Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik cyfrowy na VS1-50 PIC16F676- kalibracja

wojtek2812 22 Feb 2008 11:24 2134 8
Testo
    wojtek2812
    Level 22  
    Witam! Zakupiłem w firmie MJM woltomierz VS_1A-50 z zakresem pomiarowym 50V. Ma on byc woltomierzem w budowanym przez mnie zasilaczu, chciałbym więc żeby za dużo nie oszukiwał. Jednak kiedy go podłączyłem do zasilania i podałem na wejście pomiarowe napięcie zauważyłem że troszeczke oszukuje. Dla przykładu bateria,która miała 3,03V na tym mierniku wskazywało 3,5V, inna bateria miała 1,36V- miernik na PICu wskazywał 1,6 czy też po podłączeniu do układu zasilacza-maksymalne napięcie jakiego może dostarczyc zasilacz to 32,9V według odczytu na multimetrze a miernik VS_1A-50 pokazuje 38,1. W instrukcji dołączonej do tego miernika jest opisana ewentualna kalibracja, trzeba założyc zworę w pewnym miejscu, podac na zaciski pomiarowe 0V, włączyc zasilanie-na wyświetlaczu pojawi się literka L, poczekac do pojawienia się literki H na wyświetlaczu i w ciągu 3 sekund podac na wejscie dokładnie 45V.Czy ta kalibracja coś da czy to po prostu mankament mierników na mikrokontrolerze PIC16F676? Dodam tylko że miernik mierzy wartośc średnią napięcia stałego.
  • Testo
    Quarz
    Level 43  
    Skoro chcesz porównywać, to przede wszystkim, należy mierzyć napięcie źródła dwoma woltomierzami jednocześnie.
    Poza tym, to ten woltomierz "wzorcowy" musi być woltomierzem pewnym co do jego legalnych wskazań.
  • Testo
    aklim
    Level 14  
    Niema takiego pojęcia jak wartość średni napięcia stałego.
    wojtek2812
    Level 22  
    quatrz- woltomierz wzorcowy raczej pewny- METEX specjalnie pożyczony na tę okazje, aklim-tak jest napisane w instrukcji, moge zeskanowac :D

Ale zmierzając do meritum problemu- czy ewentualna kalibracja może coś pomóc. Jak na razie kombinuje skąd tu 45V wytrzasnąc ale pewnie coś połącze w szereg i będzie ok.
    Quarz
    Level 43  
    wojtek2812 wrote:
    quatrz- woltomierz wzorcowy raczej pewny- METEX specjalnie pożyczony na tę okazje,
    Raczej, czy na pewno? Widziałem kilkaście jednocześnie podłączonych METEXów (różnych typów) do tego samego źródła napięcia stałego i żaden z nich nie wskazywał tego, co powinien w ramach niepewności wskazań podanych do nich w Instrukcji.... :D
    wojtek2812
    Level 22  
    No wiesz aż takiej dokładności tu nie potrzebuje ale przy 33V 5V rozbieżności to dla mnie za dużo. Jakby było tak 200mV to by było super

A poza tym ten METEX to raczej dobry model. Wiem że kolega dał za niego dużo hajsu i porównywał jego wskazania z oscyloskopem i mówił że pomiary były zaskakująco zgodne
    aklim
    Level 14  
    Jeśli w instrukcj nie podano w jakim okresie uśrednia wartość mierzoną, to znacz że napisali bzdurę.
    wzagra
    Level 33  
    .. no i oscyloskop jako wzorzec do porównywania wskazań woltomierza - to jakby trochę pomyłka (chyba, że wysokiej klasy oscyloskop cyfrowy z aktualnym świadectwem wzorcowania).
    wojtek2812
    Level 22  
    Porównałem wskazania tego metexa z innym miernikiem uniwersalnym-pokazuja z dokładnością do 100mV tylko ten na PICu od nich odstaje :( Spróbuje skalibrowac ten woltomierz-nic do stracenia nie mam

Po pierwszej próbie kalibracji znowu zaniża :( spróbuje raz jeszcze.

Druga próba- małe rozbieżności. Już jest ok. Dziękuję za zainteresowanie tematem.Pozdrawiam