Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transformator i schemat do stworzenia prostownika

22 Lut 2008 21:51 17430 18
  • Poziom 10  
    Witam,, mam pewien problem (jedyne wyjście to forum), gdyż załatwiłem sobie dosyć tanio transformator na napięcie 230V, 400W i o napięciu wyjściowym 24V. Jak z niego zrobić prostownik na akumulatory z samochodów (12V) ?? Od czego w ogóle się zaczyna taką robotę?? Proszę o odpowiedz. Z góry dziękuje:|

[Temat poprawiłem. Mariusz Ch.]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 10  
    no tak dzięki, ale nic nierozumiem z tych schematów :cry: sprzydał by sie opis. I jest jeszcze jeden problem bo mój transformator na wyjściu ma 24V napięcia zmiennego, jak to zrobic by na wyjściu było około 12V napięcia stałego????
  • Poziom 23  
    Po pierwsze Musisz mieć mostek prostowniczy, który zrobi z prądu zmiennego na stały
    dostaniesz za ok 15zł w sklepie elektronicznym, najlepiej żeby miał ok powyżej 25A albo nawet 50A
    Jeżeli masz 24V a chcesz mieć 12V, nie rób na równym 12V tylko ok 14-16V, najlepiej zrobić na tranzystorach dużej mocy ja bym proponował na 2n3055 ale je na jednym tylko na 2-4 tranzystorów schemat daje tutaj
    Daje schemat przeze mnie zrobiony ale ten jest z regulacja 1V-24V
  • Poziom 10  
    o dzięki już wiem :D jeszcze napiszcie jak by zrobic by zrobic nastawianie amperów, bo transformator ma ok. 30A a ja bym chciał miec ragulacje np 5A , 10A , 20A , i 30A . Można takie cosik zrobic?? jeśli tak to jak ??
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 23  
    zastosuj mój układ, on ma regulację napięcia i jednocześnie się zmienia Amper, np. chcesz ładować akumulator 12V np 5A ustawiasz napięcie ok 12-3V a jak chcesz ładować akumulator 12V a np 15A ustawiasz napięcie na 17V, tylko pamiętaj jak chcesz ładować dużym amperem musisz pamiętać czy akumulator nie jest za mały albo za duży. Oryginalne Prostowniki co mają regulację 5A,10A itd... mają odczepy na uzwojeniu wtórnym, ale opcję z tranzystorami możesz też zastosować
  • Poziom 10  
    a tak troche jaśniej z tymi tranzystoramy można by :θ transformator na wyjściu ma 30A a na wyjściu twojego układu będzie tyle samo amper?? (zależy mi żeby amper było jak najwięcej)
  • Poziom 14  
    nie polecam opcji z tranzystorami z jednego głownego powodu, tranzystory bedą się bardzo grzały. Transformator ma 24 V więc jak kolega jajek92 napisał, przy prądzie ustawionym na 15 A, napięcie ładowania będzie wynosić 17 V. 24V-17V=7V, 7v*15A=105W które się będzie ciągle wydzielać na radiatorach w postaci ciepła. Według mnie najprostrzym rozwiązaniem byłoby zastosowanie regulatora na triaku po stronie pierwotnej i mostek po stronie wtórnej, no i ewentualny amperomierz do ładowania akumulatorów kwasowych powinno wystarczyć. a taki regulatory na traiku są np w regulatorach oświetlenia czy odkurzaczu :D
  • Poziom 23  
    Cytat:
    a tak trochę jaśniej z tymi tranzystorami można by

Podstawy elektroniki się kłaniają!!!!!!!!!!
    Cytat:
    transformator na wyjściu ma 30A a na wyjściu twojego układu będzie tyle samo amper??

NIE, jeżeli ty chcesz ładować akumulatory 30Amperem... to w siklka sekunk ci strzeli akumulator!!!!!!!!
    Nawet te powyżej 200Ah....
    [/quote]

Dodano po 5 [minuty]:

glutek napisał:

Napisałem że 2x2n3055. no przecież normalne że bęzie się wydzielało ciepło, od tego śą radiatory. twój pomysł w teori jest odpowiedni, ale praktyka to inna bajka. jeżeli chodzi o triak regulowany potencjometrem, to musi być strasznie dokładny potencjometr, powyżej 10k

Dodano po 3 [minuty]:

jescze raz obliczyłeś że na radiatorach będzie się wydzielać 105W, to nie dużo, jak jeden 2n3055 ma Pmax 115, a ja poleciłem 2x2n3055, czyli wytrzyma 230W, jeżeli chodzi o ciepło na radiatorach, będzie znikome
  • Poziom 14  
    spoko ze 2 tranzystory, ale suma wydzielanej energi i tak bedzie taka sama i wszystko w radiator, a te 100w to wbrew pozorom nie tak łatwo odprowadzić, po za tym radiator to nie jest tania rzecz, no chyba ze z jakiegoś odzysku, dwa tranzystory to tylko zeby nie przekroczyc ich prądów Ic max i Ptot, ale to inna bajka, a opcja z regulatorem juz parę lat działa bez zarzutu i nie tylko w prostowniku ale i w spawarce ...
  • Poziom 23  
    też prawda, ponieważ na uzwojeniu pierwotnym jest mniejszy amper niż na wtórnym, jeżeli chodzi o radiator, to ja u siebie robie nawet z grubych blach i też super chodzi
  • Poziom 14  
    ale obawiam się ze kolega sobie nie poradzi z tranzystorami, dltego proponuje takie rozwiazanie. Wystarczy nawet regulator obrotów z jakiejś starej wiertarki. Tylko należy uważać żeby taki regulator nie nasycił rdzenia transformatora. Bedzie się to objawiać nadmiernym nagrzewaniem transformatora, co moze go uszkodzić. Dużo ludzi straszy tym zjawiskiem, jednak jak do tej pory sie z tym nie spotkałem :). Można również zastosować stabilzator impulsowy, albo regulator pwm i dławik na wyjściu, ale to chyba troche na wyrost jak dla zwykłego prostownika
  • Poziom 23  
    Troche offtopic...
    właśnie chciałem zrobić teki regulator A do spawarki, na 1 fazę, czyli na 220V
  • Poziom 14  
    poszukaj na elektrodzie tematów na temat spawarki TIG ac/dc jest bardzo duzo informacji na ten temat
  • Poziom 10  
    mam dosyć duży radiator z komputera i dodatkowo wiatraczek do szybszego chłodzenia, więc jak bym zastosował 4 tranzystory 2n3055 to ciepło byłoby znikome, co o tym rozwiązaniu myślicie?? i w jakim miejscu mógłbym wpiąć wskaźnik amperomierza żeby mi pokazywał jak szybko ładuje sie akumulator??
  • Poziom 23  
    ha ha widziałeś na3055
    http://www.szmt.org/files/2n3055.jpg
    radiator od komputera ni e będzie pasował
    lepiej pozostać na tej opcji co powiedział glutek
    tzn. żebyś kupił ten wyłącznik do światła ze regulacją jasności, to chyba najprostsze i najtańsze rozwiązanie, a co do amperomierza tu podłączasz go na wyjściu szeregowo, jak masz troszkę kasy, to kup woltomierz <chodzi o to że jak byś zapomniał uregulować odpowiednie napięcie, i np by było 24V, a byś podłączył akumulator12V to wiadomo co by było. > więc kup też woltomierz taki do 25-30V mnie mniejszy, większy też nie potrzebny, chyba żeby nie było, to kup większy, ale nie bez przesady.
  • Poziom 10  
    zciemniacz do lampy?? jak i gdzie takie cudo dostać?? jak to wogule działa??
  • Poziom 23  
    hmm ściemniacz do lampy dostaniesz w sklepie elektronicznym, a nawet w elektrycznym, jak masz wyłącznik do żylandora to jest jeszcze taki potencjometr do regulacji jasności, mam takie coś w pokoju. popytaj si ę w sklepie, będą wiedzieli o co chodzi_________ jeżeli nie będą wiedzieli o co chodzi po powiedz że chcesz wyłącznik do świateł pokojowych z regulacją jasności czyli wyłącznik z potencjometrem
  • Poziom 18  
    Proponowałbym popatrzeć na katalog tranzystorów, 2N3055 jaki ma współczynnik wzmocnienia prądowego, czym go wysterować (dochodzi kolejny tranzystor, który sterowany jest następnym tranzystorem), uważam że tutaj należy zastosować sterowanie impulsowe, nawet ze wspomnianej wiertarki ( na tranzystorze IRF540).
    Tu pokazano ramowo zastosowanie z układzie
    http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irf540n.pdf