Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PWM oraz sterowanie MOSFET

24 Feb 2008 13:14 3605 8
  • Level 21  
    Witam,
    Mam pytanie: jakiego MOSFETa użyć aby płynnie sterować przez PWM podświetleniem wyświetlacza LCD.
    Podświetlenie świeci maksymalnie przy napięciu +5V.
    Pozdrawiam.
  • Level 42  
    Witam,

a tak z ciekawości dopytam, dlaczego koniecznie MOSFET'em? Ja najczęściej regulację podświetlenia PWM czy to wyświetlaczy LED (nwet multipleksowanych) czy to podświetlenia LCD robię na jakimś najzwyklejszym bipolarnym tranzystorku PNP i zawsze to ładnie działa. Chyba, że czegoś nie wiem? a może jest jakaś zaleta, której nie znam z zastosowania Mosfetka?

pozdr
  • Level 21  
    Pomyślałem, że MOSFET będzie lepszy.... Robię to poraz pierwszy tak, że czysto teoretyczne założenie.

A mam pytanie PNP jaki stosujesz?
    Pzdr.
  • Level 16  
    mirekk36 wrote:
    Chyba, że czegoś nie wiem? a może jest jakaś zaleta, której nie znam z zastosowania Mosfetka?

pozdr

Nie pobiera prądu z uC (sterowanie napięciowe).
  • Level 42  
    UDMA -> no tak to racja z tym, że nie pobiera prądu. Czyli jeśli robi się urządzenie, które będzie miało pracować na barteriach czy akumulatorach to wszelkimi sposobami i tym warto ten pobór ograniczać. Jednak jeśli całość i tak jest zasilana standardowo to ten dodatkowy pobór nie będzie aż tak istotny a szybko i łatwo można zrobić to sterowanie nie mając pod ręką Mosfetów.

august_a -> np do sterwoania PWM, które teraz właśnie robię jak to piszę włożyłem zwykły tranzystorek typu BC557 , ponieważ wyświetlacze nawet gdy wyświetlają same 8-semki to łącznie "zjadają" mi nie więcej niż 40-50mA więc taki mini tranzystorek wystarczy. Czasem wykorzystuję nawet takie w obudowach SMD już na gotowych płytkach. Ale gdy robiłem wcześniej sterowanie PWM dla kilku diod RGB i prądzik musiał płynąć nieco większy to stosowałem też często podręczny tranzystor typu BD140 lub podobny, który już może zaspokoić głód układu do 1A.

Do sterowania tranzystorem daję zwykle na bazę z procka jkiś rezystor typu 2,2K - 4,7K. Jego kolektor do +5V a emiter daje już zasilanie na sterowny układ czyli w twoim przypadku może być na anody diod podświetlenia.

pozdrówka
  • Level 42  
    Ja bym polecił jak zwykły NPN ponieważ działa on z poziomu masy (tzn wymusza przepływ do masy). Do tego ma dwie zalety
    1. sterowanie poziomem wysokim (z poziomu rozumowana człowieka jest to wygodniejsze).
    2. można sterować procesorem zasilanym innym napięciem niż układ obciążenia.

A co do ograniczenie poboru prądu, to prąd bazy jest około beta razy mniejszy niż prąd obciążenia (mały tranzystor 0.5A, TO92, za 50gr ma beta rzędu 200 albo więcej).
  • Level 28  
    august_a wrote:
    Pomyślałem, że MOSFET będzie lepszy.... Robię to poraz pierwszy tak, że czysto teoretyczne założenie.

Założenie jest bardzo dobre, rzeczywiście MOSFETY się lepiej nadają do tego zadania, ale to wcale nie oznacza że z bipolarnym nie będzie działać.

BC557 -> Jak wyczytałem w dataszicie od LCD to podświetlenia potrafi wziąć 210mA, więc ten tranzystorek ze swoimi 100mA odpada.

BD140 -> prądowo wydoli z naddatkiem ale ma taką wadę że ma Ucesat w granicach 0.5V, czyli Twój PWM będzie dawał zakres napięć 0-4.5V

Moim zdaniem nie ma co rzucać tu oznaczeniami elementów. Poprostu powiedz nam jakie tranzystory masz pod ręką, zarówno bipolarne jak i unipolarne a my coś z nich wybierzemy.
    Albo idź do najbliższego sklepu i powiedz:
    "poproszę mosfeta o napięciu przełączania bramki w okolicach 2.5 - 3V i prądzie drenu powyżej 0.5A"
    a jak pan odpowie "nie ma"
    to mu powiedz: "to daj pan BD140 lub BD139".
  • Level 42  
    Dr_DEAD -> a czy ja pisałem, żeby dawać BC557 dla obciążenia 210mA ???? a jeśli chodzi o tranzystory BD... to Uceseat masz rację maksymalnie może być -0,5V ale to maksymalnie i w dataszicie podane jest przy prądzie 0,5A a tu jest mniejszy. W praktyce trzeba jeszcze spojrzeć na charakterystykę diod, które służą do podświetlania, czy innych - okazuje się wtedy, że nie jest ona liniowa i dla oka ludzkiego nie ma już znaczenia czy prąd płynący nawet przy napięciu mniejszym o 0,5V jest nieco mniejszy bo z charakterystyki właśnie widać, że przy wartościach już maksymalnych prądu jasność zmienia się praktycznie w tak małych granicach, że nie jest to dla człowieka zauważalne. A praktyka oczywiście w takich prostych przypadkach o jakich tu mówimy pokazuje że sprawdza się prawie w 100%

... nie oznacza to, że mam coś przeciwko Mosfecikom bo jak bym miał go pod ręka to bym go wykorzystał, ale gdybym zrobił 2 dokładnie takie same układy z tym że jeden ma sterowanie podświetlenia na pwm + mosfet a drugi PWM+bipolarny BD - to na tzw "oko" nigdy w życiu byś nie odróżnił , który jest który. Więc nie ma co aż tak bardzo przy tak małym problemie zagłębiać się i kłócić o setne części mA czy innych parametrów, które rozróżnić mogłyby tylko specjalistyczne przyrządy.

Osobiście to próbowałem też do tego stosować kolego elektryk także tranzystorki bipolarne NPN jak mówiłeś i wszystko byłoby dobrze może gdybym miał wyświetlacze ze wspólną katodą a nie anodą, bo w takim wypadku przy wyłączeniu teoretycznie PWMa jeszcze widać jakieś mini świecenie na segmentach (w środku niebieskie super jasne diody LED) - chyba pobór prądu przez bazy tranzystorów czy jak? sam nie wiem. Ale masz rację, że przy włączeniu lepiej są jakby wysterowane świecące segmenty (z tym, że w praktyce to już tak minimalne różnice, że szkoda sobie głowę zawracać) Nie mniej jednak przy sterowaniu wyświetlaczy ze wspólna katodą zrobię tak jak pisałeś na NPNach
    .... a jak już sterujemy z procka to naprawdę to czy podajmey 0 czy 1 aby załączyć czy wyłączyć to już jest bajka - od czego są aliasy nazw dla kogoś kto woli na siłę widzieć, że jedynka musi oznaczać włączony segment

pozdrawiam
  • Level 28  
    mirekk36 wrote:
    Dr_DEAD -> a czy ja pisałem, żeby dawać BC557 dla obciążenia 210mA ????

A czy ja napisałem, że Ty napisałeś, żeby dawać BC557 dla obciążenia 210mA ???? ;-).
    mirekk36 wrote:

Więc nie ma co aż tak bardzo przy tak małym problemie zagłębiać się i kłócić o setne części mA czy innych parametrów, które rozróżnić mogłyby tylko specjalistyczne przyrządy.

I tu sie zgadzamy, bo to samo stwierdziłem w swoim powyższym poście.