Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Attiny2313 - nie mogę wgrać programu

22 Lut 2008 16:58 2257 15
 • Poziom 11  
  Witam. Mam mały problem z wgraniem prostego programu do Attiny2313.
  Ze strony http://www.edw.com.pl/ea/prog001.html ściagnąłem plik z rozszerzeniem bin. i za pomocą ponyprog starałem sie zapisać na uC, ale niestety mi niewychodzi :cry:. Po otwarciu pliku w Ponyprog nacisnąłem na write device i po odliczeniu 100% wyskoczyło Write failed. Jednak po zczytaniu zawartości uC widziałem, że cos tam sie jednak zapisało, niestety niewszystko. Podobnie jest z kasowaniem, po wcisnięciu Erase nie da się wszystkiego naraz skasować, dopiero po 6 krotnym czyszczeniu zostają same FF. Dodam, że ustawiłem w opcjach AVRmicro / Attiny2313 i w zakładce I/O port setup zaznaczyłem parallel/ AvR ISP I/O, test uC wyszedł pozytywny i kalibracja również. Do programowania używam STK300. Wydaje mi się ,że problem może stanowić metrowy przewód łączący Stk z uC (czytałem że niepowinien być zadługi) Prosze o pomoc, co może być nietak ?

  Pozdrawiam Marcin

  P.S Z wczytywaniem zawartości uC niema problemów
 • Poziom 32  
  Programy na podanej stronie są dla AT90S2313. Poszukaj jakiegoś wsadu dla Attiny2313 i spróbuj zaprogramować.
 • Poziom 11  
  Racja, myślałem ,że przy tak prostych programach niema to znaczenia.
  Co powinienem zmienic w programie aby chodził na Attiny 2313?

  Ok, już szukam
 • Poziom 32  
  Musisz zmienić definicję procesora w kodzie źródłowym i ponownie skompilować. Nie znam Bascoma. Tam to się chyba ustawia poza kodem źródłowym. Reszta powinna być zgodna. Te mikrokontrolery mają kilka różnic, ale w tak prostym programie nie powinny być zauważalne.
 • Poziom 11  
  Znalazłem kilka wsadów zarówno hex jak i bin na Attiny2313 ale na poziomie kilku procent nadal wyskakuje komunikat Write failed. Czy zadługi kabel moze być źródłem problemu. Może miał ktoś kiedyś podobny problem i mógłby pomóc? Dodam, że nie używam zewnętrznego zasilania przy programowaniu, podobno stk tego niepotrzebuje. Czy to, że nieużywam zewnętrznego kwarcu może miec jakiś wpływ?
 • Poziom 32  
  Jeśli masz nowy mikrokontroler, to jest on ustawiony na pracę z wewnętrznym oscylatorem RC i nie potrzebuje zewnętrznego kwarcu. Co do zasilania, to się nie wypowiem, bo używam SiProga. Proponuję sprawdzić z zewnętrznym zasilaniem. Czy masz odpowiednio podłączone linie sygnałowe z programatora? Może MISO i MOSI są zamienione. Mi się to często zdarzało:)
 • Poziom 11  
  Połączenia są na 100% poprawne.
 • Poziom 32  
  Może ten fragment z Helpa od PonyProga rozwiąże Twój problem.

  Cytat:
  Q: I can't program ATmega, I always got "Write failed message".
  Q: I can't program AVR AT90Sxxx, I receive error -21 and the program fails. What is the problem?

  A: Increase the following parameters in the ponyprog.ini file (all times are in milliseconds)

  AVRByteWriteDelay=30 'Delay to complete the write of a single word
  AVREraseDelay=100 'Delay to complete the erase of all the memory

  In case of ATmega increase also the following parameter:
  ATMegaPageWriteDelay=50 'Delay to complete the write of a page of flash memory
 • Poziom 11  
  Hmm... niebardzo rozumiem, mógłbym prosić o wytłumaczenie w naszym języku?
 • Poziom 32  
  W pliku ponyprog.ini spróbuj zwiększyć wymienione parametry, czyli
  AVRByteWriteDelay
  AVREraseDelay
  Plik znajduje się w katalogu z PonyProgiem. Domyślnie w Program Files. Na wszelki wypadek wcześniej skopiuj ten plik, żeby mieć kopię bezpieczeństwa.

  U mnie ten plik nazywa się PONYPROG2000 i jest opisany jako ustawienia konfiguracyjne.
 • Poziom 11  
  Zmieniłem, ale nic niepomogło. Masz jakies inne sugestie?
 • Poziom 32  
  Masz kupiony programator, czy sam budowałeś? Próbowałeś programować z zewnętrznym zasilaniem? Jeśli dobrze Cię zrozumiałem, to z odczytem zawartości procesora nie ma problemów. Możesz odczytać Fusebity?
 • Poziom 11  
  Niech ci Bozia w dzieciach wynagrodzi. Podłączenie dodatkowego zasilania pomogło. Programator kupiłem na allegro, w opisie sprzedawca zastrzegał się, że zasilanie z Lpt wystarczy. Co do tych Fusebitów, to mógłbyś powiedzieć coś wiecej, gdzie to się ustawia w PonyProg. Czy wartość wewnętrznego rezonatora ustawia się za pomoca tych fusebitów?
  (pytam na bierząco bo będe musiał to zmienic przy budowie line followera, fabryczne 1Mhz to chyba troszkę mało)
 • Poziom 32  
  Jest taki przycisk z kłódką. Wartość wewnętrznego rezonatora zmienia się Fusebitami. Zerknij do noty katalogowej mikrokontrolera. Pamiętaj, że w PonyProg bit zaptaszkowany ma wartość 0.

  Polecam taką stronkę z kalkulatorem do fusów:

  kalkulator
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich niedawno zacząłem się bawić w programowanie i mam taki problem: Złożyłem sobie STK200/300 chcę zaprogramować ATTINY2313 i tu się pojawia problem gdyż wyświetla się "Device missing or unkown Device (-24) " korzystam z ponyProg'a oczywiście:
  a)połączenia sprawdzałem 100X
  b)zasilanie doprowadzam zewnętrzne
  c)z czytać z uC mogę i tylko przy zapisie pojawiają się te komunikaty gdy daję ignore proces dochodzi do 17 % potem leci szybko do 100 i Write Failed przeszukałem juz chyba wszystkie fora przeczytałem wiele instrukcji itp. i nadal nie wiem dlaczego nie chce się zapisywać. Dodam jeszcze że sprawdzałem programator testerem i wszystko wyszło na ok
  Procek ponoć tez jest sprawny (dalem go do sprawdzenia nauczycielowi)
 • Poziom 32  
  London napisał:
  ..."Device missing or unkown Device (-24) "...


  Nawet jak to wpiszesz w google, to otrzymasz tysiące odpowiedzi. Nic nowego nikt Ci nie powie. Z doświadczenia wiem, że najczęściej jest to jednak problem z połączeniami, które sprawdziłeś już 100 razy. Ewentualnie programator, zwłaszcza gdy to samoróbka.