Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Attiny2313 - nie mogę wgrać programu

22 Lut 2008 16:58 2257 15
  • Poziom 11  
    Witam. Mam mały problem z wgraniem prostego programu do Attiny2313.
    Ze strony http://www.edw.com.pl/ea/prog001.html ściagnąłem plik z rozszerzeniem bin. i za pomocą ponyprog starałem sie zapisać na uC, ale niestety mi niewychodzi :cry:. Po otwarciu pliku w Ponyprog nacisnąłem na write device i po odliczeniu 100% wyskoczyło Write failed. Jednak po zczytaniu zawartości uC widziałem, że cos tam sie jednak zapisało, niestety niewszystko. Podobnie jest z kasowaniem, po wcisnięciu Erase nie da się wszystkiego naraz skasować, dopiero po 6 krotnym czyszczeniu zostają same FF. Dodam, że ustawiłem w opcjach AVRmicro / Attiny2313 i w zakładce I/O port setup zaznaczyłem parallel/ AvR ISP I/O, test uC wyszedł pozytywny i kalibracja również. Do programowania używam STK300. Wydaje mi się ,że problem może stanowić metrowy przewód łączący Stk z uC (czytałem że niepowinien być zadługi) Prosze o pomoc, co może być nietak ?

Pozdrawiam Marcin

P.S Z wczytywaniem zawartości uC niema problemów
  • Poziom 32  
    Programy na podanej stronie są dla AT90S2313. Poszukaj jakiegoś wsadu dla Attiny2313 i spróbuj zaprogramować.
  • Poziom 11  
    Racja, myślałem ,że przy tak prostych programach niema to znaczenia.
    Co powinienem zmienic w programie aby chodził na Attiny 2313?

Ok, już szukam
  • Poziom 32  
    Musisz zmienić definicję procesora w kodzie źródłowym i ponownie skompilować. Nie znam Bascoma. Tam to się chyba ustawia poza kodem źródłowym. Reszta powinna być zgodna. Te mikrokontrolery mają kilka różnic, ale w tak prostym programie nie powinny być zauważalne.
  • Poziom 11  
    Znalazłem kilka wsadów zarówno hex jak i bin na Attiny2313 ale na poziomie kilku procent nadal wyskakuje komunikat Write failed. Czy zadługi kabel moze być źródłem problemu. Może miał ktoś kiedyś podobny problem i mógłby pomóc? Dodam, że nie używam zewnętrznego zasilania przy programowaniu, podobno stk tego niepotrzebuje. Czy to, że nieużywam zewnętrznego kwarcu może miec jakiś wpływ?
  • Poziom 32  
    Jeśli masz nowy mikrokontroler, to jest on ustawiony na pracę z wewnętrznym oscylatorem RC i nie potrzebuje zewnętrznego kwarcu. Co do zasilania, to się nie wypowiem, bo używam SiProga. Proponuję sprawdzić z zewnętrznym zasilaniem. Czy masz odpowiednio podłączone linie sygnałowe z programatora? Może MISO i MOSI są zamienione. Mi się to często zdarzało:)
  • Poziom 11  
    Połączenia są na 100% poprawne.
  • Poziom 32  
    Może ten fragment z Helpa od PonyProga rozwiąże Twój problem.

Cytat:
    Q: I can't program ATmega, I always got "Write failed message".
    Q: I can't program AVR AT90Sxxx, I receive error -21 and the program fails. What is the problem?

A: Increase the following parameters in the ponyprog.ini file (all times are in milliseconds)

AVRByteWriteDelay=30 'Delay to complete the write of a single word
    AVREraseDelay=100 'Delay to complete the erase of all the memory

In case of ATmega increase also the following parameter:
    ATMegaPageWriteDelay=50 'Delay to complete the write of a page of flash memory
  • Poziom 11  
    Hmm... niebardzo rozumiem, mógłbym prosić o wytłumaczenie w naszym języku?
  • Poziom 32  
    W pliku ponyprog.ini spróbuj zwiększyć wymienione parametry, czyli
    AVRByteWriteDelay
    AVREraseDelay
    Plik znajduje się w katalogu z PonyProgiem. Domyślnie w Program Files. Na wszelki wypadek wcześniej skopiuj ten plik, żeby mieć kopię bezpieczeństwa.

U mnie ten plik nazywa się PONYPROG2000 i jest opisany jako ustawienia konfiguracyjne.
  • Poziom 11  
    Zmieniłem, ale nic niepomogło. Masz jakies inne sugestie?
  • Poziom 32  
    Masz kupiony programator, czy sam budowałeś? Próbowałeś programować z zewnętrznym zasilaniem? Jeśli dobrze Cię zrozumiałem, to z odczytem zawartości procesora nie ma problemów. Możesz odczytać Fusebity?
  • Poziom 11  
    Niech ci Bozia w dzieciach wynagrodzi. Podłączenie dodatkowego zasilania pomogło. Programator kupiłem na allegro, w opisie sprzedawca zastrzegał się, że zasilanie z Lpt wystarczy. Co do tych Fusebitów, to mógłbyś powiedzieć coś wiecej, gdzie to się ustawia w PonyProg. Czy wartość wewnętrznego rezonatora ustawia się za pomoca tych fusebitów?
    (pytam na bierząco bo będe musiał to zmienic przy budowie line followera, fabryczne 1Mhz to chyba troszkę mało)
  • Poziom 32  
    Jest taki przycisk z kłódką. Wartość wewnętrznego rezonatora zmienia się Fusebitami. Zerknij do noty katalogowej mikrokontrolera. Pamiętaj, że w PonyProg bit zaptaszkowany ma wartość 0.

Polecam taką stronkę z kalkulatorem do fusów:

kalkulator
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich niedawno zacząłem się bawić w programowanie i mam taki problem: Złożyłem sobie STK200/300 chcę zaprogramować ATTINY2313 i tu się pojawia problem gdyż wyświetla się "Device missing or unkown Device (-24) " korzystam z ponyProg'a oczywiście:
    a)połączenia sprawdzałem 100X
    b)zasilanie doprowadzam zewnętrzne
    c)z czytać z uC mogę i tylko przy zapisie pojawiają się te komunikaty gdy daję ignore proces dochodzi do 17 % potem leci szybko do 100 i Write Failed przeszukałem juz chyba wszystkie fora przeczytałem wiele instrukcji itp. i nadal nie wiem dlaczego nie chce się zapisywać. Dodam jeszcze że sprawdzałem programator testerem i wszystko wyszło na ok
    Procek ponoć tez jest sprawny (dalem go do sprawdzenia nauczycielowi)
  • Poziom 32  
    London napisał:
    ..."Device missing or unkown Device (-24) "...

Nawet jak to wpiszesz w google, to otrzymasz tysiące odpowiedzi. Nic nowego nikt Ci nie powie. Z doświadczenia wiem, że najczęściej jest to jednak problem z połączeniami, które sprawdziłeś już 100 razy. Ewentualnie programator, zwłaszcza gdy to samoróbka.