Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie lampami NIXIE

02 Sty 2004 22:03 3047 2
 • Poziom 10  
  NIe wiem czy dobrze umieszcze tego posta no ale zobaczymy:

  Czy ktoś wie jak sterować lampami nixie po przez 89c2051 (ewentualnie coś innelgo, ale z bascoma)?

  Chodzi mi o program, bo sprzętowo to wiem co użyć. Mam w planach zrobić zegar na 4 lampach i nie wiem jak je wysterować. Ci co sie orientują to wiedzą że bedzie potrzeba doprowadzić 10 przewodów do wszystkich lamp (powiedzmy że bede je nazywał sygnałowymi) połączonych równolegle, aby wyświetlić konkretne cyfry (0 - 9) i 4 przewody (po 1 do anody lampy). O ile dobrze rozumiem to aby np. wyświetlić cyfre 8 na której kolwiek lampie trzeba "uaktywnić" anode tej lampy i wyprowadzenie odpowiadające cyfrze 8. I teraz mój problem: jak to zrobić aby na 4 lampach wyświetlały sie inne cyfry? Przecież trzeba jednoczenśnie podać kabalmi sygnałowymi cztery różne cyfry. Miałem kilka pomysłów jak to zrobić ale nie jestem do nich przekanany. Prosiłbym jakiś w miare dobrych programistów o skromną pomoc.

  PS. Tak na marginesie to myślałem żeby w programi pokolei obsługiwać wszystkie lampy (czyli najpierw podac cyfre na lampe 1 itd.) i liczyłem na to że program zrobi to na tyle szybko że jak dojde do ostatniej to ta 1 jeszcze nie zgaśnie. Czy to zda egzamin?? Może ktoś ma inne pomysły i wie jak to należy rozwiązać.

  PS2. Jeśli to kogoś interesuje to do sterowania lamp z procak użyje
  konwertera cd4028. Podaje scheamty na których sie opierałem:
  http://homepage.ntlworld.com/steven.rougier/small_pixie_schem.JPG
  http://www.republika.pl/kombo/dane/schemat_nixie.pdf
  Jak widać to jest na prockach tylko że programy są w assemblerze :(
 • Specjalista - lampy próżniowe
  Oczywiście, że w grę wchodzi tylko sterowanie multipleksowane. A więc jak mówiłeś- wyświetla na jednej lampie, potem na drugiej, trzeciej i czwartej i od nowa na pierwszej. Na taki "obieg" masz około 1/30 sekundy.