięcia na każdej z tych diod aby móc obliczyć jaki dobrać rezystor dla każdej z nich aby z kolei uzyskać zaplanowany prąd przewodzenia diody. (jeśli przyjmiesz standardowo opisane wszędzie spadki dla poszczególnych kolorów to możesz zrobić na tyle spory błąd w obliczeniach, że nadal kóryś będzie nieco dominował nad białym)

  Ja np mam diodę SuperFlux i np muszę wykorzystać największy możliwy prąd dla diody czerwonej bo ona ma najsłabsze parametry jeśli chodzi o ilość emitowanego światła ok 4500, potem ograniczm odpowiednio diodę zieloną bo ona przy tej samej wartości prądu emituje aż 6200, więc trzeba dać chociazby proporcjonalnie mniejszy prąd aby uzyskać ten sam poziom 4500. Podobnie dla diody niebieskiej obliczam.

  wtedy wychodzi właśnie tak, że czerwona daje 4500, zielona (będąc nieco ograniczona) daje też 4500 i niebieska podobnie 4500. Dzięki temu zrównoważeniu powstanie kolor biały ale ....
  .... ważną, rzeczą jest jeszcze rozproszenie światła, bo patrząc wprost na przeźroczystą soczewkę poza tym, że bolą oczy to widać prawie wyraźnie składowe koloru a nie jakiś tam biały. Jednak wystarczy mały "trick" przesłonić diodę np jakimś białym plastikiem np z piłeczki pinpongowej, do środka wsadzając jeszcze troszkę białej bibuły albo watki i wtedy dopiero otrzymasz biało świecącą kulę.

  Albo np oblałem diodę kilkoma warstwami kleju na gorąco (z tego pistoletu). Po zaschnięciu robi się on taki biały, jednak tych kilka warstw niesamowicie rozprasza światło składowych koloru i znowu mam białą lub w innym kolorze kulę.


  tak więc, jak widzisz podpowiedzi typu daj wszystkie na maxa nic nie pomagają. Ponieważ np może w twoim przypadku to czerwona dioda ma najwyższą światłość choć to się rzadko zdarza w diodach RGB. W moim przypadku gdy dam każdej diodzie na maxa 20mA to najbardziej dominuje niebieski bo - dioda niebieska jest najsilniejsza, potem zielona a potemm dużo słabasza czerwona. No i oczywiście to rozpraszanie.

  Mam tylko nadzieję, że właśnie do każdej diody dałeś oddzielny i dobrany do jej spadku napięca rezystor a nie jeden dla wszystkich bo wtedy nici z płynnego mieszania kolorów no i z koloru białego

  pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Ok dzięki za odpowiedzi. Oczywiście każda z diod ma osobny rezystor, niestety taki sam. Jak dowiem się od sprzedawcy jaki to model to przeglądnę DS. Dzięki za (p)odpowiedzi.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Mirekk36 - blisko, ale jeszcze nie w sam środek.
  Istnieje coś takiego, jak "koło barw". Twoja metoda byłaby bardzo dobra, gdyby kolory RGB (naszej diody) leżały dokładnie co 120°. Niestety tak nie jest. Patrząc tutaj: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=15437 wychodzi na to, że ideałem byłoby nie RGB, a RYB (zamiast zielonego - żółty). Jeśli złożymy światło w równych proporcjach z RGB, będzie ono "zimne" - za dużo niebieskiego.
  Na moje oko pozostaje metoda testów - trzy zasilacze regulowane - pomiar prądów i potem dobranie rezystorków - robiłem takie ćwiczenie na studiach.

  P.S.
  Nie wiem czy pamiętacie ten fragment piosenki: "szyby niebieskie od telewizorów" - wystarczy przespacerować się wieczorem i popatrzeć jaki kolor dominuje u sąsiadów w pokojach oświetlonych tylko przez TV.
 • Poziom 39  
  Tak trochę przekornie proponuję doświadczenie. Bierzemy wiaderko i lejemy do niego kolejno farby: czerwoną, zielną i niebieską. Kiedy okaże sie, że otrzymamy farbę białą? Moim zdaniem nigdy.
  I wreszcie drukarka atramentowa: cyjan, ochra, niebieski (lub podobne) ale na biało zwyczajnie nie drukujemy.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  A farbę lejesz addytywnie czy subtraktywnie?
 • Poziom 42  
  forestx -> oczywiście, że masz 100% racji a problem i tak będzie dalej skomplikowany aby go doprowadzić do prawdziwego ideału w amatorskich warunkach. Ale sam przyznasz, że przynajmniej podjęcie tych kroków o których mówiłem(pisalem) to już większe przybliżenie do ideału jeśli można to tak nazwać, niż jak tu proponowali niektórzy mniej doświadczeni w tym temacie użytkownicy , żeby zapodać 3 diody RGB na maxa a nie daj boże jeszcze z tymi samymi niedobranymi rezystorami ;)

  a tak nawiasem mówiąc, ciekawego linka podrzuciłeś, dla dociekliwych i chcących jeszcze bardziej wyżyłować jakość swojej przysłowiowej kuli RGB ;) ... ja libię te tematy więc sobie poczytam
 • Poziom 17  
  CO do tych miesznia farb to istnieją kolory miesznaia pasywne i aktywne (w uproszczeniu):
  RGB-im więcej tym wiązka jaśniejsza(wszelkie konstrukcje ledowe)
  CMY-im więcej tym wiązka ciemniejsza(systemy filtrów w głowach, naświetlaczach)
  Z tych farb co mówisz da się uzyskać biały, malujesz krążek na trzy paski czerwony, niebieski, zielony i wprawiasz w ruch i masz biały.
  Zresztą to podstawowe prawa optyki i jak się nie zna to lepiej sie nie wypowiadać.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Mirku - oczywiście, że twoja metoda jest 100 razy lepsza od "wszystko na maxa" (ciekawe gdzie jest ten max :twisted:). I najprawdopodobniej patrząc na barwę tak ustawionej diody można by stwierdzić, że świeci "białym" światłem. Ale nie będziemy się przecież kłócić o zawartość cukru w cukrze.

  W necie jest mnóstwo materiałów na temat optyki/optoelektroniki - ten akuratnie był pierwszym lepszym z googla - aczkolwiek fotografowie mają trochę lepsze wyczucie "w barwach" od fizyków - w końcu są praktykami, którzy walczą na co dzień z jak najlepszym odwzorowaniem rzeczywistości na fotkach (a parametry zmieniają się ciągle: różne typy filmów, zużycie odczynników, różne papiery itp - robiłem rok w tej branży). A pracując na analogowej naświetlarce trzeba robić korekcje patrząc na ... negatyw :D.
  Wracając do tematu: wydaje mnie się, że użycie diody RGB do emisji światła białego troszeczkę mija się z celem - polecam kulki z UFO. Do "robienia" światła białego są odpowiednie diody.
 • Poziom 22  
  Moim zdaniem te 3 wiązki kolorów trzeba połączyć w jedną, a do tego by sie przydały lustra dichro

  pozdro
 • Poziom 12  
  Co do teorii jednego z kolegów na temat szybkości rozchodzenia się światła, każdy kolor jest falą elektromagnetyczną ==> rozchodzi się z prędkością światła;]
  Wikipedia rządzi;D!!!
 • Poziom 42  
  shoko_gora napisał:
  Co do teorii jednego z kolegów na temat szybkości rozchodzenia się światła, każdy kolor jest falą elektromagnetyczną ==> rozchodzi się z prędkością światła;]
  Wikipedia rządzi;D!!!


  Archeologia w twoim przypadku też rządzi! (zauważyłeś chodziaż jak stary temat odkopałeś, żeby wtrącić coś o wikipedii???) nie mówiąc już, że wszystko w tym temacie zostało wyjaśnione.