Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony rejestr a naprawa systemu

matej_mlody 24 Lut 2008 15:05 19276 15
  • #1 24 Lut 2008 15:05
    matej_mlody
    Poziom 15  

Witam. W moim laptopie podczas uruchamiania systemu wystąpił błąd "Nie można uruchomić systemu Windows XP, ponieważ brakuje następującego pliku lub jest on uszkodzony: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM".

Przeczytałem w necie jak to naprawic, ale musze wejsc do konsoli odzyskiwania systemu i wlasnie w tym tkwi problem. Uruchamiam konsole
    no i pisze abym wybrał lokalizacje zainstalowanego systemu (dla 1: C:/windows) wiec daje 1 i enter. W tym momencie jest problem bo dalej nic sie nie dzieje. Poprostu komputer jest zaciety nawet nie reaguje na backspace itd.

Mam XP SP2 i nie mam dyskietki w laptopie. Jak mam uruchomic ta konsole? Poratujcie.

Proszę przeczytać regulamin forum, szczególnie pkt. 11 i poprawić temat postu!
    20:36 24.2.2008
    [_P_]

0 15
  • Pomocny post
    #2 24 Lut 2008 15:53
    mietekn
    Poziom 35  

Masz uszkodzony plik rejestru SYSTEM wiec nie uruchomisz systemu. Najprostszym sposobem jego naprawy w tych wypadkach jest uruchomienie systemu z CD (BartPE albo którąś z dystrybucji linuxa LiveCd z obsługa NTFS) bądź podpięcie dysku pod inny komputer z działającym systemem. Jak już uda nam sie zobaczyć dane na dysku proponuje przegrać najnowsza kopie pliku System z katalogu odzyskiwania (System Volume Information) i to tyle

0
  • #3 24 Lut 2008 18:32
    matej_mlody
    Poziom 15  

A jak juz wejde w livecd i zobacze pliki. To skąd mam wziąsc ta najnowsza kopie tych plików?

0
  • #4 24 Lut 2008 18:43
    mietekn
    Poziom 35  

Są w folderze "c:\System Volume Information" (folder domyslnie ukryty) Znajdź w jego podfolderach najnowszy _REGISTRY_MACHINE_SYSTEM i przegraj jako c:\windows\system32\config\SYSTEM

0
  • #5 24 Lut 2008 19:04
    matej_mlody
    Poziom 15  

A jak mam to znalezc? bo nie znam sie tak na linuxie. Ale znalazlem ten folder System Voulme information i posiada on podfoldery Rp0, Rp11, Rp12.

Edit:

Znalazłem ten plik o jakim pisaleś ale gdy chce go przekopiowac to wyskakuje bład, że nie mozna. Na dodatek nie mam folderu system w config.

0
  • #6 25 Lut 2008 09:51
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

SYSTEM to plik a nie katalog.

Dokładny opis procedury znajdziesz na tej stronie.

0
  • #7 25 Lut 2008 11:41
    mietekn
    Poziom 35  

matej_mlody napisał:
    A jak mam to znalezc? bo nie znam sie tak na linuxie. Ale znalazlem ten folder System Voulme information i posiada on podfoldery Rp0, Rp11, Rp12.

Edit:

Znalazłem ten plik o jakim pisaleś ale gdy chce go przekopiowac to wyskakuje bład, że nie mozna. Na dodatek nie mam folderu system w config.

ale jaki błąd ?

znajdź w jednym z podfolderów Rp0 Rp11 itp najmłodszy _REGISTRY_MACHINE_SYSTEM i przekopiuj go jako SYSTEM w folderze c:\windows\system32\config

0
  • #8 25 Lut 2008 16:12
    matej_mlody
    Poziom 15  

Na plik o którym mowiles daje kopiuj nastepnie wchodze do WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\ i daje wklej i wyskakuje "Could not write to /mnt/hda1/WINDOWS/system32/config/_REGISTRY_MACHINE_SYSTEM."

O ten bład mi chodziło.

0
  • #9 25 Lut 2008 16:26
    mietekn
    Poziom 35  

Najwyraźniej masz zmontowany NTFS tylko do odczytu. Musisz zmontować tab by był zapis a w tym względzie niewiele mogę Ci pomóc nie wiedzą nawet jaką dystrybucje LiveCD uruchomiłeś.

0
  • #10 25 Lut 2008 16:32
    matej_mlody
    Poziom 15  

Uruchomiłem Linux Back Track 2. A jest mozliwosc sformatowania C a nie naprawiania?

0
  • #11 25 Lut 2008 16:48
    mietekn
    Poziom 35  

Taka możliwość jest zawsze, instalując na nowo XP możesz wybrać by sformatował dysk. Ale po co sięgać po takie radykalne sposoby skoro można naprawić system.

W oknie terminala linuxa wpisz:

umount /mnt/hda1

modprobe fuse

ntfsmount /dev/hda1 /mnt/hda1

i będziesz miał możliwy zapis

0
  • #12 25 Lut 2008 19:24
    matej_mlody
    Poziom 15  

Zrobilem tak jak napisales. Ale jak wpisuje "ntfsmount /dev/hda1 /mnt/hda1" to pisze mi "
    Couldn't mount device '/dev/hda1' : Operation not supported windows did not shut down properly. Try to mount voulme in windows, shut down an try again. Mount failed."

Nie wiem czemu nie odpala...

Dodano po 2 [godziny] 19 [minuty]:

Dobra ja zrobie formata bo nic z tego chyba nie bedzie. Tylko jak chce robic formata to sie nie da... przy plycie xp jak powinno formatowac pisze tylko "szukanie wczesniejszych wersji systemu windows" i nic dalej nie robi. A jak probuje z plyta win 98 to jak wpisuje komende win98/format c: to pisze ze nie prawidlowy dysk. Jak sformatowac tego c?

0
  • #13 25 Lut 2008 21:47
    mietekn
    Poziom 35  

Wpisać komendę fdisk i zdjąć partycje. Prz instalacji XP instalator założy ja na nowo i sformatuje

0
  • #14 20 Lis 2009 16:05
    BioZ
    Poziom 9  

Bry,
    Trafiłem tu przez google.
    Mam podobny problem z uszkodzeniem pliku system, jednak nie mogę zastosować w pełni procedury zaprezentowanej na stronie Microsoftu, bo:
    1. Mam system w wersji OEM
    2. Z jakichś przyczyn (może mój brak roztropności przy instalacji systemu) w System Volume Information nie mam żadnych folderów _restore(...) poza najświeższym i jednym jeszcze, w którym nie ma jednak ani jednego folderu RPx lub snapshot ani pożądanych plików.
    Ale niezrażony przeciwnościami w trybie awaryjnym wyeksportowałem z rejestru dane gałęzie. I nic, to samo (w razie czego mam nadal wszystko stare w \tmp jako *.bak).

Czy jest możliwa naprawa tej instalacji systemu? Czy są może jakieś programy które potrafią w pliku system zlokalizować uszkodzenia i je naprawić?

Pozdrawiam.

Edit:
    Skorzystałem z tej rady:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5032710#5032710
    Jedynie instalowały się na nowo sterowniki, przy czym pojawiają się problemy:
    1. Mimo, że mam zainstalowane sterowniki do karty graficznej i oprogramowanie (nvidia geforce 8600gts), to nie uruchamia się program kontrolujący jej działanie (nie wiem jak to nazwać; ikonka w trayu potwierdzała dotychczas jego istnienie), mam też problem z tym żeby go zlokalizować.
    2. Również mam zainstalowany sterownik do monitora (iiyama prolite h481s). Mimo to nie mogę zmienić rozdzielczości na inną jak 640x480 oraz liczby kolorów na więcej niż 4.
    3. Jakoś bez problemu uruchomiłem OO.org, natomiast Firefox 3.0, nawet po reinstalacji, wyłącza się niemal za każdym razem po kliknięciu na jakiś link lub po wprowadzeniu danych do wyszukiwarki, w momencie gdy ładuje się nowa strona, wyskakuje mozillowe raportowanie błędów. Podobnie GG wyłączyło mi się od razu po zalogowaniu z możliwością wysłania raportu o błędach.

Poza tym chyba wszystko w porządku :F.
    Jestem skłonny sobie raz przysiąść i zmarnować dzień na reinstalce, może też przyda się mojemu komputerkowi odświeżenie, ale wolałbym tego uniknąć.

0
  • #15 20 Lis 2009 19:15
    slvestr
    Poziom 32  

Zainstaluj wszystkie sterowniki nie tylko do grafiki, ale przedewszystkim do płyty głównej, apotem do grafiki. Jeżeli masz włączoną opcję przywracania systemu to przywróć system z ostatniej kopii np. z przed kilku dni.

0
  • #16 22 Lis 2009 13:28
    BioZ
    Poziom 9  

Zainstalowane jest wszystko, nie mam żadnych punktów przywracania systemu (co potwierdza pustka w folderze S.V.I.).
    Jak spojrzałem w raport o błędzie w GG, problem jest jakiś z flashem, może z Firefoksem też. Spróbuję toto przeinstalować. Chociaż wątpię, by to 'uzdrowiło' rozdzielczość i głębię kolorów monitora :F.

Pozdrawiam.

Edit:
    Nie ogarniam... Instalując sterowniki do karty graficznej z płyty monitował o tym, że zainstalowane są nowsze, toteż nic nie robiłem... Teraz zainstalowałem "stare" i wszystko śmiga...
    Dzięki za troskę:).

0