Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gdy włączam komputer wywala bezpiecznik :/ Co jest ?!

Trendzik 24 Feb 2008 20:10 13835 21
  • #1
    Trendzik
    Level 10  
    Witam,

    Mam taki problem. Posiadam komputer o takiej specyfikacji:
    Procesor Intel C2D E8400 3Ghz
    Płyta G: Dfi LP P35-T2R
    Ram: 2x1GB
    Grafika: GeForce 7900GS
    Zasilacz : BeQuiet Dark Power Pro-P7 450W
    Karta dźwiękowa Sound Blaster ; Dodatkowy kontroler PCI
    1xNapęd dvd ; 1x dysk twardy ATA ; Głośniki ; Monitor 19 cali Eizo, 2xDrukarki ;

    Problem w tym, że gdy naciskam "Power" w komputerze to wywala bezpiecznik w domu. Otwieram skrzynkę, włączam bezpiecznik, i już jest Ok. Ale gdy wyłączę komputer, i chcę go włączyć, to najpierw wywala bezpiecznik, a dopiero po jego włączeniu mogę odpalić komputer. Jaka może być przyczyna wywalania bezpiecznika ? Komputer jest nowy, zasilacz najwyższej jakości.

    Komputer, monitor, drukarki i głośniki podpięte są na listwie przeciwprzepięciowej. Listwa natomiast podpięta jest pod UPS. I dopiero z UPS idzie kabel do gniazdka. Co jest grane ? Wcześniej miałem słabszy komputer (zmieniłem procka, płytę , zasilacz) i takie sytuacje nie miały miejsca. Komputer złożyłem w piątek, i też nie było takich sytuacji, potem była wichura i nie było długo prądu, ale jak już włączyli to komputer i tak działał ok. Dzisiaj się zaczęły takie cyrki. Jakieś porady, sugestie ?
  • #3
    mkpl
    Level 37  
    No to prawdopodobnie zasilacz. Mozlize ze padl pozystor taka zielona pastylka w zasilaczu po stronie pierwotnej wyglada jak kondensator ceramiczny i jest zielona. Gdy jest zimny ma duza rezystancje ktora wraz z przeplywem pradu maleje ;| ten element wlasnie zabezpiecza przed nadmiernym poporem pradu z sieci gdy elektrolity sa jeszcze nie naladowane
  • #4
    psooya
    Level 38  
    Możesz jeszcze sprawdzić zasilacz u kogoś. Podejrzewam bezpiecznik albo nieprawidłową prace zasilacza w momencie startu choć raczej przemawia za mną bezpiecznik. Odłącz wszystko od zasilania sieci nawet monitor i sprawdź co się dzieje. Odłącz UPSa bo być może to on sprawia ci psikusy. Sprawdź wszystko po kolei.

    Dodano po 3 [minuty]:

    Tam niema pozystora!!!To nie telewizor i pozystor działa inaczej, jak się grzeje to rośnie mu rezystancja Jest termistor. Taki zielony właśnie. One nie uszkadzają się na zasadzie zwarcie prędzej go rozrywa i stanowi przerwę. Innego przypadku nie spotkałem. Jednakże po przeczytaniu tego dokładnie uważnie jeszcze raz zastanawia mnie ten UPS weź go odłącz. Sprawdzanie po kolei pomoże i znajdziesz winowajcę.
  • #5
    Trendzik
    Level 10  
    Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że wywala bezpiecznik odpowiedzialny za to gniazdko, a nie różnicówka, jeżeli miałoby to jakieś znaczenie. Oczywiście odłączę UPS i sprawdzę, jak się zachowuje komputer bez niego.

    Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:

    Sprawdziłem bez UPS-a i to samo, wywala bezpiecznik. Ale trochę źle się wyraziłem wcześniej. Bezpiecznik wywala gdy włączam zasilanie listwy(przed włączeniem komputera) a urządzenia które odrazu się włączają razem z listwą to Monitor i głośniki(a cały komputer w tym momencie jest wyłączony więc można chyba wykluczyć zasilacz ?). Jeżeli listwę zostawię włączoną i włączę bezpiecznik to wszystko działa. Czy listwa może być uszkodzona ?

    Bezpiecznik który za to odpowiada to B10.
  • #6
    rafcio363
    Level 30  
    Nie możesz wykluczyć zasliacza.
    Ponieważ na wyłaczonym komputerze a włączonym tylko do sieci zasilacz pracuje w trybie Stand By.
    Wyłacz z tyłu zasilacz przyciskiem i załacz listwe i bedziesz wiedzial czy to wina listwy jak wywali bezpiecznik.
    A jesli niewywali to załącz guzikiem zasilacz z kompa i czekaj na efekty:)
  • #7
    tzok
    Moderator of Cars
    Wiem, ze to dział początkujący, ale czy na prawdę samemu tak ciężko ruszyć głową, żeby wymyślić prosty eksperyment, polegający na odłączeniu wszystkich urządzeń z listwy, a następnie podłączaniu po jednym i patrzeniu kiedy zacznie wybijać bezpiecznik?

    Osobiście obstawiałbym monitor (jeśli to CRT).
  • #8
    Trendzik
    Level 10  
    Monitor LCD. Sprawdzę jutro wszystkie opcje.
  • Helpful post
    #9
    Marcin Grabarz
    Level 24  
    Mi się wydaje że może to być wina bezpiecznika z racji ze jest to typ b.Tak na marginesie to naprawde nie rozumiem po co stosowac takie szybkie typy bezpieczników.Wiadomo ze przy załaczaniu róznych urzadzeń powstają impulsy i te bezpieczniki się wyłaczaja.A w razie zwarcia przecież typ C (zwłoczny) też zadziała więc nie wiem po co te szybkie....

    Wracając do tematu.Miałem taki przypadek w szkole.3 stanowiska komputerowe z szeregowo połączonymi listwami (wlaczenie 1 listwy właczało pozostałe 2 ).Załaczenie 1 wywalało bezpiecznik tez właśnie B10. Ale wyłaczenie 2 i 3 listwy i zalączanie kolejno 1 a potem 2 i 3 nie powodowało "wywalania"

    Mysle ze najrozsądniej bedzie zmienić bezpiecznik na typ C i skonczą się kłopoty.Moim zdaniem wszystkie bezpieczniki powinny być typu C.
  • #10
    User removed account
    User removed account  
  • #12
    Trendzik
    Level 10  
    Oto relacja z dnia dzisiejszego:

    Włączam listwę, a następnie komputer, i wszystko działa. Bezpiecznik nie wrzucił (nic nie ruszałem, nic nie naprawiałem, nic nie wymieniałem). Wyłączyłem komputer całkowicie. Po 1h przyszedłem ponownie i odpaliłem jeszcze raz, i bezpiecznik znów nie wyrzucił. Powinienem się cieszyć, ale martwi mnie to, że zdarza się to co jakiś czas, i przez to nie mogę zlokalizować przyczyny. Przed chwilką sprawdzałem po raz trzeci i bezpiecznik nie wyrzucił.

    Więc moje pytanie, jest następujące: Co to może być ?
  • #13
    mczapski
    Level 39  
    Rozumiem, że zasilacz komputera nie ma wyłącznika? A więc nie jest to tak całkiem dziwne. Włączasz jednocześnie trzy zasilacze (tak zrozumiałem). Mianowicie monitora (ok 100 W), drukarki (ok 50 W), komputera (450 W) i może co jeszcze. Manewr skutkuje koniecznością naładowania na starcie pewno ok 1 000 µF kondensatorów lub więcej. Potężne uderzenie prądowe i skutki jak widać. Dla informacji spawarki inwerterowe, które są nieco podobne w pracy mają tzw softstart. A więc trochę mniej lenistwa i włączać odbiory kolejno.
  • #14
    Trendzik
    Level 10  
    Mam wyłącznik w zasilaczu. Ale to uciążliwe wyłączać zasilacz wyłącznikiem, a po włączeniu listy dopiero włączyć zasilacz. Dzisiaj kilkakrotnie włączyłem komputer(wszystko naraz) i nie wyrzuca bezpiecznik. Czy bezpiecznik "C" pomoże w tym przypadku ? Drukarka jest podpięta do listwy, ale jest wyłączona, czyli nie pobiera prądu. Zasilacz mam 450W, ale przecież przy włączeniu listwy, on jest w stanie (czuwania), wiec nie pobiera też 450W.
  • #15
    psooya
    Level 38  
    Daj zwłoczny bezpiecznik zapewne pomoże. Zasilacz nawet na ST-BY ma do naładowania około 100-400uF zależy czy jest bardzo tani chiński czy tylko tani chiński :-) innych niema. Monitor ma ze 50 do 200uF itd jest to duże uderzenie prądowe. Wytłumaczenie dlaczego czasem wywala a czasem nie wywala jest logiczne. Mianowicie Napięcie w sieci zmienia się zgodnie z funkcja sinus x. Wartość napięcia w sieci mieści sie w przedziale około (-324V do +324V). Jak włączysz to całe ustrojstwo w przedziale napięć powiedzmy tak na oko (-100 di +100) nic się nie stanie a powyżej zacznie wywalać. Wynika to z chwilowej wartości prądu w impulsie przy włączeniu a on zależy od napięcia chwilowego w sieci oraz obciążenia pojemnościowego.
    Pozdrawiam
  • #16
    Trendzik
    Level 10  
    Zasilacz to markowy Be Quiet!, produkcji niemieckiej ;) Czyli wstawić bezpiecznik C10 tak ?
  • #18
    Trendzik
    Level 10  
    Ok, dzięki wielkie.
  • #19
    dex
    Level 27  
    Wg mnie to przez magnesowanie monitora, jakby uruchamiał monitor później, to jest po starcie komputera prawdopodobnie by to nie wystepowało. Bezpieczniki 10A daję się do obwodów/instalacji oświetleniowej. 10A do gniazdka to jakaś pomyłka..


    ---
    Wkradł się mały błąd wyżej powinni być zamiast "gniazdka" > "gniazdek"..
  • #20
    psooya
    Level 38  
    Jakie magnesowanie monitora? Chyba rozmagnesowywanie. To przez kondki na pewno. Nie widzę nic złego w takim bezpieczniku bo z tego co zrozumiałem i dedukuję kolega ma zapewne kilka sekcji np na jeden pokój jeden bezpiecznik na gniazdka. Zwłoczny 10A spokojnie wystarczy chyba że zechcemy podłączyć tam spawarkę to trzeba będzie gwoździa zwłocznego dać :D
    Pozdrawiam
  • #21
    Trendzik
    Level 10  
    Tak, zgadza się, w tym pokoju mam akurat osobno bezpiecznik na gniazdko do komputera.

    Póki co wszystko działa :D