Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

projekt wzmacniacza w SPICE

Maniek_C 23 Feb 2008 10:53 2776 7
Optex
    Maniek_C
    Level 10  
    Witam.
    Obecnie robię projekt czujnika ultradżwiękowego, w celu wzmocnienia toru odbiornika użyłem układu opartego o budowę wzmacniacza TL082. Potrzebuję zrobić symulację tego wzmacniacza w programie spice. przyznam się szczerze analogówka nie jest moją mocną stroną jak również program spice. Jak np. ściągnąć element TL082 do Spice, z wklejeniem rezystorów i kondensatorów dam sobie radę. Dziękuję za wskazówki.
  • Optex
  • Helpful post
    Quarz
    Level 43  
    Przede wszystkim, to napisz tu jaka jest wartość częstotliwości napięcia które chcesz wzmacniać. Dorysuj również szyny zasilania do tego wzmacniacza operacyjnego.
    Poszukaj w PSpice opis innego wzmacniacza operacyjnego i zamień tam dane aktualne dla TL82.
  • Optex
    Maniek_C
    Level 10  
    częstotliwość na jakiej pracuje czujnik ultradźwiękowy to 40kHz więc takie napięcie musi być wzmacniane
    napięcie zasilania wzmacniacza jest niesymetryczne 12V .

projekt wzmacniacza w SPICE

czyli mam np. wzmacniacz lm 324 , jak w nim zmienić parametry na TL082

Internally trimmed offset voltage: 15 mV
    Low input bias current: 50 pA
    Low input noise voltage: 16nV/SqrtHz
    Low input noise current: 0.01 pA/SqrtHz
    Wide gain bandwidth: 4 MHz
    High slew rate: 13 V/µs
    Low supply current: 3.6 mA
    High input impedance: 1012
    Low total harmonic distortion: <=0.02%
    Low 1/f noise corner: 50 Hz
    Fast settling time to 0.01%: 2 &micro;s

[Posty scaliłem. Załącznik wstawiłem przez "dodaj zdjęcie". Mariusz Ch.]
  • Helpful post
    Quarz
    Level 43  
    Przy takim, niesymetrycznym, zasilaniu to się nie trzyma przysłowiowej "kupy"...
    Maniek_C
    Level 10  
    Tzn nie znam się na tyle na analogówce żeby to stwierdzić, ale układ działa we wzrostomierzu w projekcie EB http://wartburg353.webpark.pl/ , ja zrobiłem troszkę inaczej układ nadawczy i mam inny soft do procka. Po zlutowaniu elementów czujnik wskazuje mi odległości do 80 cm, czyli układ odbiorczy działa poprawnie, póki co chciałbym to uzasadnić w spice i z tym mam największy problem. jak to poskładać i zasymulować.??
  • Helpful post
    ed-ek
    Level 34  
    Może podasz w jakiej wersji PSpice chcesz symulować. Jest ich wiele.
    Maniek_C
    Level 10  
    Wersja którą ja posiadam to Pakiet MicroSim Evaluation Software DesignLab Release 8- ale zaczynam przygodę ze SPICE więc jestem otwarty na sugestie jakiej wersji użyć do symulacji? Tyle do tej pory udało mi się zrobić, oczywiście mam świadomość że parametry niektórych elementów można zmienić -pytanie1 jak, a niektóre należy wymienić -pytanie2 - jak. Za wszelkie propozycje z góry dzięki.
    Maniek_C
    Level 10  
    Na piechote idąc; to czy tak to powinno wyglądać? na wejścu" + " jest filtr FGP fg=1/2πR25C21
    wzmocnienie układu Ku =1+j ω*R23*C19/1+jωC19R29
    drugi Ku=-R19/R21??