Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar prądu za pomocą układu ICL7107

morswin89 23 Feb 2008 09:00 3962 6
 • Helpful post
  #2
  darkonel
  Level 19  
  Należy zbudować układ wg standardowej aplikacji tego układu (woltomierz) a następnie zbocznikować jego wejścia odpowiednio dobranym rezystorem (można go obliczyć z prawa Ohma). Taki układ pomiarowy włączyć w szereg z wyjściem stabilizatora scalonego i problem rozwiązany. Trzeba tylko zastosować oddzielne zasilanie dla miernika. Pozdrawiam
 • #4
  darkonel
  Level 19  
  Dokładnie tak, tylko lepiej bedzie rezystor z miernikiem wstawić od strony plusa a nie minusa. Rezystor ma być jaknajmniejszej wartości rezystancji aby nie było zbyt dużych spadków napięcia. Proponuję złożyć układ z ICL-em jako typową aplikację na napięcie mierzone 200 mV (pełno tego w sieci i czasopismach elektronicznych). Wówczas maksymalny zakres wskazań bedzie równy spadkowi napięcia tylko 0,2 V co jest do przyjęcia.
  Dobór rezystora:
  Najpierw trzeba ustalić zakres amperomierza (woltomierza z rezystorem) Na przykład wskazanie 1000 odpowiada prądowi 10A (10.00) i jest to 100 mV na rezystorze, mierzone woltomierzem na ICL-u.
  Dane do obliczeń:
  I = 10 A - prąd płynący przez rezystor
  U = 0,1 V - spadek napięcia na rezystorze

  R = U/I = 0,1/10 = 0,01 Ω.
  Trzeba zatem skonstrować taki bocznik z drutu oporowego o zbliżonej rezystancji, którą dokładnie można dobrać już w zmontowanym urzadzeniu obserwując wskazania ICL-a i porównując z prądem mierzonym multimetrem wzorcowym.
 • Helpful post
  #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  morswin89
  Level 23  
  W moim przypadku jak zastosuje bocznik za stabilizatorem przy malych pradach do 0,5A stabilizacja napiecia bedzie wystarczajaca. Caly ten uklad bedzie czescia wiekszego zasilacza i bedzie to tylko napiecie dodatkowe.

  Jako glowny zasilacz palnuje zbudowac cos takiego ale zastosuje tam pare zmian.

  Jest tez maly problem wzmacniaczem operacyjnym odpowiedzilanym za stabilizacje napiecie, pracuje on przy wysokim napieciu na granicy swoich mozliwosci i jest tez problem ze zdobyciem go w odpowiedniej wersji. Ale czytalem na forum ze moznaby ten wzmacniacz zastapic niskonapieciowym a na wyjsciu zastosowac tranzystor w ukladzie wspolnej bazy. Jak to dokladnie przerobic? Mile widziany jakis schemacik.

  Pozdrawiam
 • #7
  User removed account
  Level 1