Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tv Philips 14gr1221/22 GR1AX - uszkadza diody prostownicze

22 Lut 2008 20:52 2320 23
  • Poziom 14  
    Witam,
    W tym tv po włączeniu słychać tylko start wysokiego i następnie "wywala" bezpiecznik sieciowy i uszkadzają się diody prostownicze. Półprzewodniki w przetwornicy i w okolicy trafa wn nie wykazują zwarć.
    Czy ktoś ma może jakiś pomysł co może powodować ten problem?
    Dodam tylko że usterka powstała po próbie czegoś tam przelutowania (opinia właściciela) przy włączonym do sieci tv.
  • Poziom 29  
    Czy sprawny jest pozystor?
  • Poziom 14  
    Tak, nawet po wyjęciu pozystora lecą diody i bezpiecznik
  • Poziom 29  
    Przyczyną może też być kondensator filtrujący po mostku 68 µF.

Dodano po 2 [minuty]:

Zakładam, że tyrystor zabezpieczający SF jest sprawny.
  • Poziom 14  
    Co do kondensatora to mogę tylko stwierdzić że miernik nie pokazuje zwarcia, drugiej części nie specjalnie rozumiem. Co to jest SF?
  • Poziom 24  
    Może tak. Wepnij w miejsce bezpiecznika żarówkę 220V 75-100W. Zakładam, że masz schemat. I wtedy sprawdzisz gdzie powstaje zwarcie. A C2606 (68µ/385V) wymień. Czasami jak mierzysz są ok a jak podasz napięcie to lampa błyskowa z bezpiecznika powstaje. I sprawdź czy masz izolowany klucz zasilacza (7610) moze przebijać do radiatora.
  • Poziom 29  
    Tyrystor o symbolu SF2041. Ponieważ napięcie zasilające końcówkę odchylania H nie jest separowane, to winny może być również trafopowielacz. Czy przy odpiętym zasilaniu tranzystora końcowego odch. H też pali bezpiecznik?
  • Poziom 14  
    Sprawa wygląda następująco:
    - odłączyłem BUT11, wymieniłem 68/400 i odizolowałem BUK444 od radiatora po włączeniu poleciały diody i bezpiecznik
    - zamiast bezpiecznika podłączyłem żarówkę 100W, wstawiłem diody i przy odłączonym BUT włączyłem TV. Przetwornica zastartowała ale zamiast napięcia 95V jest tylko 60V. Podłączyłem BUT, i odłączyłem zasilanie od pionu, fonii i dławik 5524. Dalej mam tylko 60V. Sprawdziłem tyrystor ale na pomiary jest ok a nie mam na podstawkę. Co dalej?

• Poziom 26  
    gostunio napisał:

Dodam tylko że usterka powstała po próbie czegoś tam przelutowania (opinia właściciela) przy włączonym do sieci tv.

Sprawdź czy w trakcie lutowania nie doszło do zwarcia ścieżek.
  • Poziom 14  
    Zwarć pomiędzy ścieżkami nie ma, zastanawiam się tylko czy lutując coś w tym chassis pod napięciem nie uszkodziły się takie elementy, jak procek, pamięć itp.
  • Poziom 24  
    Moim zdaniem, jeżeli takie masz napiecia i tak się zachowuje po tych czynnościach które przeprowadziłeś to raczej odbiornik jest sprawny!!! Pochwal się jakie diody do mostka wstawiasz? Najpopularniejsze to 1N4007. Załącz go bez żarówki i wstaw w szereg z R3610 bezpiecznik ok 1A i dla pewności w szereg z L5660 ok 500mA i sprawdź jak sie zachowuje.
  • Poziom 14  
    Masz racje, wstawiam 1N4007, rozumiem ze mam wstawić takie jak były. Co do drugiej części to przeprowadzić ją na 1N czy na oryginalnych?
  • Poziom 24  
    One powinny tam bez problemu pracować. Myslałem, że inne wstawiasz. Proponuję wstawić po 2 równolegle i zmnieszyć bezpiecznik do 1A i załączać w czasie naprawy bez pozystora wtedy zaoszczędzisz na diodach. I zrób jak pisałem wcześniej. Wtedy się dowiesz która gałąź jest przyczyną. Lub wstaw tą żarówkę w miejsca gdzie proponowałem wstawić bezpieczniki. Najpierw w jedno a później w drugie miejsce. Choć jeżeli elektrolit jest wymieniony (68µ/400V) i mosfet z zasilacza się nie uszkadza to naprawdę ciekawe zjawisko.
  • Poziom 30  
    W SE9/97 jest opisany ten zasilacz i sposób naprawy .Nie piszesz czy po zastosowaniu żarówki w miejsce bezpiecznika żarówka świeci jasno czy przygasa.Jeśli świeci jasno to spadek napięcia jest na niej tak duży że z zasilacza wychodzi za małe napięcie.Na schemacie widzę w zależności od wykonania kondensator 2604 100nF.Ten zasilacz można sprawdzać bez obciążenia.Do próby możesz wylutować dławik 5660 i na C2660 powinno być 95V .To jest zasilacz bez izolacji galwanicznej od sieci czy nie masz coś podłączonego do masy odbiornika.
  • Poziom 14  
    Ok, może jeszcze raz. Diody lecą razem z bezpiecznikiem. Po zastosowaniu zamiast bezpiecznika żarówki diody się nie przepalają a przetwornica daje tylko 60v, co do pozystora to wyjąłem go od razu jak mi wywalił bezpieczniki i leży sobie grzecznie obok, dla pewności wymieniłem też BUK444/500. Co ciekawe wg.mnie odłączyłem wszystkie obciążenia trafa (pion, fonia, gen.H) a trafo w tym TV jest miesięczne

Dodano po 18 [minuty]:

Przepraszam, ale nie zauważyłem wpisu p.Zdzisława. Co do żarówki to ona nie świeci wcale !!!

Dodano po 4 [minuty]:

Podłączone do masy nic nie mam (chyba że się "samo" podłączyło po lutowaniu przez poprzednika)
  • Poziom 24  
    A masz do niego podłączoną antenę? Masz kablówkę? Grzebał ktoś przy gnieździe antenowym? Miałem kiedys przypadek, że ktoś usunął kondensatory separujace przy gnieździe antenowym i przy podłączeniu kablówki telewizor padł (kablówka także). Dotyczy to tylko takich zasilaczy (nie separowanych galwanicznie od sieci)

• Poziom 26  
    Cudów nie ma jeżeli odłączyłeś wszystkie gałęzie zasilania i diody lecą to masz zwarcie w zasilaczu.Odepnij trafo zasilacza i włącz telewizor.
    Napisz o efektach.
  • Poziom 14  
    Witam po przerwie,
    Tv uruchomiłem ale do końca nie wiem co było przyczyną. Przedwczoraj w geście rozpaczy odłączyłem żarówkę i wstawiłem bezpiecznik. Co do anteny to nie miałem jakiejkolwiek podłączonej (pamiętam jak kolega przy tym rodzaju chassis podłączył antenę bezpośrednio do głowicy). Po włączeniu rozległ sie błysk. Byłem przekonany że znowu rozerwało bezpiecznik, ale okazało sie tym razem że poleciał BUK444/500 rezystory 3616, 3680 i dioda 6610. Po wstawieniu nowych elementów przetwornica bez problemów dawała 98V. Podłączyłem resztę odpiętych elementów i teraz mam wysokie a nie mam treści obrazu. Po podkręceniu G2 widać przez cały ekran tylko linie powrotów.
  • Poziom 24  
    Bez oscyloskopu to będzie trudne. Posprawdzaj napięcia na TDA8305, napisz czy masz osd (wyswietlanie funkcji), sprawdź jak jest ustawiony kontrast i jaskrawość z pilota. Napisz czy masz fonię. Bo bez tych danych to zgadywanka. A przecież nie o to chodzi.
  • Poziom 14  
    ok, ale najpierw jest coś co mnie zaniepokoiło na kondensatorze 2536 (4,7uf/250) mam zamiast 160V az prawie 200V. Podejrzewam że to może być przyczyna zatkania wzmacniaczy wizji. Elektrolity po stronie pierwotnej wymienione, trafo też.
  • Poziom 24  
    200V- i dobrze ! Właśnie tak ma być.
  • Poziom 14  
    Myślałem że w tym miejscu ma być tylko 160V. Nie ma osd, fonii też (nie wiem czy ten tv ma muting bo może moja antena to nie te same programy co u właściciela), przy przełączaniu programów pilotem następuje ściemnienie obrazu i po ok 3-5 sekundach obraz wraca do poprzedniego stanu
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Posprawdzaj napięcia zasilające na poszczególne układy. Zapewne któregoś będzie brak.
  • Poziom 14  
    Masz rację właśnie go uruchomiłem, przyczyną był 3315 który nie dawał któregoś tam z 12V. Podziękowania dla Ciebie i wszystkich którzy użyczyli swojej wiedzy. Zostawiam Tv na nockę do wygrzania, jeżeli nic się nie wydarzy uważam temat za zamknięty :)