Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Projekt] Tani PC serwer muzyczny mp3/stream WIFI + laptop

88508850 23 Lut 2008 21:06 6112 5
  • #1 23 Lut 2008 21:06
    88508850
    Poziom 10  

Cel: Zbudowanie bezprzewodowego mini serwera muzycznego. Dość kabli! Chcę przekierować dźwięk z laptopa poprzez WIFI na komputer stacjonarny podpięty do sprzętu grającego na żywo. Jak to zrobić?

Zapotrzebowanie: komp. stacjonarny nazwijmy go serwerem ma:
    a) odbierać muzykę bezprzewodowo z laptopa (filmy, mp3, stacje internetowe stream) na żywo i ją odtwarzać na głośnikach.
    b) Będą sytuacje kiedy laptop będzie wyłączony, a serwer powinien odtwarzać z internetu stacje radiowe w głośnikach (te które występują np. w katalogu www.shoutcast.com)..

Serwer będzie kontrolowany tylko z laptopa. Laptop (Pentium 1.5 Mhz 512 mbRAM WindowsXP) jako klient powinien pracować jak najmniej i udostępniać mi swoją moc do pracy nad innymi rzeczami. Router domowy udostępniający internet i tworzący minisieć w domu to będzie najprawd. TL-WR340G. Odległości nie stanowią problemu. Serwer może być podpięty do routera kablowo lub bezprzewodowo, laptop wyłącznie bezprzewodowo.

Pytania:
    1. Jaki komputer wybrać na serwer? Serwer nie będzie posiadał monitora, myszki, klawiatury, ma być bezgłośny i stosunkowo mały i tani. Preferuję Linuksa i konsolowe środowisko pracy bez żadnych bajerów, system pracujący najlepiej bez dysku twardego na Pendrive 0.5 Gb. Czy firmowe komputerki Dell/HP Pentium ok. 400Mhz, 128 MB RAM z chłodzeniem pasywnym za ok. 50 PLN poradzą sobie z takim zadaniem?

Serwer dostanie porządną kartę muzyczną SoundBlaster PCI i sieciową 3com 10/100MBit lub w razie potrzeby kartę bezprzewodową TPLINK WN551G, będzie podłączony do bardzo dobrego sprzętu grającego.

2, Czy to prawda że lepiej będzie serwer jednocześnie podłączć bezprzewodowo przez router WIFI niż serwer kablem a laptop WIF (chodzi o szybkość laptop<->serwerI?

3. Czy istnieje jakiś klient mp3 pod konsolę który umożliwia przeglądanie katalogu stacji radiowych (www.shoutcast.com) i od razu go uruchamianie (coś w stylu Media Library->Strumień Shoutcast z Winamp)? Na serwer wolałbym się logować przez ssh zamiast stosować metody zdalnych pulpitów? Czy jestem zmuszony do pracy na XWindow? Może coś szybszego?

4. Jaką dystrybucje Linuxa polecacie na Pendrive 0.5Gb do mojego celu? Jakie mam wybrać oprogramowanie streamcast, ew. zdalnego pulpitu szybsze niż VNC? Liczy się tutaj tylko szybkość!

6. Jaki system streamcast wybrać do mojego celu? shoutcast, icecast, oldcast, jakieś inne bardziej profesjonalne rozwiązanie softwerowe?

5. Czy mój system serwera muzycznego będzie wydalał przy szyfrowaniu WPA/WPA2?

6. Na jakie opóźnienia mam się nastawić kiedy będę np. oglądał film na laptopie a słuchał tego dźwięku na serwerze? Czy da się to ustawić na żywo?

7. Ciekawy link dla zainteresowanych tym tematem: http://www.yolinux.com/TUTORIALS/LinuxTutorialAudioStreaming.html

0 5
  • #2 26 Lut 2008 08:13
    hojlo1
    Poziom 35  

...sporo osób tak słucha/oglada (może nawet nie wie).

Jednak moja koncepcja jest dużo prostsza.
    Znajomi (ja także) używamy Xa z XBMC (wpiętego w router) wspóldzialajacego z siecia domową i tysiącami stacji (stream) nie tylko radiowymi.
    Do obsługi wystarcza tylko pilot (lub pad).

Cześć muzyki (jak jest to dozwolone) można "nagrywać" na HDD Xa (także klipy/koncerty/filmy....) , oczywiście też tylko na klikniecie pilotem... .

Tutaj ułamek możliwości tej zabawki:
    http://free.of.pl/x/xboxik/ - jest pokaz slajdów.

0
  • #3 27 Lut 2008 12:52
    88508850
    Poziom 10  

Pomysł bardzo ciekawy ale dość drogi. Poza tym nie korzystam z telewizora - nie lubię oglądać tego pudła chociaż mam w pokoju. Mając starego PC mam tysiące możliwości i konfiguracji, dlatego wolę swoje rozwiązanie oprzeć na Linuksie PC.

0
  • #4 27 Lut 2008 15:59
    SaraniS
    Poziom 26  

Witam
    Ja podszedłem do tego od drugiej strony ;) M-Router (skrót od router multimedialny ;) ) jest też magazynem danych i to na jego dyskach znajdują się zasoby (zdjęcia, muzyka, filmy, cokolwiek) a laptop korzysta z nich po NFS (jeśli np. chcę posłuchać muzyki/ obejrzeć film na laptopie a nie na sprzęcie AV do M-routera podłączonym). Konfiguracja M-routera - przez SSH właśnie, do odtwarzania muzyki - MOCP: Music On Console Player, do filmów użyłbym mplayera, jednak na razie mam jako M-router za słaby sprzęt, więc filmy tylko na laptopie oglądam - nawet bezpośrednio z dysku M-routera się da.
    Oczywiście do odtwarzania filmów już przydałoby się na tym M-routerze zainstalować Xserwer, klientów niekoniecznie, w końcu tylko mplayer ma dawać grafikę ;)
    Sprzęt...
    Nie wiem, jak długo wytrzyma Ci flash jako dysk systemowy (ciągły zapis i odczyt a flashe mają ograniczoną liczbę cykli R/W), natomiast procesor 400MHz to minimum, jeśli chcesz video. Dla audio - osobiście mam Toshibę Satellite 440 CDT (133MHz, 32MiB RAM, 1.5GB HDD + 80GB Samsung na USB, jako magazyn danych). W miarę spokojnie sobie radzi z audio, a działa też na niej routing, DNS-cache, apache z php, klient osiołka... No, ten ostatni ma znacznie większe wymagania RAM-u, ale jakoś sobie radzi ;) Czasami jak ostro swapuje, to się reszta usług lekko zmula :D Podobnie, gdy ktos akurat ostro ściąga coś z niego po http. Ogólnie, im więcej RAM tym lepiej; 128MiB powinno wystarczyć, ale jakbyś miał możliwość wpakować w to jeszcze drugie tyle, to by było jeszcze lepiej.
    Inna kwestia to pobór energii - czy to ma pracować stale, czy tylko jak sobie słuchasz muzyki/ oglądasz filmy? U mnie z uwagi na pełnioną funkcję routera i serwera, działa bez przerwy - standardowy komputer, choćby mały Dell bez monitora, jednak troszkę tego prądu bierze (choćby zamienia w ciepło ;) ); laptop weźmie na pewno mniej.
    System... Oczywiście Linux, a dystrybucję wybierz, którą znasz i lubisz najbardziej. Ja mam wszędzie (i na M-routerze, i na laptopie) Slackware, na M-routerze 10.2 z jądrem 2.4.33.3 a na laptopie 12 z jądrem zmienianym co miesiąc na najnowsze stabilne (obecnie 2.6.24.2 - mam problem z powrotem z S3 i liczę że nowa wersja jądra go rozwiąże).
    Ogólnie Linux to Linux, programy są dostępne na wszystkie dystrybucje; aczkolwiek na serwer najbardziej polecane są dystrybucje "z tradycjami": Debian, Slackware - nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by go postawić na np. Mandrivie :)
    A jeszcze co do MOCP - nie wiem, jak nowa wersja, ale ta której używam, niezbyt się nadaje do odsłuchu radii (? o ile wiem, "radio" nie odmienia się...) internetowych - obsługuje MP3, MPC, OGG, WAV i nie wiem, czy coś jeszcze (swoją muzykę mam w tych formatach)...
    Pozdrawiam

0
  • #5 27 Lut 2008 17:50
    hojlo1
    Poziom 35  

88508850 - Twój wybór ;)

Jednak Twoja odpowiedź (o Xsie) jest błędna i raczej wynika z nieznajomości tematu (nie mojej, bo pisma branżowe jako tani Media Center nadal Xboxa z XBMC polecają , mimo upływu lat...). ;)

Tylko wyjaśnię (i znikam z tematu):
    - jeżeli uważasz, że ok ~300/400zł (za samodzielny sprzęt, gotowy do pracy), który ma: RGB/Component/VGA/wyjście optyczne audio...,lan itp- to opisz tańszy sprzęt, tak funkcjonalny???

Raczej mamy inne podejscie do cen/możliwości/funkcjonalności..., bo trochę sprzętu już "przrobiłem" a to jest Samodzielne Centrum Multimedialne i w gruncie rzeczy wszystkie: PC, dyski sieciowe itp są traktowane jako peryferia. (np. pilocikiem utworek "flac" z notebooka po WiFi, a fotki z PC i...razem pokaz slajdów... i to wszystko zapętlone, Żona obsłuży (tylko pilot przecież...), a po starcie w miejsce pilota... kubek z kawą... ;) )
    - pilot plus: skrypty pythona/samby,... upnp,... otoczenie sieciowe, itp stworzyły wzorzec , któremu żaden linux/win w obsłudze nie dorówna (wyjaśnienie na końcu)
    - Linuxa na Xsie oczywiście też mam (w pełni skonfigurawany), ale jest to tylko ciekawostka (tez chyba tego nie wiesz , bo w gruncie rzeczy Xbox to "zwykly" Pc ....).

Podsumuję opiniami z for: HDTV/AudioVideo... - gdzie wszyscy (znajacy temat) czekają z utęsknieniem na zakończenia prac "portu" XBMC pod Wina/Linuxa, bo dobrze wiedzą, że jest to wzór i jak się go uda np zaadoptowac (spore problemy obecnie) do Linuxa, będzie to przełom w Centrach Multimedialnych (czyli to samo co teraz w obsłudze, ale sprzęt z zapasem...).

Na koniec dodam (linuksowcom), ze ten XBMC to po prostu skompilowany mplayer (linuxa), który steruje ...mplayerem... i używany szeroko od ok 2002go roku (stąd to wzorzec...bo jest w kilkudziesięciu..a może już kilkuset językach, a poprawki i udoskonalenia są praktycznie co tydzień..).

Pozdrawiam. ;)

0
  • #6 02 Mar 2008 01:54
    88508850
    Poziom 10  

Ciekawe propozycje, dziękuję. Stwierdziłem, że serwer muzyczny oprę na Linuksie, powinna mi wystarczyć maszyna Duron/Pentium 800 mhz 256 mb ram, zainwestuje w większy dysk twardy. Wykorzystam bezgłośne chłodzenie (pasywne w komputerkach dell/hp/ibm) i komp do szafy. Zainstaluje najprawd. najnowszego Ubuntu i poobcinam usługi do najważniejszych zostanie podłączony do sprzętu grającego. Teraz ciąg dalszy pytań:

1) Wykorzystać NFS czy lepiej Sambę? Oba komputery mają mieć prawa zapisu w 2 strony z serwera będę chciał też odpalić filmy na laptopie
    2) Serwerem będę zarządzał przez ssh i sesję Xserwera (graficzne programy do odtwarzania muzyki z przeszukiwaniem katalogów stacji radiowych - nie spotykałem się z takimi pod konsolę). Istnieją? Słyszałem że można wykorzystać serwer NX jest lepszy od Xserwera. Wasze doświadczenia?
    3) Jeśli będę chciał wysłać dźwięk z laptopa do serwera to pozostaje mi tylko pod WindowsXP serwer i wtyczka shoutcast/icecast, a co pod MacOSX?
    4) Wykorzystam też linuksa do ściągania plików emule/torrent w nocy
    5) Bibloteką muzyczną i odtwarzaniem dźwięku w przyszłości chciałem też zarządzać przez telefon komórkowy z Javą czy Symbianem jako pilot poprzez bluetooth. Jakie rozwiązanie polecacie?
    6) System nie będzie obsługiwał telewizora, wystarczy ekran laptopa.
    7) Zastanawiam się zamknę się w kwocie ok. 140 PLN za całość
    [/img]

0