Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lincoln gruszka

OsiakSla 24 Lut 2008 20:18 5323 14
  • #1 24 Lut 2008 20:18
    OsiakSla
    Poziom 9  

Mam problem. Leżący od kilku lat w piwnicy Lincoln po podłączeniu działał ale tylko odbiór. Nadawanie niestety nie. Tzn. Nośna była bo w drugim radiu było słychać ze przełącza się na nadawanie, natomiast nie było modulacji. Po rozkręceniu gruszki okazało sie ze tam w środku było jakoś dziwnie sztukowane kabelki. Szwagier właściciel tego Lincolna sięgnął pamięcią jak to z nim było i okazało sie ze kiedyś popsuła sie gruszka. Raz nadawał raz nie w zależności od położenia gruszki. Probował to naprawić ale w końcu zostawił. Na innej gruszce działał ok. No i teraz wymyśliłem ze naprawie to niezłe przecież radio. Rozkręciłem gruszkę, połączyłem na nowo przewody ale nie pomogło. Wydaje mi sie ze jak szwagier kiedyś probował naprawić to pozamieniał kabelki. Szukałem w sieci schematu połączenia gruszki z radiem, ale nie znalazłem. tzn. znalazłem ale z inna wtyczka. Moja ma 8 styków i 6 przewodów. Schematy są w sieci dwa i obydwa z 5 przewodami. W radiu tez do gniazdka jest podłączone 6 przewodów. Może ktoś ma właśnie z taka wtyczka 8 stykowa i podał by mi jak wygląda podłączenie wewnątrz gruszki?
    pozdrowienia
    Osiak

Poprawiłem

0 14
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 24 Lut 2008 20:41
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Doprowadź radio do oryginału. Ciężko zgadnąć co tam jest narzeźbione.
    Lincoln gruszka
    Michał

0
  • #3 24 Lut 2008 20:59
    OsiakSla
    Poziom 9  

No tak ale w ten sposób musiałbym tez grzebać wewnątrz radia :-( Bo na tym schemacie który podałeś jest 5 przewodów. Szwagier twierdzi ze ani gniazdka an wtyczki nie zmieniał Czyżby były jakie inne Lincolny? Schemat wnętrza radia mam ale tak nieczytelny ze dojść jak połączyć przewody będzie raczej trudno.

pozdrowienia

Osiak

0
  • #4 24 Lut 2008 21:19
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

OsiakSla napisał:
    ...Moja ma 8 stykow i 6 przewodow. ...W radiu tez do gniazdka jest podlaczone 6 przewodow. Moze ktos ma wlasnie z taka wtyczka 8 stykowa i podal by mi jak wyglda podlaczenie wewnatrz gruszki?...

Chyba jednak masz coś przerabiane...
    Pofatygowałem się i zrobiłem zdjęcie oryginału:

Lincoln gruszka

Schematy, które podał SP5IT są jak najbardziej poprawne.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #6 25 Lut 2008 06:04
    OsiakSla
    Poziom 9  

Dzięki! No to mam przegwizdane :-( bo mam inne gniazdo. Siedem bolców na okręgu i jeden w środku. I nie ma żadnej płytki drukowanej bezpośrednio na gnieździe. Czyli bedę musiał dokładnie sprawdzić wszystkie połączenia wg schematu płyty.
    pozdrowienia

Osiak

Sorry

0
  • #7 25 Lut 2008 21:26
    nexia
    Poziom 18  

Jeżeli ci radio odbiera i stawia nośną to spróbuj dojść który pin w gnieździe podłączyć pod wkładkę mikrofonową.Piszesz że masz gdzie zrobić odsłuch czy jest modulacja.Przyciski można przecież wybadać i je wyeliminować.Nie rozbieraj tego bo w ogóle nie dojdziesz co z czym.

0
  • #8 25 Lut 2008 23:57
    mpn103
    Poziom 34  

Gorzej z tymi próbami jak na jakimś pinie będzie napięcie. A wtedy "BUUM" murowane :D

0
  • #9 26 Lut 2008 00:20
    OsiakSla
    Poziom 9  

Właśnie zaczynam w nim grzebać. Oprócz braku modulacji nie działają też przyciski zmiany kanałów. W radiu też nie działa pokrętło zmiany kanałów.Kanały mogę zmieniać tylko przyciskami. Obstawiam, że więcej kabelków jest zamienionych.
    Modulację mogę sprawdzić bo w drugim samochodzie mam też CB i to działające.
    Może ktoś wie, czy nie podłączając gruszki, działa pokrętło zmiany kanałów w radiu? Obstawiam, że tak i pewnie w radiu coś jest też zwalone.
    A swoją drogą ten Lincoln to jest ekstra radio! Na małej magnetycznej antence, w mieście odbierał czytelnie z 9km! Te 9 km to wg GPS-a w prostej linii od samochodu z którego ktoś nadawał. Drugie (proste) radio w tym samym momencie nic nie "słyszało" i na znacznie lepszej antenie! Ale pewnie antena ma większe znaczenie przy nadawaniu niż odbiorze.

Dodano po 4 [minuty]:

mpn103 napisał:
    Gorzej z tymi próbami jak na jakimś pinie będzie napięcie. A wtedy "BUUM" murowane :D

Masz rację :-)
    Wezmę się do tego metodycznie. Sprawdzę jednak wg schematu wszystkie połączenia.
    Szkoda byłoby tego Lincolna - świetne radio, chociaż ma ze sto lat :-)

pozdrowienia

Osiak

0
  • #10 26 Lut 2008 00:21
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na CBtricks masz schemat, serwisówkę itp.
    Skorzystaj z tego.
    Michał

1
  • #11 26 Lut 2008 22:32
    mpn103
    Poziom 34  

Tylko nie podłącz przełącznika zmiany kanałów odwrotnie z wtyczką napięcia idącego na płytę procesora bo mają identyczne wtyczki.
    Możesz uwalić procesor :D

P.S. 100 lat temu wymyślono żarówkę, którą masz pewnie spaloną :D

0
  • #12 26 Lut 2008 23:06
    1MAc
    Poziom 16  

OsiakSla napisał:
    Właśnie zaczynam w nim grzebać.

grzeb powoli :-)
    może na początek znajdź omomierzem masę na tym ośmiopinowym gnieździe. potem poszukaj wejścia mikrofonowego - o ile pamiętam (ale nie na 100%) to powinno na nim być parę voltów biasu do elektretu - więc pewnie da się znależć woltomierzem.

pozostałe (ptt, up, dwn) powinny się ujawnić przy zwieraniu do masy.

Oryginalnie (o ile pamiętam) - nie ma na złączu mikrofonowym żadnej możliwości "spalenia" czegoś przez zwieranie pinów do masy, więc można eksperymentować.

MAc

0
  • #13 27 Lut 2008 19:05
    OsiakSla
    Poziom 9  

Dzięki wszystkim!
    Zaparłem się i dałem radę!!! :-) Działa nadawanie, jest modulacja, jest zmiana kanałów w dół, tylko brakuje zmiany kanałów w górę, ale to już pryszcz. Szwagier przypomniał sobie jak to było, że gruszka nie działa. Ktoś dawno temu przerobił mu radio do nowej gruszki samoróbki. Tą nową gruszkę ktoś mu ukradł z samochodu, a że przestał używać radia to i zapomniał.
    Pozostał tylko jeden problem. Jak nadaję to w drugim radiu słychać spore trzeszczenie. Jak myślicie, kiepski mikrofon? Bo chyba innego powodu nie można podejrzewać. I tak będę musiał kupić jakąś nowa gruszkę, teraz po uporządkowaniu przewodów nie będzie problemów z podłączeniem nowej.

pozdrowienia

Osiak

0
  • #14 27 Lut 2008 19:19
    1MAc
    Poziom 16  

OsiakSla napisał:
    Jak nadaję to w drugim radiu słychać spore trzeszczenie. Jak myślicie, kiepski mikrofon? Bo chyba innego powodu nie można podejrzewać.

Jak masz tam małą elektretową pastylkę, to może być uszkodzona. Kup, wymień - zobaczysz - koszt groszowy.
    Jak dynamiczna wkładka, to raczej jakiś kiepski lut, może ekran się gdzieś ociera...

Gratulacje.
    (to może licencję z rozpędu zrobisz? :-) wtedy to już cały świat twój.... :-)

0
  • #15 27 Lut 2008 21:09
    OsiakSla
    Poziom 9  

Mam wkładkę dynamiczną, przy okazji naprawy zmiany kanałów poprawie lutownie i ułożenia kabelków i zobaczymy.

1MAc napisał:

(to może licencję z rozpędu zrobisz? :-) wtedy to już cały świat twój.... :-)

A może faktycznie zrobię? :-) Powiem Wam, że z przyjemnością przypomniałem sobie dawne czasy i pogrzebałem w elektronice, schematach itp.

Jeszcze raz wszystkim dziękuję.

pozdrowienia

Osiak

0