Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik papieru w niszczarce Kobra 260S2

pcnet 23 Lut 2008 09:51 3198 4
  • #1 23 Lut 2008 09:51
    pcnet

Poziom 32  

Pisze w tym dziale bo to takie same czujniki jak w kopiarkach a działu osobnego nie widze. Problem jest niby prosty bo czujnik jest chyba przytarty i nie działa prawidłowo (czujnik= dioda i fotodioda na podczerwień chyba). Mam problem bo schematu nie ma, opisu elementu też nie ma i nie wiem jakie diody kupic bo pewnie są rózne. Moze ktos coś podpowie?

0 4
  • #2 23 Lut 2008 13:23
    sunlux

Poziom 20  

pcnet napisał:
    Pisze w tym dziale bo to takie same czujniki jak w kopiarkach a działu osobnego nie widze. Problem jest niby prosty bo czujnik jest chyba przytarty i nie działa prawidłowo (czujnik= dioda i fotodioda na podczerwień chyba). Mam problem bo schematu nie ma, opisu elementu też nie ma i nie wiem jakie diody kupic bo pewnie są rózne. Moze ktos coś podpowie?

Często w niszczarkach brudzi sie od oleju smarującego i pyłu papieru.
    Przy wyłączonej z prądu niszczarce wymyj dokładnie szorstkim pędzelkiem jakimś alkoholem. Zaczekaj kilkaminut aż wyschnie i sprawdź - jeśli nie pomoże to sprawdź jeszcze połączenia elektryczne do czujnika.
    Sprawdź też np. cyfrówką czy kamerą czy jedna strona czujnika świeci.
    Jełśi nie świeci lub nic innego nie pomaga wymień cały czujnik.

Najlepiej zastosować czujnik optyczny szczelinowy
    np. taki :
    http://www.tme.pl/katalog/szukaj.phtml?f_szuk...id_p=1&f_radio=&id2=49&id_drzewo=64&ingroup=1

Wymontuj ze środka oba elementy (emisyjny i detekcyjny) i zastosuj zamiast obecnych (nie powinno się wymieniać tylko jednego bo w takim gotowym czujniku są elementy z grubsza sparowane).
    Oczywiście ważne jest właściwe podłączenie anody i katody jednego i drugiego elementu.

Ja kiedyś zastosowałęm taki czyjni optyczny refleksyjny - czyli nie ma szczeliny i wystarczy go zamontować z jednej strony szczeliny wejścia papieru do niszczarki - działał rewelacyjnie tylko częściej wymagał czyszczenia:
    http://www.tme.pl/katalog/szukaj.phtml?f_szuk...id_p=1&f_radio=&id2=49&id_drzewo=64&ingroup=1

Dla jednego czujnika nie warto kupować w tme bo zapłacisz za wysyłkę jak za zboże - poszukaj w lokalnym sklepie z elektroniką czujnika optycznego szczelinowego (najlepiej) lub refleksyjnego (opcjonalnie).
    Szczelinowy rozmontuj i masz gotowe elementy.
    Refleksyjnego nie powinno się rozmontowywać.

Pozdrawiam

0
  • #3 23 Lut 2008 13:29
    pcnet

Poziom 32  

ale to nie moze byc szczelinowy
    on jest zamontowany na środku po obu stronach jak sie wkłada kartke do niszczenia i ta kartka go włacza/wyłacza
    To musi byc dioda i fotodioda tylko jakie wartości?

0
  • #4 23 Lut 2008 13:40
    sunlux

Poziom 20  

pcnet napisał:
    ale to nie moze byc szczelinowy
    on jest zamontowany na środku po obu stronach jak sie wkłada kartke do niszczenia i ta kartka go włacza/wyłacza
    To musi byc dioda i fotodioda tylko jakie wartości?

Przecież pisze wyraźnie - że elementy optyczne należy wymontować z plastikowej obudowy tego czujnika i przylutować (właściwie A-K) w miejsce obecnych - obudowa ma od dołu plastikową pokrywkę zamkniętą tylko na zatrzask - wewnątrz elementy są tylko wsunięte.

Czujnik tylko dlatego nazywa sie szczelinowy bo w obudowie plastikowej jest szczelina ale wewnątrz są standardowe elementy (emisja-detekcja)

Tym sposobem naprawiłem już kilkanaście niszczarek HSMa, Fellowes, Kobra, OPUS i inne.
    Nawet kiedyś 2 przerobiłem z czujnika mechanicznego na optyczny - troszkę zabawy z dodatkową elektroniką i sterowaniem ale opłaca się.

Alternatywą jest właśnie refleksyjny - lepszy montaż z jednej strony szczeliny wlotu papieru do niszczarki.

Albo przetnij go sobie na pół i masz dwa gotowe elementy do montażu.

0
  • #5 23 Lut 2008 14:47
    pcnet

Poziom 32  

a nie lepiej kupic w sklepie elektronicznym diody? tylko zebym wiedzial jakie

0