Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulowany (Prąd, Napięcie) zasilacz symetryczny 35V 3A

mkpl 23 Feb 2008 22:01 8027 15
Tespol
 • #1
  mkpl
  Level 37  
  Witam
  Szukam projektu / schematu zasilacza symetrycznego o regulowanym napięciu i prądzie. Sporo szukałem ale w wiekszość jest na napięcie nie symetryczne a jak już sie znajdzie taki z regulowanym symetrycznym to na bardzo małe prądy :|
  Wszelkie sugestie bardzo mile widziane
  Pozdrawiam
  MKPL
 • Tespol
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  Te zasilacze na napięcie pojedyńcze kożystająą często z pomiaru spadku napięcia na rezystorze na masie bo tak jest wygodniej jeśli chodzi o regulację prądu. Przy wersji symetrycznej ten pomysł odpada, no może poniżej 30V nie. Ujemne napięcie można uzyskać poprzez zastosowanie koncepcji np jak tutaj http://michaelgellis.tripod.com/power3.html Ogranczenie to jak zwykle wzmacniacze oparacyjne, chyba, że możesz wywalić całkiem sporo pieniędzy to możesz kupić takie co wytrzymują nawet +/-30...40V i w tedy tylko zmartwieniem będzie ciepło tranzystorów mocy. W twoim przypadku mogą osiągnąć niamały poziom ok 250W.
 • Tespol
 • #3
  mkpl
  Level 37  
  Hmm a gdyby wykozystac z jakiegos zasilacza uklad regulacji pradu dla dodatniej połówki z zrobic 2 regulator pradu dla ujemnej połówki?? A sama regolacje zrobić skokową na jakimś podwojnym przełaczniku obrotowym ?? co o tym sadzisz??
 • #4
  fuutro
  Level 43  
  Cała ujemna połówka będzie mocno uzależniona od dodatniej i tylko potrzeba dla niej osobnego ogranczenia prądowego - jak z jakiegoś powodu przysiądzie dodatnie napięcie to ujemne za nim. Odwrotnie nie będzie niestety. Ogranicznik dla obu napięć można rzeczywiście zrobić na podwójnym przełączniku - dość prosta sprawa i jak ci nie zależy na idealnym ograniczniku to jak najbardziej pasuje. Zobacz na elportalu w szkole konstruktorów było nawet zadanie z projektem takiego przełącznika zakresów (chyba we serii Policz).
 • #5
  mkpl
  Level 37  
  No ;) ok :) a mialbyś jakis przykladowy schemat ogranicznika dla dodatniej połówki i jego odpowiednika ujemnej :)
 • #6
  fuutro
  Level 43  
  Popatrz w pdf'ie jaki załączyłem. Elementem pomiarowym są odpowiednio R3 i R8 jak w opisie i tranzystory T5 i T6 reagują gdy spadek napięcia osiągnie ok 0,6V i ograniczają prąd tranzystora mocy. Ty z pomocą przełącznika będziesz tylko zmieniał wartość tych rezystorów pomiarowych z prostej zależności R=0,6/Iogr [Ohm=V/A].
 • #7
  mkpl
  Level 37  
  Dopiero teraz zauwazylem :) czyli zamiast tych rezystorow wstawie kilka innych i przelacznik tak? druga sprawa :) w jaki sposob wykonac sygnalizacje dzwiekowa o przekroczeniu pradu?
 • #8
  fuutro
  Level 43  
  Możesz badać spadek napięcia na tych rezystorach np komparatorem.
 • #9
  mkpl
  Level 37  
  Aha no tak :) jeszcze jedna sprawa mam trafo które daje po wyprostowaniu 35V a w opisie pisza ze max 30V :| idzie w jakis prosty sposób to zmienic ?? no i W jaki sposob uzyskac rególacje od 0 ??
 • #10
  fuutro
  Level 43  
  A jak jest pod obciążeniem? Napięcie przysiądzie. Problem tego napięcia to właśnie wzmacniacze operacyjne. Co do regulacji od zera to albo stosujesz wzmacniacz np typu LM393 mogący pracować z ujemnymi napięciami względem końcówki zasilania Uee (i ma jeszcze taką fajną cechę - wyjście typu OC tj otwarty kolektor), LM324, LM358 albo robisz prościutki układzik dający jeszcze kilka wolt poniżej masy co załatwia problem martwej strefy z napięciami wejściowymi dla większości wzmacniaczy operacyjnych tylko musisz wziąć to pod uwagę przy całkowitym napięciu zasilania wzmaka. Jako wzmacniacz dla ujemnej części najlepiej się nadają wzmacniacze pracujące z napięciem wejściowym sięgającym dodatniego napięcia zasilania np TL06x, TL07x, TL08x i jeszcze pare innych się znajdzie.
  Jest jeszcze opcja zrobienia tego na samych tranzystorach, nie uda się pewnie uzyskać tak dobrych rezultatów jak z wzmacniaczami ale można w ten sposób rozszeżyć zakres napięć.
 • #11
  mkpl
  Level 37  
  No tak ale o ile musiał bym obnizyć to napiecie?? W innym zasilaczu wlasnie widzialem takie rozwiazanie ze masa układu byla zasilana z -5V Co o tym myslisz bo to byl zasilacz na napiecie nie symetryczne ale chyba powinno dzialac :) co do wzmacniacza operacyjnego to chyba sprawa zalatwiona poniewaz w orgilane jest TL081 ;)
 • #12
  fuutro
  Level 43  
  Daj linka zasilacza o którym teraz myślisz. Takie napięcia na ogół poniżej masy niepowinny być mniejsze niż 3-4V. 5V jest ok ale powyżej masy możesz mieć tylko powiedzmy 30V i już mogą być problemy w napięciem na wyjściu rzędu 30V.
 • #13
  mkpl
  Level 37  
  Nie robi mi to duzej rożnicy czy mam na wyjściu max 30 czy 35 V to niegra roli :) bardziej zalezy mi na tym aby byl od 0 gdybym chcial zasilic jakies inne urzadzenie nie wymagajace symetrycznego ;) oto link www.cyfronika.com.pl/kitynepdf/301-K.pdf
 • #14
  fuutro
  Level 43  
  W tym kicie dałbym zamiast 2N3055 KD503, 2N3773, BD249 bo lepiej się nadają i więcej wytrzymają. Popatrz na forum za tym zestawem bo ktoś chyba narzekał na niego. Był chyba problem z napięciami wyjściowymi.
 • #15
  mkpl
  Level 37  
  Ok ;) a co myslisz o przeciagnieciu napiecia o te 5V jest sens?
 • #16
  fuutro
  Level 43  
  Pozwala pracować LM723 z napięciami już poniżej zera, normalnie poniżej 2-3V nie zejdziesz.